مجتبی رحماندوست در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص طرح پیش‌نویس قطعنامه مصر که به دفاع از حق ملت فلسطین به شورای امنیت سازمان ملل ارائه و آمریکا وتو کرده بود اظهار کرد: این اتفاقی که در شورای امنیت افتاد و 14 کشور عضو شورا رأی به محکومیت آمریکا دادند و به عبارتی توسط خودش وتو شد، نشان دهنده‌‌ی در انزوا ماندن استکبار جهانی است.

 

دبیر کل سابق جمعیت دفاع از مردم فلسطین گفت: در شورای امنیت هیچ رأی موافقی که وتوی آمریکا را تأیید بکند نداشتند و همه با آمریکا مخالف بودند و این وتو نشان داد که استکبار جهانی در اقلیت است و صرفا از قدرت به ناحق وتو و زور استفاده کرده است.

 

رحماندوست بیان داشت: از سویی دیگر اگر این موضوع در مجمع عمومی سازمان ملل هم مطرح شود و قاعده هم این است که اگر یک قطعنامه‌ایی در شورای امنیت با وتو مواجه شد بعد از تصویب الزام آور است برعکس سایر قطعنامه‌های مجمع عمومی که الزام آور نیست و در صورتی که با یک وتو مواجه شده باشد الزام آور می‌شود بنابراین احتمال اینکه اکثریت مجمع عمومی رأی بر محکومیت این اقدام ترامپ بدهند بسیار زیاد است و الزام‌آور می‌شود.

 

وی افزود: از سویی دیگر خبر داریم از تعداد قطعنامه‌هایی که حتی در شورای امنیت قبل از اینکه بخواهد به این حالت وتویی  برخورد کند تصویب و الزام آور شده است اما نه آمریکا و نه اسرائیل به اینها بهایی ندادند و به این مصوبات و قطعنامه‌ها عمل نکردند.

 

دبیر کل سابق جمعیت دفاع از مردم فلسطین ابراز کرد: بنابراین در مجموع نوعی سرگرم کردن مردم و بازی سیاسی است و اگر پیش‌نویس قطعنامه مصر با مصوبه مجمع عمومی شورای امنیت هم تأیید شود باز هم عمل و اقدامی به نفع مقاومت و فلسطین حاصل نمی‌شود و بازهم جانب صهیونیست‌ها را می‌گیرند.

 

وی گفت: بنابراین باید از اینگونه بازی‌های سازمان‌های بین‌المللی چشم پوشید و چشم به دست مقاومت و حرکت‌های ملت‌ها و حضور مردم در صحنه و بویژه نیروهای فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه  و حتی مناطق 1948 دوخت که به امید خدا بتوانند بار دیگر آن شرایطی که در یکی دوهفته اخیر آمریکا ایجاد کرده و مثل بختکی وارد شدند پس بزنند و از ورود اسرائیل به قدس جلوگیری کنند.

 

نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره نهم در پاسخ به خبرنگار ما که در رابطه با ضرورت پشتیبانی دولت‌ها از ملت‌ها در دفاع از حق مردم فلسطین پرسید بیان داشت: به نظر من امیدی به دولت‌ها نیست که در برابر آمریکا بایستند و با این طرح آمریکا مخالفت کنند و هیچ انتظاری نمی‌رود که اقدام تأثیرگذاری انجام دهند و صرفا ملت‌ها باید این کار را انجام بدهند.

 

وی گفت: البته گاهی اوقات دولت‌ها سیاسی کاری می‌کنند و برای اینکه بگویند ما با ملت خودمان هستیم دودوزه بازی می‌کنند یکجا می‌گویند حرف ملت درست است و در جایی دیگر در خفا حرف آمریکا را چشم قربان می‌گویند.

رحماندوست ابراز کرد: تنها باید چشم به دست مردم دوخت و در غیر این صورت اگر قرار بود دولت‌ها جدی وارد عمل شوند تا حالا بارها و بارها اسرائیل را از روی کره زمین جارو کرده بودند.

 

وی در پایان گفت‌و‌گو یادآور شد: اینقدر سرانشان بخصوص شیوخ خلیج فارس و در رأسشان امارات و عربستان سعودی مزدور، شریک جرم آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها هستند که هیچ امیدی به آنها نیست.

 

لازم به ذکر است که به دنبال تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال پایتخت اسرائیل از تل آویو به بیت‌المقدس و انتقال سفارت آمریکا به قدس، مصر به دفاع از حق مسلم مردم مظلوم فلسطین طرحی با عنوان «پیش‌نویس قطعنامه مصر» به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد که توسط آمریکا وتو شد.

 

در قسمتی از پیش‌نویس قطعنامه یک صفحه‌ایی مصر آمده است: «هرگونه تصمیم و اقدامی که منجر به تغییر ماهیت، موقعیت، یا ترکیب جمعیتی قدس شود، هیچ وجهه قانونی ندارد، فاقد ارزش و اعتبار است و باید مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت به حالت اول بازگردد».

 

نکته قابل توجه این است که جایگاه قانونی قدس در تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل قید شده و بر کسی هم پوشیده نیست و در واقع پیش‌نویس قطعنامه مصر یادآور و تأیید جایگاه قانونی قدس در قطعنامه‌های شورای امنیت است و وتوی این طرح توسط آمریکا نشان می‌دهد که استکبار جهانی بر تعهدات خودش هم پایبند نیست.

 

انتهای پیام/