به گزارش صبح توس؛ هادی بختیاری امروز در نشست خبری «خانه‌ی بهار؛ جشنواره هنر شهری مشهد» که در خانه هنرمندان مشهد برگزار شد عنوان کرد: شهرداری مشهد ده سال است که هرسال از هنرمندان برای زیباسازی شهر در ایام نوروز و برای ایجاد لطافت و تازگی شهر، دعوت می کند.

 

وی با بیان اینکه آثاری که در شهر به نمایش گذاشته شده درحد ملی بود است ابراز کرد: این اتفاق به قدری در مشهد مورد استقبال مردم قرار گرفت که سایر شهرها از مشهد الگو برداری کردند و هرسال در این ایام مثل مشهد از هنرمندان برای هنر شهر دعوت به عمل می آورند.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس با بیان اینکه با تغییر مدیریت شهری برگزاری فراخوان این جشنواره با کمی تاخیر همراه شد اظهار کرد: با همه این تاخیر تلاش شده این رویداد امسال با تعالی و تکامل  بیشتری نسبت به سال های قبل رخ دهد.

 

بختیاری اعلام فرخوان این جشنواره را یک نقطه شروع بیان کرد و افزود: این فراخوان نقطه ای برای یک رویش است که قرار نیست با اتمام نوروز، متوقف شود.

 

وی به تفاوت جشنواره امسال با سالهای قبل اشاره کرد و گفت: امسال سعی شده در المان ها و آثار ارسال شده نگاه مردم بیشتر مد نظر قرار بگیرد تا مردم بیشتر با این آثار بتوانند ارتباط برقرار کنند در همین زمینه برای ثبت احساس مردم از آثار شهری سامانه پیامکی و یک کانال تعریف شده است که مردم می توانند احساس و عکس های خود را برای ما ارسال کنند.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس با بیان اینکه تلاش داریم از ظرفیت حداکثری هنرمندان در این جشنواره بهره ببریم، بیان کرد: در همین راستا برای رونق اقتصادی هنرمندان تلاش داریم در ایام نوروز همه گالرها را فعال کنیم.

 

بختیاری در پاسخ به این سوال خبرنگار صبح توس که امسال با توجه اینکه امسال جشنواره متمرکزشده بر روی هنر پاپ ارت(هنر مردمی) است، چه اقداماتی برای مخاطب شناسی و تفهیم آن به هنرمندان و داوران کرده اید؟، عنوان کرد: ما باید مخاطب شناسی انجام دهیم؛ اما بیشتر از هنر پاپ ارت(هنر مردمی) هنر شهری مد نظرمان است یعنی هر آنچه که به هنر شهری مربوط است.

 

 وی ادامه داد: ما دنبال آثاری هستیم که با جابه جای موضوعیت خود را از دست ندهند یا اگر جا به جا شده عنصر مکان و زمان خود را از دست ندهند تا بتوان از آنها در تمام طول سال و در تمام نقاط شهر مشهد استفاده کنیم.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس در خصوص استفاده از المان ده شهید ملی خراسان در سطح شهر بیان کرد: این موضوع هم در راستای همان مطلب که در بالا عنوان کردم است یعنی ایجاد آثار هنری که در زمان و مکان مفهوم خود را از دست ندهند.

 

در ادامه این نشست دبیر «خانه‌ی بهار؛ جشنواره هنر شهری مشهد» با بیان اینکه مردم مشهد زیاد لبخند نمی زند و ما سعی داریم این لبخند را به مردم مشهد برگردانیم بیان کرد: امسال جشنواره استقبال بهار که با عنوان «خانه‌ی بهار؛ جشنواره هنر شهری مشهد» نامیده شده است برای اولین بار در هشت بخش تقسیم شده تا به صورت تخصصی هر بخش مورد داوری قرار بگیرد.

 

احسان مهدوی بیان کرد: شهدا؛ یادمان های دائم شهری، عیدگاه؛ هنرهای موقت شهری در دریادل؛ نقاشی دیواری و نقش برجسته، پنجراه؛ گرافیک شهری، زیبا شهر؛ آذین بندی و تزیینات شهری، سعدآباد؛ نمایش های خیابانی و جشن های آیینی، جنت؛ نور پردازی و ویدئو شهری و گلشهر؛ هنر گل آرایی شهری هشت بخش این جشنواره است.

 

وی با اشاره به اینکه امسال 26 داور بخشهای مختلف این جشنواره را داوری می کنند، اظهار کرد: امسال براساس انتخاب مردم تندیسی برای آثار برتر تعریف شده که به هنرمندانی که آثارشان توسط مردم برگزیده شود اهدا می شود.

 

دبیر جشنواره «خانه‌ی بهار؛ جشنواره هنر شهری مشهد» با بیان اینکه بعضی از آثار در سالهای گذشته کپی آثار خارجی بوده است ابراز کرد: ما امسال جلوی آثار کپی را خواهیم گرفت و اگر مشخص شود اثری کپی است دوسال از شرکت در این جشنواره محروم خواهد شد.

 

 در ادامه سرپرست خانه هنرمندان مشهد بیان کرد: با سیاستگذاری شهرداری مشهد امسال فراخوان کاغذی نخواهیم داشت و بیشتر در فضای مجازی تبلیغ انجام می گیرد.

 

 مصطفی حسن زاده بیان کرد: همزمان با فرخوان این جشنواره سایتی برای این جشنواره در حال طراحی است که هنرمندان و مردم از طریق این سایت می توانند با ما در ارتباط باشند.


انتهای پیام/