به گزارش صبح توس؛ به دنبال اتفاقات چند روز گذشته، کشور شاهد صحنه‌هایی از اعتراضات در نقاط مختلف بود، به گونه ای که در این بین خساراتی به اموال عمومی وارد شد.

 

هر جا سخن از «اغتشاش» است پای «ضد انقلاب» در میان است

 

 تجمع اعتراضی تعدادی از مردم مشهد در اعتراض به مشکلات اقتصادی جدای از بازخوردهای متفاوتی که داشته است دهان رسانه‌های ضد انقلاب و فعالین فتنه در داخل و خارج از کشور را باز کرد و موج جدید فرافکنی و دروغ‌پردازی را به راه انداخت.

 

 

پیامدهای بودجه گران!

 

ماجرا از آنجا شروع شد که لایحه بودجه سال 97 به مجلس شورای اسلامی رسید. پیامدهای بعد از تقدیم بودجه 97 آنچنان شدید بود که موجی از ناامیدی و ترس از رکود و گرانی در بازار ایجاد شد.

 

زمزمه‌های افزایش قیمت بنزین به 1500 تومان، حذف 30 میلیون نفر از لیست دریافت یارانه نقدی، افزایش فشار مالیاتی و حذف یارانه نان، همه این موارد برای ایجاد موجی از اعتراض کافی بود به طوریکه با افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار جرقه زده شد و خشم مردم از گرانی آنان را واداشت تا به خیابان آمده تا صدای خود را به گوش مسئولان برسانند.

 

 

ساعت 9 صبح روز پنج‌شنبه هفتم دی‌ماه معترضین در محل میدان شهدای مشهد تجمع کرده و شعارهایی علیه گرانی سر دادند و خواستار رفع گرانی و بیکاری و همچنین تعیین تکلیف سپرده‌هایشان در تعاونی‌های منحل شده بودند.

 

مرگ بر گرانی...

 

ریشه اعتراضات مشکلات معیشتی بود، همان مشکلاتی که بسیاری از کارشناسان مدت‌ها قبل به دولت یادآور می‌شدند؛ اما توجه کافی به آن نمی‌شد در واقع نوع شعارها هم همین واقعیت را نشان می‌داد.

 

پس از اعتراضات مردم به وضعیت اقتصادی و معیشتی، عده‌ای آشوبگر به خواسته‌های اقتصادی مردم رنگ و بوی سیاسی و خشونت‌آمیز دادند و مدتی نگذشت که شعارهای مردم علیه گرانی در لا‌به‌لای اشعاری ساختارشکنانه گم شد؛ افرادی در صف مردم قرار گرفتند که از نوع شعارهایشان که بی‌شباهت به شعارهای سال 88 نبود، می‌شد حدس زد که از سوی برخی جریانات معاند خط ‌دهی می‌شوند، حتی اغلب آنان هیچ نشانی از فقر و رنج مشکلات اقتصادی نداشته و شاید بی‌ارتباط با قشر مرفه نبودند.

 

 

اشعار و رفتار ساختارشکنانه ادامه داشت تا اینکه نیروی انتظامی خود را به جمعیت رساند و بدون درگیری وضعیت را کنترل کرد؛ اما با نزدیک شدن به لحظات اذان ظهر تجمع کنندگان خود را به سیل نمازگزارانی که قصد تشرف به حرم مطهر را داشته، رساندند و فاصله میدان شهدا تا حرم رضوی را طی کردند تا تعداد خود را چندین برابر نشان دهند.

 

بهره‌برداری «سیاسی» از اعتراضی «اقتصادی»

 

اینگونه بود که برخی افراد و رسانه‌های سودجو تمام تلاش خود را کردند تا از تجمع اقتصادی روز پنجشنبه بهره‌برداری سیاسی کنند.

