متخصص جراحی مغز و اعصاب بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) کاشمر در گفتگو با صبح توس؛ اظهار داشت: بیمار مذکور مرد 61 ساله‌ای بود که با شکایت از بین رفتن کامل بینایی و از دست دادن بینایی از 72 ساعت قبل از عمل به اورژانس بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) مراجعه کرد که بعد از معاینه و انجام تصویربرداری، تومور مغزی با حجم قابل توجه به ابعاد 5×6×6 سانتی متر در حفره قدامی مغز که از پرده کف جمجمه منشأ گفته بود مشاهده شد که این تومور سبب فشار به مغز و درگیری هر دو عصب بینایی و فشار بر هر دو عصب شده که منجر به از دست رفتن کامل بینایی بیمار شده بود.

امیر نوایی خاطرنشان کرد: ببمار بلافاصله تحت عمل جراجی قرار گرفت و طی یک عمل 9 ساعته، تومور مغزی بیمار خارج و عصب بینایی ایشان به طور کامل از تومور جدا و آزاد شد و حدود 12 ساعت بعد از عمل به طور آهسته بینایی مریض شروع به برگشت کرد که تا الان بینایی چشم راست به طور کامل و چشم چپ تا شعاع شش متر برگشته ولی با توجه به روند بهبود بیمار این انتظار را داریم که بینایی چشم چپ هم به طور کامل برگردد.

وی گفت: در مورد این عمل ذکر این نکته ضروری است که عمل‌های جراحی مغز و اعصاب یک عمل تیمی است و نیاز به یک تیم حرفه‌ای برای حین عمل و یک تیم حرفه‌ای برای قبل از عمل دارد که جا دارد از پرسنل بیهوشی اتاق عمل بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) به خصوص دکتر عزمی تشکر و از پرسنل آی سی یوی بیمارستان که بعد از عمل زحمات کشیدند تا شرایط بیمار را به طور مطلوب داشته باشیم تشکر کنم.

نوایی تأکید کرد: این عمل در کاشمر برای اولین بار انجام شد ضمن اینکه این عمل به طور معمول در مراکز دانشگاهی انجام می شود.

متخصص جراحی مغز و اعصاب بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) کاشمر در ادامه با اشاره به وضعیت بخش جراحی مغز و اعصاب در کاشمر افزود: لازم است بنده از مدیریت شبکه بهداشت و درمان کاشمر که حمایت‌های فراوانی از بخش جراحی مغز و اعصاب داشته و تلاش‌های زیادی را برای تجهیز و تکمیل این بخش در یک سال اخیر انجام داده‌اند تشکر کنم.

وی ادامه داد: وقتی شرایط فعلی را با یک سال گذشته که من کار خودم را در این بیمارستان آغاز کردم مقایسه می‌کنم شاهد تغییرات گسترده در بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) کاشمر هستیم به گونه‌ای که این بخش در حد و اندازه خود تبدیل به یک مرکز مجهز جراحی مغز و اعصاب شده است و ما بسیاری از کارها را در همین شهرستان می‌توانیم انجام دهیم.

نوایی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال ما دستگاه آندوسکوپ داریم که در مراکز غیردانشگاهی به سختی یافت می‌شود ولی با همت مدیریت شبکه بهداشت و درمان و خیرین، این دستگاه برای کاشمر تهیه شده است و بنده این اطمینان  را دارم که با همین روال، در آینده نه چندان دور، اینجا تبدیل به یک مرکز مجهز مغز و اعصاب خواهد شد.

متخصص جراحی مغز و اعصاب بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) کاشمر گفت: ما هم اکنون نیاز به یک سری امکانات و وسایل پیشرفته‌ای همچون میکروسکوپ جراحی مغز و اعصاب، ام آر آی و سایر وسایلی داریم که اگر مهیا شود خواهیم توانست پاسخگوی جراحی‌های مغز و اعصاب شهرهای اطراف کاشمر نیز باشیم.

انتهای پیام/