حسین شیخ ‌الاسلام در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص اقدام آمریکا مبنی بر وتوی پیش نویس قطعنامه مصر اظهار کرد: خباثت آمریکایی‌ها از روی قلدرمآبی و قدرت نمایی و بی‌احترامی و توهین به قوانین بین‌المللی و حتی به تعهدات خودشان است، تعهداتی که رئیس جمهورهای قبلی آمریکا دادند و اروپایی‌ها که متحدشان هستند.

 

مشاور وزیر امور خارجه کشورمان گفت: همه قطعنامه‌های سازمان ملل و تمام گفت‌وگوهایی که تا اکنون از دید آنها می‌گویند صلح خاورمیانه که به نظر من سازش خاورمیانه است قطعا علیه فلسطینی‌ها ظالمانه بوده است.

 

وی افزود: در هر صورت در تمام این قطعنامه‌ها قرار بر این بوده که سرنوشت قدس و بیت‌المقدس در مذاکرات نهایی بین طرفین، مذاکره شود ولی آمریکایی‌ها حتی داغ‌تر از خود صهیونیست‌ها ( چرا که صهیونیست‌ها قبول کرده بودند و قرار بوده که آمریکایی‌ها ضامن اجرای این قطعنامه‌ها و توافقات شوند و حتی توافق اسلو که آن هم ظالمانه است) یک طرفه تعیین تکلیف کردند.

 

شیخ‌الاسلام با بیان اینکه منافع ملت آمریکا و ملت‌های جهان و امنیت و صلح در منطقه فدای خودشیرینی‌های ترامپ برای صهیونیست‌های تندرو می‌شود بیان داشت: ترامپ خلاف همه این قطعنامه‌ها و تمام توافقات، قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کرد که نه توسط اروپایی‌ها و نه توسط فلسطینی‌ها و مسلمانان پذیرفته نیست و به تنها نتیجه‌ایی که می‌رسیم توطئه‌های اسرائیل و آمریکا است.

 

وی در پاسخ به خبرنگار ما که پرسید دولت ترکیه که پیش‌بینی وتوی آمریکا را می‌کرد قرار است طرح دومی به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کند که در نهایت منجر به لغو تصمیم ترامپ در انتقال پایتخت اسرائیل یه قدس شود به نظر شما با توجه به اینکه از 193 عضو مجمع 134 کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسند آیا این طرح تصویب خواهد شد؟ گفت: مجمع عمومی با این طرح موافقت خواهد کرد و با رأی بالایی هم موافقت خواهد کرد اما از نظر اجرایی قدرتی ندارد.

 

مدیر کل سابق امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عبارتی طرح ترکیه در مجمع رأی می‌آورد اما رأی آوردن این طرح در مجمع عمومی سازمان ملل هم کار زیادی انجام نمی‌دهد و قدرت اجرایی ندارد و کار زیادی نمی‌تواند انجام دهد.

 

وی در خصوص حمایت 14 عضو شورای امنیت از طرح پیش نویس قطعنامه مصر و رأی مثبت کشورهای انگلیس و فرانسه که قویترین متحدان آمریکا هستند به این طرح گفت: نباید حمایت انگلیس و فرانسه را از پیش نویس قطعنامه مصر که به نفع ملت فلسطین طراحی شده جدی بگیرم چرا که این کشورها با آمریکا دستشان در یک کاسه است.

 

شیخ‌الاسلام بیان کرد: انگلیس و فرانسه اکنون چون آبروی خودشان هم در سطح جهانی مطرح است اینگونه رأی دادند اما خیلی نمی‌توان به رأی انگلیس و فرانسه دل بست؛ البته از نظر سیاسی خوب است و ما هم تشویق می‌کنیم که در این قضیه  از ترامپ دنباله‌روی نکردند اما اینکه اکنون از پشتیبانی رژیم صهیونیستی دست برداشتند و یا فکر کنیم که از همکاری با آمریکا در قضایای منطقه دست برداشتند این گونه نیست.

 

وی در پاسخ به اینکه آیا آمریکا موفق به اجرای تصمیم خود مبنی بر انتقال پایتخت اسرائیل از تل آویو به قدس می‌شود بیان کرد: آمریکا قصد دارد از نظر اجرایی این اقدام را انجام دهد اما چنانچه ملت‌های مسلمان به صحنه بیایند و دولت‌های اسلامی به ندای ملت‌هایشان لبیک بگویند و پشتیبانی کنند استکبار جهانی هرگز موفق به اجرای چنین تصمیمی نخواهد شد.

 

مشاور وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد: دولت‌های کشورهای مسلمان باید شرایط را برای آمریکا سخت و روابطشان را با آمریکا از نظر اقتصادی و سیاسی کم کنند در نتیجه شکست شیطان بزرگ حتمی است و قطعا به نتیجه مطلوب می‌رسیم و دولت‌هایی که چهارصد میلیارد و پانصد میلیارد دلار به دولت ترامپ پول می‌دهند به زباله دان تاریخ خواهند پیوست.

انتهای پیام/