 

تشویق معترضان از سوی معاندان و دشمنان نظام همچون آمریکا و رئیس جمهور دیکتاتور آن که پیش از این بغض و کینه خود را علیه ملت ایران آشکارا نشان داده بود منجر شد مردم معترض با هوشیاری کامل راه خود را از معاندان و آشوب‌گران جدا کنند.

 

وقتی «بدخواهان» دایه‌های مهربان‌تر از مادر می‌شوند!

 

در همین راستا رضا پهلوی، فرزند شاه مخلوع و مریم رجوی، سرکرده گروهک منافقین در بیانیه‌های جداگانه از اقدامات ساختارشکنانه در ایران حمایت کرده و از آشوبگران خواستند که به اعتراضات خود ادامه دهند.

 

 

ترامپ نیز در یک پیام توییتری از این اغتشاشات حمایت کرد.

 

وی در این پیام، بیانیه کاخ سفید را منتشر کرد و نوشت: «گزارشات زیادی از تظاهرات‌ مسالمت‌آمیز شهروندان ایران که از فساد رژیم و هدر دادن ثروت این کشور برای تأمین منابع مالی تروریسم در خارج این کشور خسته شده‌اند، وجود دارد».

 

ترامپ: دولت ایران به حقوق مردمش احترام بگذارد

 

ترامپ گفت: «دولت ایران باید به حقوق مردم خود از جمله حق ابراز عقایدشان احترام بگذارد. جهان نظاره‌گر است».

 

 

اما روزنامه نیویورک تایمز با انتشار یادداشتی که به اغتشاشات ایران اشاره کرده بود خطاب به دونالد ترامپ نوشت که برای حمایت از اغتشاشگران بهتر است ساکت بماند.

 

نیویورک‌تایمز خطاب به ترامپ: ساکت باش!

 

نیویورک تایمز با بیان اینکه توئیت‌های ترامپ در روز شنبه در حمایت از اغتشاشات، بیش از حد مورد نیاز بود، نوشت: هنوز چیز زیادی درباره این اعتراضات یا اینکه به کجا ختم خواهد شد، مشخص نیست؛ اما چیزی که مشخص است حمایت‌های بلندمرتبه علنی آمریکا از اغتشاشات، بیشتر از آنک مفید باشد، صدمه می‌زند.

 

قهرمان‌بازی رئیس جمهور آمریکا برای اغتشاش‌گران!

 

درادامه این یادداشت نوعی ابراز نگرانی وجود دارد از اینکه ترامپ بخواهد برای اغتشاشگران قهرمان‌بازی دربیاورد.

 

نیویورک تایمز ضمن تاکید بر اینکه ترامپ نمی‌تواند برای مخالفان دولت ایران، مفید باشد، افزود: مردم ایران هرفکری که درباره دولت خود داشته باشند؛ اما نمی‌خواهند رئیس‌جمهور آمریکا که به تازگی با تسهیل اقتصادی این کشور و مسافرت آن‌ها به آمریکا مخالفت کرده بود، صدای اعتراض آن‌ها باشد.

 

اگرچه رسانه های ضدانقلاب تلاش کردند نشان دهند که تجمعات صورت گرفته در ایران سیاسی است؛ اما گزارشها، حاکی از آنست که بسیاری از مردم که نسبت به وضعیت گرانی ها معترض بودند با مشاهده شعارهای سیاسی لیدرهای این تجمعات، ترجیح دادند که با شعاردهنگان همراه نشوند.

 

مردم راه خود را از آشوب‌گران جدا کردند

 

 

اکنون خط مردم از آشوبگران کاملا جدا شده است و مردم علاوه بر اینکه همچنان پیگیر مطالبات به حق خود هستند خواستار برخورد با هنجارشکنان نیز می‌باشند.

 

لذا نهم دی‌ماه فرصتی شد تا مردم ایران رسما اعلام کنند که هیچ سنخیتی با آشوبگران هفتم دی‌ماه و پس از آن ندارند.

 

گزارش: سارا آویشی

 

انتهای پیام/