به گزارش صبح توس؛ به مناسب 27 آذر، سالروز شهادت آیت‌الله شهید، دکتر مفتح مراسمی به همت حوزه علمیه امام خمینی و با همکاری دانشگاه آزاد مرکز و پیام نورمه ولات با حضورحجت الاسلام والمسلمین طباطبایی امام جمعه کاشمر،فرماندار، مسولین شهرستان مه ولات و طلاب و دانشجویان در محل حوزه علمیه این شهرستان برگزار شد.

حجت الاسلام طباطبایی  با اشاره به آیه آخر سوره مبارکه آل عمران است یادآور شد: پیامی که در این آیه شریفه وجود دارد و متناسب با جلسه ما می باشد در آین آیه توسیه خداوند به این است علاوه بر اینکه خودتان صبر می کنید یکدیگر را به صبر دعوت کنید و بایکدیگر در ارتباط باشید.

 وی افزود: قرآن کریم همه گروه ها و نهاد ها را که می توانند به هر شکلی همگرایی داشته باشند به یکدیگر دعوت می کند که در ارتباط باشند که خود ارتباط در آن یک اثراتی وجود دارد و بخش عمده موفقیت ها حوزه،دانشگاه ونهادهای علمی و فرهنگی باهم در ارتباط هستند.

نماینده ولی فقیه در شهرستان کاشمر در رابطه با ملاک وحدت حوزه و دانشگاه باید چند نکته را مدنظر قرار داد و اظهار کرد: وقتی ما حرف از وحدت حوزه و دانشگاه می زنیم باید حوزه و دانشگاه را در چهار چوب باور های دینی و اعتقادات توحیدی تعریف می کنیم که کدام دانشگاه است ما نمی توانیم با دانشگاه غرب با آنهایی که در انگلستان،فرانسه و آمریکا هستند وحدت داشته باشیم وحدت ما با دانشگاهی است که در حوزه دین تدریس می شود که در چهارچوب باور های توحیدی ما و اعتقاد بر مبنای دین مبین اسلام تعریف می شود وحدت را تعریف کنیم.

طباطبایی تصریح کرد:بنابراین دانشگاهی که فلسفه تدریس آن و حتی رشته هایی که در آن به وجود می آید از فنی،مهندسی،پزشکی و علوم انسانی و علوم فارسی مبتنی بر اعتقاد اسلام و قرآن و آخرین پیامبر الهی و فرامین دینی بوده است و دانشگاه اسلامی در فناوری،عمران،مهندسی،الکترونیک و دیگر رشته ها ورود پیدا می کند اما نمی تواند بی ارتباط با خدا باوری باشد.

وی افزود:در کشور های غربی علم را برای علم می خوانند فقط علم برای آنها هدف است فناوری را اگر می خواهند در این رشته ها دنبال کنند برای فناوری می خوانند اما دانشگاه ما علم را وسیله میداند نه هدف و هرکاری انجام می دهید هدف فقط خدا بود این تمدن هم برای دنیا و هم برای آخرت ما مفید می باشد0

وی با اظهار گلایه از پیشرفت های بعضی ار کشورها  که چه مصیبت هایی به سر بعضی از کشور ها  آورده است اشاره کرد و افزود:مردم  دنیا از مدرنیه و پیشرفت های امروز چه نتیجه ای دیدند به کجا رسیدن و چه مصیبت هایی بر سر بشر به وجود آورده اند و ما از تمدن امروز خیلی گلایه داریم از پیشرفت های علمی امروز همه رهاورد ها و پیشرفت های در حالی که ما انتظار بهتری داریم اگر نگاه به علم عوض شود ما این مشکلات را نخواهیم داشت.

حجت الاسلام المسلمین طباطبایی اظهار کرد:رسالت حوزه و دانشگاه در آگاهی دادن مردم نسبت به فهم مردم و مبارزه با انحرافات تعریفات و دفاع از اندیشه ناب اسلامی یکی از ملاک ها بوده است.

وی با توصیه به جوانان و دانشجویان گفت :علیرغم مسلمان بودن ما  در شناخت اسلام کوتاهی کردیم و علیرغم این که مسلمان هستیم اسلام دین تعقل دین علم و فهم است و زمانی که دشمن هجمه وارد می کنند به دین و در شرایط امروز بوی تازه ای گرفته هجمه اسلام و اندیشه های اسلامی دشمنان انجام می دهند باید مراقب بیشتری داشته  باشیم.

وی گفت:امام راحل با حرکت خود فرهنگ جامعه را عوض کرد و معادلات سیاسی دنیا را به هم زد و چیزی که شاخص بود و هزاران امتیاز داشت اخلاص امام بود و پاداش اخلاص امام وجود مقام معظم رهبری ما بوده که با این شجاعت و حکمت ،نه نتها ملت ایران را جهان اسلام را اداره می کند.

امام جمعه کاشمر با اشاره به تعبیر رهبری طلاب و دانشجویان را سربازان و افسران جنگ نرم امروز دانست و تصریح کرد:طلاب و دانشجویان امروز رزمنده جنگ نرم با دشمن هستند و نیاز داریم که حوزه و دانشگاه همگرایی داشته باشد که اگر این همگرایی و اتحاد نباشد  دشمن با تفرقه دین و علم را ازهم جدا خواهد کرد.

انتهای خبر/