حجت‌الاسلام و المسلمین جواد نیک‌بین در گفتگو با صبح توس؛ در مورد وضعیت فرهنگی کشور اظهار داشت: به نظر من اگر در قضاوت خود در مورد وضعیت فرهنگی کشور همه شاخص‌ها و فاکتورها را با هم ببینیم و بسنجیم، باید بگوییم که وضعیت فرهنگی در کشور ما هم اکنون از وضعیت بدی برخوردار نیست.

وضعیت فرهنگی کشور بحرانی نیست

مدیر مدرسه عالی حکمت و فلسفه استان خراسان رضوی افزود: ایران کشوری است که به لحاظ فرهنگی هجمه‌های زیادی بر علیه آن وجود دارد و کشوری است که قصد دارد برای تمام جهان کار فرهنگی انجام دهد و نیز کشوری است که 200 شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان بر علیه آن کار می‌کنند لذا با این شرایط و با نگاه به وضعیت فرهنگی کشور باید بگوییم ما در یک شرایط بحرانی و غیرقابل تحمل قرار نداریم اما باید اذعان کرد که با نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

وی ادامه داد: نقطه مطلوب یعنی نقطه‌ای که مسئولان و کارگزاران نظام انسان‌های متدین و مذهبی و با دغدغه‌های فرهنگی و انقلابی باشند و مردم هم احساس امنیت فرهنگی کنند که باید بگوییم تا رسیدن به این نقطه راه زیادی در پیش داریم.

نیک‌بین تأکید کرد: اینکه که می‌گوییم هم اکنون وضعیت فرهنگی در کشور ما خوب است و بحرانی نیست به دلیل مقایسه‌ای است که بین ظرفیت‌ها، هجمه‌ها، کارکردهای نظام و نوع حاکمان و سردمداران قبل و بعد از انقلاب اسلامی انجام می‌دهیم که بیانگر تفاوت زیادی در تمامی این موارد است و در واقع برای رسیدن به یک قضاوت صحیح در این موضوع باید شرایط قبل از انقلاب را به خوبی دید و با شرایط امروز مقایسه کرد و آن وقت گفت که آیا ما در حوزه فرهنگ شرایط خوبی داریم یا خیر؟

مقایسه وضعیت فرهنگی قبل و بعد از انقلاب

مدیر مدرسه عالی حکمت و فلسفه استان خراسان رضوی گفت: ما قبل از انقلاب کمتر از 30 میلیون جمعیت داشتیم در حالی که هم اکنون 80 میلیون جمعیت داریم ضمن اینکه پیش از انقلاب وسایل ارتباط جمعی و فضای مجازی تقریباً‌ وجود نداشت و حتی تلویزیون در بسیاری از خانه‌ها نبود و اکثر مردم فقط از رادیو استفاده می‌کردند اما علی‌رغم‌ آنکه پیش از انقلاب وسایل ارتباط جمعی کم بود و در نتیجه هجمه‌ها بر علیه دین نیز در مقایسه با حال حاضر بسیار اندک بود اما اقبال مردم به سمت مظاهر دینی بسیار پایین‌تر از شرایط فعلی بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مثال‌هایی که برای این بحث می‌توان آورد موضوع اعتکاف است و این را هم باید با آمار و ارقام مورد بررسی قرار داد و آن اینکه بهترین مکان برای اعتکاف در کشور ما حرم مطهر امام رضا(ع) و مسجد گوهرشاد است که بر اساس آمار آستان قدس رضوی از سال 1340 تا سال 1360 یعنی در طی 20 سال تمامی کسانی که در این سال‌ها در حرم مطهر معتکف شده‌اند کمتر از 200 نفر بوده است و این در حالی است که هم اکنون اعتکاف در این مکان مقدس سالانه 300 هزار متقاضی دارد و بین 3 تا 5 هزار نفر پذیرفته می‌شوند.

نیک‌بین ادامه داد: لذا مشاهده می‌شود که در یک عمل عبادی مانند اعتکاف چه تفاوت زیادی در اقبال مردم پیش از انقلاب و بعد از انقلاب وجود دارد؛ آن در هم در حالی که هجمه‌ها بر علیه دین و فرهنگ در حال حاضر بسیار بیشتر از قبل از انقلاب است.

مدیر مدرسه عالی حکمت و فلسفه استان خراسان رضوی اقبال مردم به سمت حوزه‌های علمیه را از دیگر شاخص‌های مناسب برای قضاوت در مورد وضعیت فرهنگی قبل و بعد از انقلاب ذکر کرد و گفت: قبل از انقلاب مردم در استفتائاتی که از علما در مورد کار و شغل فرزندان خود انجام می‌دادند این پاسخ را دریافت می‌کردند که استخدام دولت شدن و دریافت حقوق دولت چون دولت ظلمه بوده است حرام است و لذا مردم برای کسب حلال یا باید بازاری می‌شدند و به سایر مشاغل آزاد مانند کشاورزی رو می‌آوردند و یا باید به حوزه علمیه می‌آمدند و طلبه می‌شدند تا بتوانند درآمد حلال کسب کنند اما با اینکه در حال حاضر راه‌های کسب حلال به دلیل مشاغل اداری و اجتماعی مشروع بسیار زیاد شده است اما باز هم میزان اقبال عمومی برای ورود به حوزه‌های علمیه در بعد از انقلاب قابل قیاس با پیش از انقلاب نیست.

