به گزارش صبح توس؛ حدود سال 82 و با پیگیری‌های مسئولان و نماینده وقت شهرستان درگز در مجلس شورای اسلامی و همکاری اداره منابع طبیعی، برای اولین بار سیستم فرستنده‌های آنالوگ در بلندی‌های شهرستان نصب و راه اندازی شد و به دنبال آن آنتن‌های بلند دوازده متری از رده خارج شدند.

پس از گذشت ده سال و با پیشرفت علم و تکنولوژی و اختراع سیستم‌های تصویری دیجیتال، فرستنده‌های آنالوگ از سطح شهرستان جمع آوری و به جای آن‌ها دیجیتال نصب شد.

قبل از نصب فرستنده‌های دیجیتال، شبکه‌های تلویزیونی از کانال UHF پخش می‌شد ولی این کانال‌ها مشکل بزرگی داشتند و آن اینکه بی سیم‌های نظامی و تلفن‌ها به راحتی توسط این کانال‌ها قابل شنود بود و این مساله باعث بروز مشکلات فراوانی می‌شد.

به دنبال نصب گیرنده دیجیتال، شبکه‌های تلویزیونی از کانال UHF به VHF منتقل شدند و مشکل شنود بی سیم‌ها برطرف شد.

اما امروز با وجود کیفیت بالای تصاویر دریافتی، به دلیل موقعیت جغرافیایی این شهرستان و نصب فرستنده‌های تلویزیونی در ارتفاعات، شاهد قطع و وصل مکرر شبکه‌های تلویزیون هستیم.

حسن طهماسبی در گفتگو با درگزخبر با بیان اینکه تلویزیون‌های شهرستان درگز، تصویر خود را از دو فرستنده << پارک ملت>>  و << الله اکبر>> دریافت می‌کنند تشریح کرد: با توجه به اینکه فرستنده اول در ارتفاع پایینی نصب شده و روستاهای اطراف را تحت پوشش قرار نمی‌دهد، برآن شدیم تا با نصب فرستنده دیگری در کوه‌های << الله اکبر>>  مناطق اطراف و روستاهای شهرستان را پوشش دهیم و امروز تمام سطح شهرستان و روستاها قادر به دریافت شبکه‌های تلویزیون دیجیتال هستند.

نماینده صداوسیما در شهرستان درگز به بیان مشکلات موجود پرداخت و گفت: دیش‌های فرستنده هوشمند که در برخی کشورها استفاده می‌شود دارای المنت بوده و به محض بارش برف و یخ‌زدگی به طور خودکار اقدام به ذوب برف می‌کنند و همیشه تصویری واضح در اختیار بیننده قرار می‌دهند اما با توجه به اینکه دیش‌های نصب شده در گردنه الله اکبر و ارتفاعات پارک ملت از نوع هوشمند نیستند، با نشستن اندکی برف و یخ زدگی سطح بشقاب، تصویر قطع شده و اعتراضات مردمی را در پی خواهد داشت.

وی عنوان کرد: در محیط فرستنده امواج بسیار قوی وجود دارد به طوری که اگر فازمتری را در هوا نگه داریم روشن می‌شود، این امواج اثر مخربی روی مغز انسان می‌گذارد بنابراین این امکان وجود ندارد که فردی را مامور به مراقبت و کنترل از تاسیسات کنیم.

طهماسبی ادامه داد: این مساله از بزرگترین مشکلات عوامل صداوسیما در تمام شهرهای کشور است چرا که در فصل زمستان و در حالی که معمولا فرستنده‌ها بر روی ارتفاعات نصب می‌شوند، به ازای هر بار قطع شدن تصویر باید بلافاصله خود را به محل برسانیم و با بررسی مشکل اقدام به راه اندازی مجدد شبکه کنیم.

نماینده صداوسیما با بیان اینکه سرقت کابل‌های فشار قوی از دیگر مشکلات این راه است، تاکید کرد: با وجود فنس کشی محیط اطراف فرستنده و اقدامات امنیتی، باز هم شاهد هستیم که هرازگاهی عده ای با بریدن فنس‌ها به محوطه وارد می‌شوند و اقدام به سرقت اقلام موجود می‌کنند، این کار جدای از مجازات و پیگرد قانونی عمل بسیار خطرناکی است چرا که کابل‌های برق استفاده شده در محیط فرستنده متصل به شبکه فشار قوی هستند و کوچکترین خطا منجر به برق گرفتگی فرد و آتش سوزی تاسیسات خواهد‌شد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود حساسیت بالای منطقه ای که فرستنده در آن نصب شده و پیگیری‌های فراوان مبتنی بر انجام اقدامات حفاظتی، باز هم شاهد آن هستیم که کنتور اصلی برق بدون هیچ قفل و بستی رها شده است، به صورتیکه هر رهگذری می‌تواند با پایین انداختن فیوز، تصویر کل منطقه را قطع کند.

نماینده صداوسیما در ادامه سخنان خود گفت: مدت زیادی است که تیر برق مجاور فرستنده توسط موریانه خورده شده و روی فنس افتاده است اما مسئولین بدون توجه به خطراتی که ممکن است ایجاد کند، هیچ اقدامی در جهت تعویض این تیر انجام نداده‌اند.

مهدی آدینه پور ضمن بیان توضیحاتی در خصوص واگذاری انشعابات برق به ارگان‌ها و ادارات تصریح کرد: هنگام عقد قرارداد واگذاری انشعابات برق به افراد یا مراکز دولتی شرایط و ضوابطی وجود دارد که به موجب آن تمام مسئولیت‌ها از قبیل نگه‌داری و حفاظت از شبکه برق به عهده نهاد درخواست کننده است.

رئیس اداره برق درگز تاکید کرد: در صورت اخذ مجوزهای لازم برای واگذاری انشعاب برق، این اداره تعهد دارد برق رسانی را از تیر اصلی تا ابتدای کنتور انجام دهد، بنابراین تمام مسئولیت بعدی از قبیل کابل کشی، حفاظت از جعبه فیوز و حراست از تاسیسات برقی بر عهده صدا و سیما است و اداره برق هیچ گونه تعهدی در این خصوص ندارد.

یکی از شهروندان درگزی تشریح کرد: در فصل زمستان با توجه به بلند بودن شب‌ها، تنها تفریح مردم استفاده از برنامه‌های جذاب تلویزیونی است که متاسفانه روزانه چندین مرتبه باید اقدام به کانال یابی کنیم و در بعضی موارد با پیام عدم وجود سیگنال مواجه خواهیم شد.

محسن حاجی زاده افزود: این مشکل در فصول گرم سال وجود ندارد اما با فرا رسیدن فصل زمستان و شروع بارش نزولات آسمانی شاهد قعطی‌های مکرر شبکه دیجیتال هستیم که امیدواریم به همت مسئولین صداو سیما به زودی برطرف شود.

وی تاکید کرد: با وجود تبلیغات سوء دشمن و تشویق به استفاده از شبکه‌های ماهواره ای لازم است که مسئولین با ارتقاء کیفیت برنامه‌ها و ایجاد پوشش سراسری زمینه به انحراف کشیده شدن جوانان را از بین ببرند.

خاطر نشان می‌شود با پیگیری‌های حسن کاظمی معاون فرماندار درگز، اختلالات پیش آمده در دست بررسی قرار‌گرفته و به زودی رفع خواهد شد.

انتهای پیام/