به گزارش صبح توس؛  قاسم گلدی، رئیس اداره ثبت احوال قوچان در گفتگو با خبرنگار ما ضمن گرامیداشت سالروز ثبت احوال گفت: ثبت اسناد ولادت، وفات، ازدواج و طلاق یکی از بنیادی ترین وظایف ثبت احوال بوده و همچنین تولید، جمع آوری و انتشار اطلاعات نیز از وظایف اصلی این سازمان می باشد.

وی با تشریح آمار ثبت وقایع و صدور اسناد هویتی ادامه داد: طی 9 ماه گذشته، چهار هزار و 920 مورد تعویض شناسنامه، 742 مورد صدور شناسنامه المثنی،  دو هزار و 953 مورد ولادت، هزار و 4 مورد وفات و هزار و 427 مورد ازدواج در این شهرستان به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به صدور کارت هوشمند ملی نیز دراین شهرستان، افزود: 16 هزار و 315 مورد درخواست کارت هوشمند ملی ثبت شده  و همچنین بیش از 18 هزار کارت هوشمند صادر و 37 هزار و 814 کارت نیز به شهروندان قوچانی تحویل داده شده است.

گلدی با بیان اینکه 145 هزار و 724 نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی در این شهرستان می باشند،  تصریح کرد: با توجه به استقبال نه چندان مناسب، در حال حاضر فاصله بسیار زیادی با آمار واجدین شرایط وجود دارد و این در حالیست که کارت های ملی فعلی فقط تا پایان سال اعتبار دارد و از سال آینده بسیاری از خدمات از جمله خدمات بانکی از طریق این کارت ها انجام خواهد شد.

رئیس اداره ثبت احوال قوچان با اشاره به فراوانی نام ها در قوچان نیز خاطر نشان کرد: نام های  امیرعلی، ابوالفضل و علی در میان پسران و فاطمه، زهرا و یسنا در میان دختران فراوانی بسیار زیادی نسبت به سایر اسامی در قوچان دارد.

وی با بیان اینکه سواستفاده از اسناد هویتی افراد متوفی از جمله شناسنامه در جامعه در حال افزایش است، یادآور شد: از خانواده های محترم و شهروندان تقاضا داریم نسبت به ثبت و ابطال شناسنامه درگذشتگان خود اقدام نمایند.

وی با اشاره کاهش موالید نیز گفت: پویندگی و بالندگی هر جامعه در تمامی ابعاد از جمله اقتصادی و علمی به جمعیت جوان آن جامعه مربوط می شود و این در حالیست که با تحدید نسل و موالید و همچنین افزایش جمعیت سالمند روبرو هستیم که می بایست نسبت به افزایش جمعیت توجه بیشتری داشته باشیم.

انتهای پیام/