به گزارش صبح توس؛ زعفران یکی از مهم ترین صنایع و از وجوه شاخص نمایش کشور است. این صنعت با ظرفیت بالای ارزآوری مورد توجه تاجران و فعالان این عرصه است که باتوجه به امکان صادرات این محصول غیرنفتی از اهمیت دوچندان برخوردار است.

 

به علت کم آبی شدید هم اینک در گناباد آبیاری مزارع ۱۲ روستا با تانکر انجام می شود.

 

این مساله موجب ضرر و کاهش صرفه اقتصادی برای زعفرانکاران شده است.

 

خشکسالی، سرمازدگی و آفات، میانگین برداشت زعفران در گناباد را در سال گذشته به ۲.۵ کیلوگرم در هکتار کاهش داده است.

 

 

مدیر جهاد کشاورزی گناباد به برداشت حدود ۹ تن زعفران خشک از سطح ۳۵۰۰ هکتار مزارع این شهرستان در سال گذشته اشاره و بیان کرد: مشکل بزرگ زعفرانکاران در این مدت کاهش قیمت آن بود که باعث کاهش استقبال از کاشت محصول طی امسال و ثابت ماندن سطح زیر کشت شد.


وی گفت: استمرار معضل خشکسالی و کمبود منابع آبی مانع توسعه مزارع زعفران در گناباد شده بطوری که سطح کشت این محصول امسال هم مانند پارسال در همان حد ۳۵۰۰ هکتار باقی مانده است.

 

 

 

 

 

 صادرات پیاز زعفران برای ایجاد کشت‌های جایگزین در کشورهای همسایه سیاست غلطی بود 

 

 

حمید بنایی درباره وضعیت تولید و بازار فروش زعفران، گفت: متاسفانه نه تنها اقدامات کاربردی بهینه برای توسعه زعفران در گناباد و بجستان عملیاتی نشده، بلکه با خروج پیاز زعفران از کشور، تولیدکنندگان داخلی در این راستا به شدت متضرر شدند.

 

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صادرات پیاز زعفران برای ایجاد کشت‌های جایگزین در کشورهای همسایه سیاست غلطی بود که تاثیر منفی بر بازار زعفران گذاشت، تصریح کرد: زعفران کاران به دلیل نبود حمایت های لازم به مرحله نابودی رسیده اند.

 

بنایی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات زعفران کاران آفت زدن پیازهای زعفران است، تصریح کرد: امسال ۳۰ الی ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش میزان تولید زعفران داشته ایم، این در حالی است که قیمت زعفران نیز  نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش روبرو شده، بنابراین بدیهی است که با این اوصاف نمی‌توان حتی هزینه تولید کشاورزان را جبران کرد، زیرا زعفران کیلویی ۴۶۰۰ الی ۴۷۰۰ تومان برای کشاورزان هزینه بر است.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت در بحث خرید تضمینی زعفران به نوعی توانست در مقطعی بازار زعفران را در شرایط  مناسبی قرار دهد؛ اما این سیاست تنها مسکنی موقت برای آرامش بازار زعفران تلقی می‌شود.

 

انتهای پیام/