به گزارش صبح توس؛ حکومت سعودی از ابتدای به قدرت رسیدن در عربستان سعی بر خاموش کردن صداهای مخالف خود در این کشور بوده است و برای رسیدن به مهم دست به هر کاری می‌زند تا جایی که دست این شجره خبیثه به خون هزاران نفر آغشته است.

 

از جمله افراد شاخصی که در سال‌های اخیر مورد شکنجه قرار گرفته و در نهایت به شهادت رسیده است، شیخ نمر باقرالنمر از علمای مبارز شیعه عربستان است، باتوجه به اینکه در ایام سالگرد شهادت این عالم مجاهد قرار داریم به سراغ سیدمرتضی موسوی خلخالی، کارشناس مسائل جهان عرب رفتیم و او درباره رفتار این حکومت با سایر کشورهای منطقه و مخالفین داخلی توضیحات مبسوطی داد که به شرح ذیل است:

 

صبح توس: علت رفتارهای خصمانه سعودی در برابر معترضین چیست؟

 

برای روشن شدن این رفتارها باید به تاریخچه وهابیت پرداخته شود، این شجره خبیثه توسط محمد عبدالوهاب پایه گذاری شد که وی ایجاد انحراف در شیعه و اهل سنت بود.

 

عبدالوهاب تحت حمایت سرویس‌های جاسوسی غربی به قدرت رسید هرچند وی نه سواد و نه پایه علمی قوی درستی داشت و در طول این چند سال به قدرت رسیدن بسیار زیاد به تشیع ضربه زد که عقیده سعودی‌ها ادامه دهنده راه همین تفکر است.

 

آن‌ها بر این عقیده هستند که تا آخر باید با تمامی کفّار روی زمین مبارزه کنیم؛ از دیگر عقاید آن‌ها این است که تمامی کفّار یک طرف و شیعه در طرفی دیگر قرار دارد که باید برای نابودی آن‌ها تا پای جان تلاش کرد، علاوه بر این مهم باید با مظاهر شیعه نیز مبارزه کرد و مهم‌ترین قسمت ضربه زدن به مظاهر شیعیان از بین بردن بقاع متبرکه آن‌ها است.

 

وهابیان برای عملی کردن این عقیده به سرزمین‌های تحت نفوذ خود بسنده نکردند، حتی بعد از انقلاب برای بقاع متبرکه ایران نیز برنامه تدارک دیده بودند که البته تاکنون راه به جایی نبردند؛ از این به بعد نیز برنامه دارند، حتی چنانچه توان تخریب حرم شریف نبی مکرم اسلام را داشتند از آن مضایقه نمی‌کردند.

 

در زمان عثمانی‌ها این‌ها به فکر تخریب بقیع و قبر مطهر پیامبر(ص) نیز افتادند که البته این موضوع توسط سلطان سلیم عثمانی خنثی شد که این روایت در کتاب تاریخ مدینه ذکر شده است.

 

صبح توس: چه عقایدی از وهابی‌ها با تعالیم الهی در تضاد است؟

 

وهابیت عقاید عجیب بسیاری دارند که اصلا با عقل همخوانی ندارد چه رسد به فرامین الهی. مثلا از نظر آن‌ها صدای زنگ تلفن حرام است؛ چراکه صدای شیطانی است و یا مثلا اجازه ندارند زن و مرد با هم سوار آسانسور شوند.

 

وهابیت از اشک شیعیان بر اهل بیت ناراحت هستند و تمام تلاش خود را در جهت از بین بردن این مهم انجام داده‌اند و باور علمای وهابیت این است که خطر شیعیان از خطر یهود و نصاری بیشتر است و در همین راستا بِن‌باز از علمای کوردل وهابیت برای مخالفت و ابراز عداوت خود با شیعیان فتوای حلال بودن خون برخی علما نظیر علامه امینی را صادر کرد.

 

روابطی که جمهوری اسلامی و یا حتی در زمان رژیم شاهنشاهی با عربستان داشت صرفا برای حفظ ظاهر بوده است. از سال 1960 تا سال 1980 عربستان سعودی برای مبارزه با کفار که به زعم آن‌ها شیعیان هستند 87 میلیارد دلار هزینه کرده است و این میزان هزینه از سال 1980 تاکنون غیر قابل حساب است.

 

در بین تمامی کشورهای عربی و اسلامی، عربستان سعودی در حال تلاش برای اشاعه عقیده وهابیت است و عقاید آن‌ها تقریبا با تمامی مظاهر دنیای مدرن در تضاد می باشد به طوری که اصلاحات بِن سلمان، خشم علمای وهابی را علیه خود برآشفته است که البته باید این را دانست تمامی این کارها ظاهرسازی است.

 

صبح توس: با این حساب وضعیت شیعیان عربستان چگونه است؟

 

جمعیت شیعیان در عربستان بین 15 تا 20 درصد است که این جمعیت در محل چاه‌های نفتی یعنی استان‌های قطیف و الشرقیه ساکن هستند که البته مظلوم واقع شده‌ و از تمامی حقوق سیاسی واقتصادی محروم هستند به طوری که آن‌ها اجازه ندارند استخدام دولت شوند.

 

کشوری که روی طلای سیاه خوابیده است نباید وضعیت مردم آن این گونه باشد، سوال این است که چرا این کشور باید هزاران میلیارد دلار هزینه تجهیزات نظامی کند.

 

عربستان سعودی به هیچ وجه سرشماری نمی‌کند و طبق همان سرشماری‌های سوری انجام‌شده جمعیت این کشور 10 میلیون نفر است که از این بین هشت میلیون نفر اهل خاندان سعودی هستند و ارکان این کشور از صدر تا ذیل را همین افراد تشکیل می‌دهند.

 

صبح توس: عربستان سعودی برای مبارزه با شیعیان خود تا کجا پیش می‌رود؟

 

عربستان سعودی برای از بین بردن شیعه حتی حاضر است با اسرائیل هم‌پیمان شود تا اینکه این تفکر را از بین ببرد که این نشان‌دهنده افکار پلید این فرقه است.

 

این را می‌توان گفت با توجه به اتفاقات اخیر ایران که کمی وضعیت برخی نقاط شهرها ملتهب شده است، سعودی‌ها در کشور خود در حال رقص و پایکوبی هستند و برای آن‌ها شب شادی و عید است.

 

این تفکر در لباس‌های مختلف روبه‌روی ایران و تشیع ایستاده‌ است، روزی در لباس بعث عراق، روزی طالبان در افغانستان و روزی دیگر در لباس داعش در سوریه خود را نمایان کرده و می کند و تقریبا در تمامی جنگ‌های منطقه‌ای که علیه ایران ایجاد شده یک سر ماجرا به عربستان سعودی ختم می‌شود.

 

صبح توس: آخرین سخن...

 

در فِرَق اسلامی هیچ گروهی مثل شیعیان آبروی وهابیت را نبرده است و برای این مهم اسناد معتبر نیز وجود دارد و از همین رو است که مظاهر شیعه از بقاع متبرکه تا سخنان و خود آیات عظام مورد خصم عربستان هستند.

 

گفت‌وگو از حسن ضیایی

انتهای پیام/