به گزارش صبح توس؛ همزمان با شب ولایت امام حسن عسکری علیه السلام پایگاه شهدای مدافع حرم بجستان و با حضور فرمانده سپاه شهرستان، نماینده حوزه نمایندگی سپاه بجستان، و معاون فرماندار در محل مسجد علی ابن ابی الطالب این شهر افتتاح و حجت الاسلام مسعود جعفری به عنوان اولین فرمانده این پایگاه معرفی شد.

 

علیرضا جنیدی در این مراسم بیان کرد: رهبری در همه فرآیندها ، سازماندهی‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و جریانات اجتماعی در کنار عواملی چون زمینه‌ها، شرایط اجتماعی و باورهای مردم، نقش اصلی را در به بار نشستن اهداف و آرمان‌های جامعه دارد. از این رو یکی از عوامل مهم و اساسی در شکل‌گیری جریانات و تحقق خواسته‌های اجتماعی برخورداری از مدیر و رهبر به عنوان هدایت دهنده مسیر و جریان حرکت است که در همه اندیشه‌های مختلف در فرهنگ علوم سیاسی و اجتماعی مطرح می‌باشد.


جنیدی ادامه داد: نقش حساس رهبری در شکل‌گیری نهضت اسلامی‌ در دوران طاغوت، پیروزی انقلاب اسلامی ‌و سرنگونی رژیم کهنه و فرسوده شاهنشاهی در کشور و جایگزین شدن آن با نظام اجتماعی جدید برپایه مردم سالاری دینی و احیای دوباره اسلام در سطح جهان، موضوعی است که بر هیچ‌کس پوشیده نبوده و به نظر همه کارشناسان اجتماعی و سیاسی، با توجه به دیگر اضلاع شکل‌گیری خیزش‌ها و انقلاب‌های اجتماعی از جایگاه و اهمیت ویژه و قابل توجهی برخوردار است، در واقع انقلاب اسلامی‌ ایران که با رهبری بی‌نظیر امام خمینی رحمه الله به وقوع پیوست یک انقلاب واقعی و تمام عیار به شمار می‌رود، چون همه عناصر لازم و ضروری در تعریف و ماهیت انقلاب‌ها، در انقلاب اسلامی ‌ایران وجود دارد و آنچه در این بحث بیش از پیش حائز اهمیت است، نقش رهبری حضرت امام رحمه الله در شکل‌گیری نهضت و پیروزی انقلاب اسلامی‌است.

 

فرمانده سپاه بجستان به شخصیت امام پرداخت و اذعان کرد: چرا که خیزش‌ها و جنبش‌های دیگری در تاریخ معاصر ایران نیز شکل گرفته که به دلیل عدم برخورداری از رهبری کارآمد توانمند. به نتیجه نمی‌رسد .بر همین اساس در واکاوی شخصیتی حضرت امام (رحمه الله) به عنوان رهبری انقلاب اسلامی‌ در هدایت خیزش مردمی ‌و رسیدن به پیروزی ، به این مسئله می‌توان اشاره کرد که ایشان رهبری مدبر، شجاع، متفکر، آگاه به زمان و مسائل جهانی بود که با بهره مندی از شیوه‌های نوین و بدیع، بزرگ‌ترین انقلاب معاصر را هدایت کرد. ایشان در کوران انقلاب ، به عنوان چهره‌ای تاریخ ساز و پدیده‌ای استثنایی و کاریزماتیک جلوه کرد و به قول مدیر مؤسسه شرق شناسی آلمان « یودو اشتاین باخ »، امام خمینی سیاسی ترین رهبر معنوی جهان، با شخصیتی جذاب و کاریزماتیک، تمام آرمان‌های جمهوری اسلامی‌که برمبنای آنها ساخته شده است، از افکار ایشان ریشه می‌گیرد.

