به گزارش صبح توس؛ علیرضا قدرتی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با تشریح اقدامات شبکه دامپزشکی قوچان در واکسیناسیون دام ها گفت: بیماری لمپی اسکین، نوعی بیماری ویروسی و عفونی حاد تا مزمن بوده که معمولا باعث ایجاد ضایعات پوستی در گاوها شده و بوسیله  حشرات گزنده منتقل می شود.

وی ادامه داد: این  بیماري باعث لاغري مفرط، کاهش شیر به صورت موقتی و یا حتی دائمی، کاهش و یا از بین رفتن باروری در گاوهای نر و ماده، سقط جنین و همچنین صدمات دائمی همیشگی به پوست می شود.

وی خاطر نشان کرد: بهترین راه پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون دام ها است که در این راستا واکسیناسیون لمپی اسکین در شهرستان آغاز شده و پیش بینی می شود، دو هزار و 800 راس دام علیه این بیماری واکسینه شوند.

قدرتی با اشاره به برنامه های این شبکه برای مقابله با بیماری های سل و بروسلوز، یادآور شد: این دو بیماری، از مهمترین بیماری‌های عفونی و مشترک بین انسان و دام هستند که در صورت شیوع منجر به ایجاد مشکلات بهداشتی و خسارت های  اقتصادی سنگینی می شود.

رئیس شبکه دامپزشکی قوچان در پایان با بیان اینکه تاکنون و طی دو مرحله تست بیش از پنج هزار و 200 مورد دام مورد آزمایش قرار گرفته اند، گفت: بهترین روش‌های پیشگیری از سل در دام ها رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای از جمله توجه و انجام اصول امنیت زیستی، پاکسازی و ضدعفونی محیط و محدود کردن تردد دام‌های پرخطر بوده و علاوه بر این نکات که بایستی توسط خود دامداران مورد توجه قرار گیرد، شبکه دامپزشکی شهرستان نیز به صورت دوره ای تست های سل و بروسلوز را انجام می دهد.

انتهای پیام/