وی افزود: در مجموع وقتی همه فاکتورهای فرهنگی را با هم مقایسه می‌کنیم و اقبال مردم به مظاهر دینی و مذهبی را می‌بینیم باید بگوییم که وضعیت فرهنگی کشور بد نیست و حتی اگر معضلاتی مانند بی‌حجابی و اختلاس‌ها دیده می‌شود باید گفت که اگر امروزه در هر سال شاهد چند مورد اختلاس هستیم در پیش از انقلاب هزاران اختلاس و دزدی وجود داشت و عزم کافی هم برای مقابله با آن دزدی‌ها نبود اما این یک واقعیت است که معضلاتی مانند بی‌حجابی یا اختلاس و... در بین جامعه و افکار عمومی مشهورتر از مظاهر مثبت فرهنگی می‌شود و لذا نباید این موارد را به حساب تمامی وضعیت فرهنگی کشور گذاشت.

حرکت فرهنگی کشور، رو به قله اما با سرعت کم

نیک‌بین در مورد اینکه مسیر فرهنگی کشور به چه سمتی می‌رود اظهار داشت: اگر دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و از آن‌ها مهمتر، آموزش و پرورش در مباحث فرهنگی، تربیتی و تهذیبی خوب عمل کنند باید بگوییم که کشور در حال حرکت به سمت قله است و البته این حرکت هنوز کند است چون فشارها از بالا و پایین بسیار زیاد است اما حرکت رو به قهقرا نیست بلکه رو به صعود و قله است و هر چقدر هم که به قله نزدیک‌تر می‌شویم کار سخت‌تر و تنفس مشکل‌تر می‌شود ضمن اینکه بسیاری از افراد هم در بین راه جا می‌مانند و نمی‌توانند تا قله پیش بیایند لذا کار سختی در پیش است.

وی خاطرنشان کرد: نکته‌ای را که نباید از خاطر ببریم این است که کار فرهنگی نمود بیرونی زیادی ندارد و گاه ده‌ها سال به طول می‌انجامد تا نتیجه بدهد و لذا باید صبر کرد و با آینده‌نگری تلاش فرهنگی را انجام داد.

مسئولان غرب‌زده، عامل کُند شدن حرکت ملت

مدیر مدرسه عالی حکمت و فلسفه استان خراسان رضوی در پاسخ به این سؤال که نقش مسئولان در کند بودن حرکت کشور به سمت قله‌های فرهنگی چیست؟ تصریح کرد: یکی از اصلی‌ترین مشکلات ما در بحث فرهنگی کشور خود مسئولان هستند و نه تنها امروز بلکه از ابتدای انقلاب تا به حال چندین بار کشور با خطرات جدی مواجه شده و شاید انقلاب تا لبه پرتگاه پیش رفته است که در تمامی این موارد شاهد نقش مسئولان درجه دوم و سوم کشور بوده‌ایم!

وی افزود: به عنوان مثال در کودتای نوژه، قطب‌زاده وزیر کشور وقت پشت ماجرا بود، در آسیب‌های ابتدای جنگ تحمیلی، بنی‌صدر رییس جمهور وقت نقش آفرین بود، در خوراندن جام زهر به امام(ره) برخی مسئولان و دست‌اندرکاران جنگ نقش داشتند، در حادثه کوی دانشگاه در سال 78 برخی مسئولان دولت وقت نقش داشتند و در فتنه 88 هم کسانی که روزی نخست وزیر و رییس مجلس بودند در رأس فتنه قرار گرفتند لذا همیشه این مسئولان بوده‌اند که کشور را به مرز سقوط کشاندند و مردم جلوی آن‌ها را گرفتند.

نیک‌بین ادامه داد: حرکت کند فرهنگی کشور در شرایط فعلی نیز تقصیر مسئولانی است که گرین کارت آمریکا دارند، غرب‌زده هستند، فرزندانشان در خارج از کشور تحصیل می‌کنند و فرهنگ آمریکایی را بر فرهنگ اسلام ناب محمدی ترجیح می‌دهند و لذا این گونه مسئولان حرکت فرهنگی کشور را کند می‌کنند.

مدیر مدرسه عالی حکمت و فلسفه استان خراسان رضوی تأکید کرد: در این شرایط یکی از راه‌هایی که ما بتوانیم این پابندهای موجود در مسیر حرکت ملت به سمت قله‌های فرهنگی که منجر به کند شدن حرکت می‌شود را حذف کنیم همین است که مسئولانی که دل به دنیا داده‌اند و زخارف دنیا آن‌ها را فریب داده است و به جای آن‌که رو به سمت خدای عالم داشته باشند نگاهشان به سمت کدخدای عالم است از مناصب حاکمیتی کشور حذف شوند و آن وقت حرکت فرهنگی کشور از شتاب بالایی برخوردار خواهد شد.

انتهای پیام/