 

وی در ادامه به ویژگی های امام پرداخت و  عنوان کرد: امام راحل تمام ویژگیها و کارهای بزرگی را که برای عزیزساختن ایشان نزد توده های مسلمان به عنوان یک قهرمان واقعی در سنت اسلامی لازم بود، دارا بودند: صداقت شخصی استثنایی و عدم خودخواهی در روش زندگی، اراده و توانایی یک رهبر قدرتمند، جرأت باورنکردنی و استواری در برابر مشکلات بزرگ، ظرفیت غیرمعمولی برای مقاومت و برقرارساختن همدلی با رنجبران و پابرهنه ها و لگدمال شده های اجتماع، و ارتباطات فوق العاده و مجذوب کننده و مهارتهای سخنوری از ویژگیهای ایشان بود.

 

جنیدی افزود: از آنجا که انگیزه، بینش و روش سیاسی امام(رحمه الله) برخاسته از ایمان و معرفت عمیق دینی و الهی وی بود، شیوه رهبری ایشان نیز مختصات ویژه‏ای داشت، که اعمال همین شیوه‏ ها، موجب گسترش چتر رهبری ایشان و جذب و جلب اقشار و نیروهای انقلابی می‏شد و حتی به تدریج رقبای ایشان را هم به همکاری و همراهی وا می‏داشت. گرچه واقعیات پس از انقلاب، پرده از روی انگیزه‏های بسیاری از این همراهی‏ها برداشت، ولی نفس همراهی نشان دادن این چهره ‏ها، حکایت از توفیق شیوه رهبری ایشان داشت.

 

فرمانده سپاه بجستان به اقدامات امام راحل در قبل و بعد از انقلاب پرداخت و کاردر سازی را از آن اقدامات قابل توجه امام دانست و خاطرنشان کرد: امام در این مدت همه جنبه های رهبری در حرکت انقلابی را با هوشمندی و توانایی ویژه و نتایج خیره کننده ای به انجام رسانیده است از جمله تربیت کادرهای انقلابی،  امام در سال های پیش از انقلاب به تربیت گروهی از شاگردان مورد اعتماد و معتقد و توانا همت گمارد که با حضور در شهرها و مناطق مختلف در زمینه سازی و تداوم انقلاب و از جمله در بسیج عمومی و گسترش ایدئولوژی انقلاب نقشی گسترده به عهده داشتند.

 

جنیدی گفت: امام خمینی با پیروزی انقلاب اسلامی تشکیل نظام جدید و سپس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را به همه‌پرسی عمومی گذاشت که حاصل آن یکنظام اسلامی شد و همه ساختارها و مقامات عالی رتبه آن با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند. امام در عصر نظام های حکومتی دنیوی، تشکیل نظام مردم سالاری دینی را به تحقق رساند و راه جدیدی را به ملت های مسلمان و جهانیان نشان داد که هم به انجام فرامین الهی پایبند است و هم به نقش مردم در سیاست تاکید می کند.

 

فرمانده سپاه بجستان ادامه خط نورانی ولایت فقیه را لازم دانست و گفت:  ما در فته 88 پی به وجود یک رهبر مدبر بردیم که الحمدالله از این نعمت بهره مند بودیم و بهرمندی از این نعمت باعث شد تا این فتنه در نطفه خفه شود و نشانگر لزوم بر وجود خط نورانی ولایت فقیه است و وظیفه ما نیز پیروی از مقام معظم رهبری برا ی ثبات در این کشور الزامی است.

 

جنیدی بسیج را مکتب کادر سازی برای نیروی های انقلابی دانست و خاطرنشان کرد: وظیفه ما نیز در پایگاه‌های بسیج کادر سازی برای سربازی آقا امام زمان (عج) و حافظان این انقلاب است در این راستا نیز امروز پایگاه شهدای مدافع حرم شهرستان بجستان به فرماندهی حجت الاسلام مسعود جعفری در مسجد امام علی علیه الاسلام افتتاح می‌شود تا این پایگاه که در بطن مسجد است بتواند نیروی های مخلص در قلب خود بپروراند.

 

انتهای پیام/