رحمان حسین زاده در گفت وگو با خبرنگار  صبح توس؛ در پاسخ به وضعیت آلایندگی صنایع و واحدهای تولیدی در این شهرستان گفت: طی 9 ماه گذشته 91 مورد بازدید و بازرسی از واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی قوچان توسط کارشناسان این اداره انجام شده که منجر به صدور 35 مورد اخطاریه برای واحدهای متخلف شده است.

 

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست قوچان با بیان اینکه یک واحد تولیدی به دلیل آلایندگی و عدم رعایت مقررات زیست محیطی از سوی این اداره پلمپ شد، ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون، فرایند تصفیه پساب واحدهای صنعتی شهرستان، 21 بار مورد نمونه برداری و آزمایش قرار گرفته که خوشبختانه نتایج مثبت بوده و آلایندگی نداشته است.

 

وی با اشاره به مشکلات تصفیه پساب و فاضلاب بیمارستان موسی بن جعفر(ع) گفت: با پیگیری های صورت گرفته، سیستم تصفیه فاضلاب این بیمارستان به بهره برداری رسیده و چندین بار نیز مورد سنجش و آزمایش قرار گرفته و مشکل خاصی نداشته است.

 

حسین زاده تصریح کرد: چنانچه نتایج ارزیابی و سنجش آلایندگی واحدهای تولیدی و صنعتی در چارچوب مقررات و استانداردهای زیست محیطی نباشد، 15 روز به مالکان و مدیران آن فرصت داده می شود که نسبت به رفع مشکلات آلایندگی اقدام کنند و در صورت بی توجهی به اخطاریه ها و عدم رفع آلودگی ها، یک درصد از کل فروش جریمه خواهد شد.

 

تولید 80 تن زباله در روز

 

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست قوچان یادآور شد: خوشبختانه قوچان از نظر پاکی و سلامت آب و هوا وضعیت بسیار مناسبی دارد؛ اما در حال حاضر عدم تکمیل و راه اندازی سیستم جمع آوری فاضلاب شهری و مدیریت پسماند در شهر و روستاها دو چالش زیست محیطی محسوب می شود.

 

وی با بیان اینکه شهروندان قوچانی روزانه 80 تن زباله تولید می کنند و 20 تن ضایعات نیز از سطح شهر توسط برخی افراد تفکیک و جمع آوری می شود، خاطرنشان کرد: عدم تفکیک زباله از مبدا، جمع آوری ناقص و عدم دفن کامل و اصولی زباله ها یکی از مشکلات چندین ساله قوچان است که تاکنون اقدام خاصی از سوی مسئولین برای حل این معضل و مدیریت پسماند صورت نپذیرفته است.

 

حسین زاده با اشاره به اینکه منطقه زوباران از نظر کارشناسی محل خوبی برای دفن زباله است؛ اما گاهی اوقات زباله ها به خوبی دفن نمی شوند، گفت: در روستاها نیز به دلیل نبود و یا کمبود امکانات جمع آوری زباله ها به صورت کامل انجام نمی شود.

 

انتهای پیام/