مجیدرضا رضوی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تایباد در گفتگو با صبح توس؛ عنوان کرد: 27 آذر بزرگداشت شهادت آیت الله دکتر محمد مفتح انسانی کم تظاهر اما پرتحرک و پرحضور در سطح جامعه و نماد واقعی وحدت حوزه و دانشگاه است.

 

وی با بیان اینکه دکتر مفتح در زمان قبل از انقلاب پناهگاهی بود برای تمام دانشجویان مومن که به نوعی در خفقان آن دوران مشکلاتی داشتند، افزود: ایشان در سال 1340 مقاله ای را تحت عنوان وحدت مسجد و دانشگاه ارائه می کنند که در نشریه مکتب اسلام آن زمان به چاپ می رسد. تمام دغدغه این بزرگوار در زمان شاه این بود که ما حصارها را برداریم و مردم با افکار بلند و معنوی علمای ما در حوزه ها آشنا شوند.

 

رضوی بااشاره به اهمیت وحدت حوزه و دانشگاه ادامه داد: امام خمینی(ره) عنوان می کنند: حوزه و دانشگاه دو مرکزی هستند که می توانند منشا تمام پیشرفتهای سطح جامعه شوند به شرطی که دانشگاههای ما اسلامی شود و همچنین حوزه های ما بتوانند از دستاوردهای علمی دانشگاه ها استفاده کنند.

 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی تایباد گفت: ما اوج این وحدت و پیوند را در خود پیروزی انقلاب اسلامی می توانیم ببینیم، درواقع یکی از عوامل موثری که باعث شد این انقلاب در آن زمان به پیروزی برسد، وجود همین وحدت در جامعه بود.

 

وی تاکیدکرد: امروز این وحدت نقش بسیار اساسی که می تواند داشته باشد در مبارزه با تهاجم فرهنگی است. برای مبارزه با تهام فرهنگی به دانشگاهیان متعهد و هم به روحانیونی که به مسایل روز جامعه کاملا آشنا باشند،  نیاز داریم.

 

وی خاطرنشان کرد: وحدت حوزه و دانشگاه تنها بدین معنا نیست که از اساتید دانشگاه در حوزه و از اساتید حوزه در دانشگاه استفاده کنیم، بلکه این وحدت بسیار بالاتر از این حرف است و باید همکاری و رابطه متقابل بین حوزه و دانشگاه داشته باشیم. برای ایجاد این ارتباط متقابل اول اینکه باید برنامه ریزی مناسب و همچنین خوش بینی نسبت به عملکرد یکدیگر داشته باشیم.

 

رضوی ادامه داد: نتیجه این امر، این است که جامعه ما سمت و سوی مشخص و معنوی پیدا می کند. همچنین سبک زندگی مشخصی را این وحدت حوزه و دانشگاه می توانند به جامعه ارائه دهد تا تهاجمات فرهنگی نتواند گریبانگیر خانواده های ما شود.

 

وی تصریح کرد: اینکه برخی گمان می برند که وحدت حوزه و دانشگاه بدین معنی است که برنامه های دانشگاهها در حوزه ها و یا اینکه برنامه های حوزه در دانشگاهها اجرا شود، اشتباه است.

 

رییس دانشگاه آزاد تایباد گفت: در وحدت حوزه و دانشگاه، باید حوزه باعث رشد معنوی داشجویان ما شود و از طرف دیگر حوزویان ما هم بتوانند از علوم روزی که دانشگاهیان بدان دست پیدا کردند، استفاده کنند. ان شاءالله با عملی شدن این وحدت امیدواریم که بتوانیم دانشگاه اسلامی را به معنای واقعی کلمه در سطح جامعه اسلامی مان داشته باشیم.

 

وی در بحث فعالیتهای دانشگاه آزاد اسلامی تایباد در زمینه وحدت حوزه دانشگاه عنوان کرد: از افراد نخبه حوزه علمیه شهرستان دعوت کردیم تا علاوه بر رشته های دینی و معرفتی ، اگر در دیگر رشته ها مانند حقوق و ... نیز تخصص دارند، حتما بعنوان استاد از آنها در دانشگاه بهره ببریم. همچنین در برنامه های فرهنگی بیشتر از اساتید و نیروهای ارزشی و حوزوی مان استفاده می کنیم.

موانع وحدت

وی در پایان عدم داشتن معرفت درست از مصادیق و پیامدهای وحدت بین حوزه و دانشگاه و همچنین عدم وضوح و تبیین دقیق مفهوم آن نزد طرفین را جزء موانع دانست و افزود: اگر منیّتی بین علمای حوزه و یا علمای دانشگاه وجود داشته باشد، مانع وحدت و همدلی این دو قشر فرهیخته خواهدشد.

 

انتهای پیام/