به گزارش صبح توس؛ رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مجمع اعضای هیئت‌ علمی و خیرین سلامت نیشابور که شامگاه پنج‌شنبه14دی‌ماه برگزار شد گفت: در برنامه پنجم و ششم یکی از اهداف کشور این بود که در وضعیت آموزش، پژوهش و بهره‌برداری از دانش و به‌خصوص در بخش سلامت بتوانیم در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و کشورهای اسلامی جایگاه اول را داشته باشم و دانشگاه‌های ما بتوانند رتبه زیر 200 را کسب کنند.

  
وی ادامه داد: در وزارت بهداشت‌کار اصلی در طی چهار سال گذشته ارتقاء زیرساخت‌های پژوهشی در کشور بوده است و یکی از آن‌ها راه‌اندازی موسسه ملی مرکز توسعه تحقیقات پزشکی است که تاکنون از 160 طرح تحقیقاتی حمایت کرده است.

ملک‌زاده ضمن اشاره به برنامه‌های پژوهشی دولت یادآور شد: برنامه کنترل سرطان یا نظام ثبت سرطان برای اولین بار در مقیاس وسیعی راه‌اندازی شده است و مطالعات کوهورت برای بزرگ‌سالان، جوانان و نوزادان تحت عنوان "پرشین کوهورت"  راه‌اندازی شده است.


وی ادامه داد: تلاش در جهت استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌های علمی مانند روش درمان‌های ژنتیکی و یا طب باز ساختی مراکزی در کشور تاسیس شده است و پیشرفت این بخش مستلزم هدفمند کردن سیستم های تحقیقاتی است.


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: تعداد مراکز تحقیقاتی از 479 در ابتدای سال 92 به 724 افزایش‌یافته است و آزمایشگاه های جامع تحقیقات در قطب های علمی در مشهد راه‌اندازی شده است.


وی افزود: تعداد دانشمندان برتر ما از 180 نفر به 530 نفر در دانشگاه‌های علوم پزشکی رسیده است و همه این فعالیت‌ها باعث شده است که ما ده سال زودتر یعنی در سال 2016 با انتشار 52هزار و160 مقاله پزشکی و غیرپزشکی و  اخذ بیش از 70 هزار استناد بتوانیم رتبه اول را در منطقه به دست آوریم. 


ملک‌زاده گفت: تولید علم ما در سال 1996، 0.07 درصد بود و اکنون به 1.8 رسیده است، جمعیت ما یک‌صدم جمعیت دنیا است و ما توانسته‌ایم بیشتر از جمعیت کشورمان به تولید علم بپردازیم.


وی بیان کرد: کیفیت تحقیقات ما رشد بسیار خوبی در دو سال گذشته داشته است و در ISI رتبه 17 جهانی را به دستاوردهایم و تعداد دانشمندان افزایش‌یافته است.


انتهای پیام/