رضا زاده محمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص علت تابوشکنی شبکه اینترنتی آپارات گفت: آپارات وقتی مشاهده می‌کند فیلم‌های معمولی جواب کاربر را نمی‌دهد به سمت حاشیه می ‌روند به همین دلیل می‌توان گفت سطح و نوع توقع کاربر در این خصوص تأثیرگذار است.

 

زاده‌ محمدی در پاسخ به خبرنگار ما که پرسید شبکه اینترنتی آپارات زیرمجموعه سایت‌های مجاز داخلی است آیا باز هم این اجازه را دارد که موسیقی یا فیلم غیر مجاز پخش کند؟ گفت: تلگرام هم که پربیننده است باز هم یک سری محدودیت هایی دارد و از این می هراسد که مورد برخورد شدید قرار گیرد.

 

این فعال فرهنگی و رسانه‌ایی ادامه داد: آپارات یک سایت آپلود و بسیار پرحجمی است و اگر نسبتی با نهاد فرهنگی و دولتی داشته باشد دیگر آوردن عذر و بهانه در انتشار فیلم‌ها یا دیگر برنامه‌های غیر مجاز، پذیرفته نیست و باید اصول مربوطه را رعایت کند.

 

وی در خصوص راهکار پیشنهادی بر اصلاح و ارتقاء آپارات تاکید کرد و افزود: همچنین این شبکه یم تواند یک اینترنت ملی به وجود آورد که فضای امن و سالم تری را نسبت به شبکه های خارجی در اختیار قرار می دهد.

 

این فعال رسانه‌ایی در رابطه با اینکه مسئولین چگونه باید شبکه اینترنتی آپارات را هدایت کنند؟ ابراز داشت: همان نظارتی که وزارت ارشاد به محتوای فیلم و تلویزیون دارد باید در شبکه‌های اینترنتی هم انجام شود به عنوان نمونه چنانچه محتوا سرگرمی اعلام شده ضروری است که خبرهای سرگرمی هم کنترل شود.

 

وی تسامح و عدم توجه مناسب به فضای مجازی را یکی از دلایل این رویکردهای شبکه آپارات دانست و ادامه داد: زمانی که آپارات تصور می کند که قرار نیست مورد تذکر دولت قرار گیرد به این می اندیشد که می تواند به اصول و چارچوب های مشخص شده عمل نکند.

 

زاده محمدی ضمن بیان این نکته که بحث‌های مربوط به فضای مجازی خیلی گسترده و پیچیده است، بر راه اندازی شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد و افزود: در صورت تحقق این امر داده‌های کشور و معادلات مالی در یک شبکه داخلی امنیت پیدا می‌کنند، البته تعریفی بزرگتر هم شده که محتوای داده، بارگذاری، آپلود، دانلود، ایمیل، ارتباطات و همه اینها در داخل کشور انجام شود که در این صورت نیاز به سرور داریم.

 

وی ابراز کرد: نیاز است که یک سرور عظیم داخلی داشته باشیم و برای همه این عملیات‌هایی که ذکر شد و اکنون از سرور جهانی استفاده می‌کنیم یک نسخه داخلی هم وجود داشته باشد که این نیازها را در داخل کشور جواب دهد و دیگر نیازی به فیلتر شکن نباشد.

 

زاده محمدی یادآور شد: در چندین سال اخیر طراحی‌هایی انجام شده مانند همین سایت‌هایی که می‌بینید؛ اما هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده ایم.

انتهای پیام/