به گزارش صبح توس؛ در این شلوغی‌های دنیای مجازی، یلدا فرصت مغتنمی است برای دور همی‌هایی که رد پایی سبز از روزهای رنگین گذشتگان دارد؛ رد پایی که میراث زیبایی از تاریخچه این سرزمین است؛ اما افسوس که این فرصت طلایی که روزگاری برای دورهمی‌های ساده و بی تکلف بوده، این روزها تبدیل شده به نمایشی برای به رخ کشیدن داشته‌ها و نداشته‌ها است.

 

 داشته هایی که یادگار و آیین گذشته این سرزمین است و نداشته هایی که عاریه گرفته شده از تجملات و تشریفاتی است که هیچ سنخیتی با فرهنگ ما ندارند.

 

این گزارش قرار است نگاه کوتاهی باشد به آنچه این روزها مرسوم شده بین جوانانی که تازه مسیر زندگی مشترک را آغاز کرده اند و شب یلدا یا همان شب چله قرار است برایشان حال و هوای دیگری داشته باشد؛ اما چشم هم چشمی‌هایی که متاسفانه هر روز هم بیشتر می شود گویا مانعی شده برای شیرینی بی بهانه این شب.

 

به بهانه همین مسئله به سراغ تعدادی از مشاغل رفته‌ایم تا ببینیم هزینه یک شب یلدا برای یک تازه عروس و داماد چه میزان آب می‌خورد.

 

خانمی از مزون دارانی که این روزها حسابی سرش شلوغ است و مغازه اش پر از مشتری؛ مشتریانی که تمام تلاش و خواسته شان این است که این مراسم را به نظرخودشان به بهترین شکل موجود برگزار کنند و البته چشم گیر!.

 

او میگوید بیشتر مشتری‌هایش از طبقه متوسط هستند؛ اما بوده اند افرادی که خواسته های آنچنانی و عجیب داشتند حتی افرادی پایین تر از طبقه متوسط ؛ مثلا خانواده ای بودند که برای هدیه شب چله حدود پنج میلیون تومان اسکناس را آورده اند و خواسته اند برایشان آماده کنیم!.

 

مادری که برای نوعروسش قصد تهیه هدیه را دارد، میگوید هزینه ها آنچان زیاد است که هنوز نمیدانم برای تهیه هدیه چه کنم و این ها به جز مبلغی است که برای میوه و شیرین و آجیل باید در نظر گرفت.

 

مریم که سی و چند ساله است و یک دختر شش ساله دارد میگوید تا همین ده سال پیش چنین رسم و رسوماتی نبود. نهایتش این بود که خانواده عروس شام را از چلو کباب کوبیده تبدیل میکردند به کوبیده و جوجه و خانواده داماد هم هدایا را از جنس بهتری میخریدند یا این که یک سبد میوه یا شیرین اضافه میبردند. این ماجراهای لباس مخصوص شب چله و آرایشگاه و آتلیه مخصوص یلدا و تالار و غیره از همین فضای مجازی ست که وارد زندگی مردم شده و خیلی ها برای این که از همسایه و فامیل دوست کم نیاورند حاضرند به خودشان و خانواده سخت بگیرند.

 

از او می پرسم خودش برای چه آمده میگوید متاسفانه خودش هم مبتلاست و بخاطر برادرش مجبور است این مسیری را که اعتقادی به آن ندارد برای سفارش میز و بسته بندی شیک و وزین هدایا !!و.... را برود

 

یک فروشنده لباس میگوید خدا را شکر خریدهای شب یلدا باعث شده اوضاع بازار کمی بهتر شود؛ اما همه به دنبال لباس ارزان و با کیفیت هستند. وقتی از او میپرسم خودتان ازدواج کردید و درگیر این مسائل هستید میگوید تجملات و توقعاتی که بوجود آمده اصلا او را از ازدواج منصرف کرده است.

 

یکی دیگر از مزون داران میگوید مشتریانش گاه پس از هفته ها برنامه ریزی و انتخاب در لحظه آخر برای این که کارشان تکراری نشود و به قول خودشان نامبروان باشد حاضرند هزینه‌های گزافی بدهند.

 

او میگوید: بیشتر از این که نظرات خود عروس و داماد مهم باشد؛ این اطرافیانند که اظهار نظر می کنند و باعث میشوند حساسیت‌ها بیشتر شود و خانواده‌ها با سختی بیشتری مواجه شوند.

 

خانم وآقایی که به ظاهرشان نمی‌خورد از قشرمتوسط  جامعه باشند می‌گویند هزینه‌ها در بالای شهر آنچنان سرسام آور است که تصمیم گرفتیم گشتی در شهر بزنیم تا شاید با قیمت مناسب‌تر بتوانیم جشن دختر و دامادمان را برگزار کنیم. وقتی از آن‌ها علت این که به قول خودشان از بالای شهر آمده‌اند را میپرسم با تاسف سری تکان می‌دهند و می‌گویند فقط به خاطر خوشحالی دخترمان و این که از خانواده همسرش کم نیاورد! قبول کردیم.

 

یلدا فرصت مغتمی است که درشلوغی فضای مجازی؛ لختی درنگ داشته باشیم برای عزیزانی که شاید روزی یک لحظه بودن در کنارشان آرزوی مان باشد. نه اینکه برای خشنودی دیگرانی که هیچ نقشی در لبخند ما ندارند عزیزانمان را آزرده خاطر کرد و در تنگا قرار دهیم.

 

عدالتی که روانشناس و در یکی از موسسات خیریه شهر مددکار اجتماعی است می‌گوید متاسفانه فضای مجازی میدانی شده برای مسابقه بهتر و بیشتر دیده شدن.

 

او با ناراحتی تاکید می‌کند: متاسفانه نفوذ فضای مجازی به حدی است که علاوه بر جوانان و میانسالان، سالمندان را هم تحت تاثیر قرار داده به طوریکه امروزه میبینیم که به قول خوشان برای لایک بیشتر! حاضرند حتی دست به کارهای خطرناکی بزنند که مناسب سن شان نیست.

 

عدالتی با اشاره به این که این تجملات و بریز بپاش‌ها به قشر و طبقه خاصی مربوط نمی‌شود و همه به آن مبتلا هستند، از زوج‌های جوانی یاد می‌کند که برای یک تکه لباس کمتر یا بیشتر یا این که مثلا خانواده داماد طلای سبکتری هدیه آورده و یا خانواده عروس شام سبکتری مهیا کرده اند تا پای طلاق رفته اند.

 

وی ادامه می‌دهد: از این قبیل اعتراضات و ناخرسندی‌ها نسبت به رسوم عجیب و غریبی که گویا هرساله بیشتر هم می‌شود آنقدر زیاد است که همه دیده و شنیده ایم و با این که بیشتر مردم از این ریخت و پاش ها ناراحت هستند انگار قانونی نانوشته و اجباری دارند برای انجام تمامی آن.

 

شاید به قول دوستی چنانچه گذشتگان می‌دانستند آیین و رسومی که قرار بوده سبب شادی و جشن گرفتن روزهای طولانی‌تر و آفتاب طلایی شود(باتوجه به اینکه پس از شب یلدا روزها طولانی‌تر می‌شوند) روزگاری به اختلاف و قهر و بریز بپاش‌های آنچنانی تبدیل می‌شود؛ هرگز چنین شبی را پاس نمی‌داشتند.

 

گزارش: محبوبه دهقان

 

انتهای پیام/