به گزارش صبح توس؛ داغ آجیل یــلدا!، 150 خانواده در انتظار خانه، بهزیستی در انتظار اعتبار!، خط‌و‌نشان‌دولتی‌ها‌برای‌ساخت‌و‌ساز‌روی‌گسل، صادرات دانش‌فنی‌به افغانستان، گرانی ۳۰ درصدی حمل‌و‌نقل درون شهری، اختلال در آنتن دهی همراه اول در خراسان رضوی، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز «صبح توس» به آنان پرداخته شده است.

 

روزنامه خراسان؛

روزانه 42 طلاق 146 ازدواج 404 تــولـد

کمیته راهبردی جمعیت استان، روز گذشته تشکیل جلسه داد تا آخرین رویداد های حیاتی خراسان رضوی را تحلیل و بررسی کند. در این نشست و بر اساس اعلام مدیر کل ثبت احوال استان، در هشت ماه ابتدای امسال یعنی 246 روز ابتدایی سال، 10 هزار و 302 طلاق در خراسان رضوی ثبت شده است.

در این نشست و بر اساس اعلام مدیر کل ثبت احوال استان، در 8 ماه ابتدای امسال یعنی 246 روز ابتدایی سال، 10 هزار و 302 طلاق، 35 هزار و 883 واقعه ازدواج و 99 هزار و 376 تولد در استان ثبت شده است. بر اساس این آمار و با یک حساب ساده، مشخص می شود که آمار حیاتی استان به طور میانگین روزانه 42 طلاق، 146 ازدواج و 404 تولد در خراسان رضوی به ثبت رسیده است.

به گزارش خراسان رضوی، «حسین نیری» در این جلسه ابتدا گزارشی از آمارهای مقایسه ای پنج ساله ارائه و اظهار کرد: نرخ طلاق در خراسان رضوی از 2.4 در سال 90 به 2.67 در سال 95 افزایش یافته است. نیری افزود: درهمین بازه زمانی نیز میانگین سن ازدواج مردان در استان 27 سال و 9 ماه و زنان 22 سال و شش ماه بوده است.

8.5 سال؛ میانگین زندگی های مشترک منجر به طلاق در استان

وی با بیان این که در هشت ماه گذشته 10 هزار و 302 واقعه طلاق در استان به ثبت رسیده که 26.5 درصد طلاق های ثبت شده در دوران عقد بوده است، افزود: میانگین مدت زندگی مشترک منجر به طلاق زوج ها در کشور 9 سال و در خراسان رضوی 8.5 سال است. وی افزود: همچنین از ابتدای امسال تا آبان ماه 35 هزار و 883 واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده است.

 

داغ آجیل یــلدا!

قیمت میوه و آجیل و شیرینی و دیگر اقلام مورد اقبال مردم در ایام نزدیک به شب یلدا، از آن دست موضوعاتی است که همه ساله مطرح می شود؛ موضوعی که انتقادات مردم را نیز به همراه دارد. برای بررسی وضعیت این بازار با تعدادی از متولیان بازار گفت و گو می کنیم. بالا رفتن یک شبه قیمت آجیل یا کمیاب شدن برخی میوه های مخصوص این شب یا عرضه نوع بی کیفیت آن اگرچه گاهی با توجیهات مختلف مسئولان روبه رو می شود و آسمان گرانی را به ریسمان عطش خرید مردم گره می زنند اما به نظر می رسد گاهی اوقات فقط توجیه نبود نظارت است .تردیدی وجود ندارد که ایرانی ها برای پاسداشت این رسم دیرینه دورهمی در بلند ترین شب سال تدارک مفصلی می بینند اما گران کردن اقلام پر مصرفی مثل آجیل که امسال زمزمه گرانی اش تا 25 درصد هم شنیده شده، اقدام درستی از سوی اصناف نیست آن هم به بهانه های مختلف دقیقا در آستانه شب یلدا.   اگرچه  روز گذشته رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران، نوسان نرخ ارز رادلیل افزایش ۲۵درصدی قیمت آجیل برای شب یلدا بیان کرده بود ،اما رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آجیل و خشکبار مشهد با تکذیب خبر افزایش 25 درصدی می گوید: افزایش قانونی قیمت آجیل تنها به میزان 10 درصد است که البته تاکید می کنم این موضوع به علت افزایش قیمت ارز است. علیرضا ارزانی ممقانی در گفت و گو با «خراسان رضوی» می افزاید: اقلام خشکبار موجود یا کالاهای وارداتی است که از خارج از کشور توسط تاجران وارد می شود یا مانند پسته جزو اقلام صادراتی ماست و هر دو بخش متاثر از نوسانات قیمت ارز است؛ موضوعی که در یک ماه اخیر شاهد افزایش آن بودیم و بالطبع بر قیمت خشکبار نیز بی تاثیر نخواهد بود، اما خبر افزایش 25 درصدی قیمت صحیح نیست و مجوزی در این زمینه صادر نشده است.  افزایش قانونی قیمت آجیل تنها به میزان 10 درصد است که  به هیچ وجه به موضوع فرا رسیدن شب یلدا مربوط نیست.  البته مشاهدات میدانی و اظهارات برخی از مخاطبان گرانی یک شبه قیمت آجیل را تایید می کند.

با این حال  علیرضا ارزانی ممقانی درباره نظارت ها در این خصوص می گوید: در زمینه شب یلدا هم ما در اتحادیه، گشت های ویژه ای را پیش بینی کرده ایم تا با بازرسی از واحدهای صنفی بر عملکرد و قیمت گذاری آن ها نظارت بیشتری داشته باشند .به تمام شهروندان اطمینان خاطر می دهیم ما هیچ کمبودی در هیچ قلم از خشکبار نداریم و به هیچ وجه شاهد افزایش یکباره و حبابی شکل در قیمت خشکبار نخواهیم بود.

 

آزادسازی حریم کارده به شرط حفظ حقوق مردم

آب منطقه ای خراسان رضوی قصدداردتا پایان سال حریم رودخانه کارده را سامان‌دهی و بازگشایی کند اما مشکلی که دراین میان وجود دارد این است که حدود 400 نفراز کشاورزان وباغ داران پنج روستای کارده، کوشک آباد، بحره، آل و گوش که در حریم این رودخانه به کشاورزی وباغ داری مشغول هستند، با اجرای این طرح، زمین هایا بخشی اززمین های خودراازدست می دهند ودراین خصوص  ازسوی آب منطقه ای استان به آن ها اخطارداده شده است.به گزارش خراسان رضوی  «حمید میر قاسمی» مدیر رودخانه و سواحل شرکت آب منطقه ای استان گفت: ساماندهی و بازگشایی حریم و بستر رودخانه کارده شامل نقشه برداری و مطالعات میدانی را آب منطقه ای استان انجام داده است.به گفته وی عملیات اجرایی این طرح در فاز نخست قرار است تا پایان سال اجرایی ‌شود و در این زمینه از 90 کیلومتر حریم رودخانه کارده 43 کیلومتر  در پنج روستای کارده، کوشک آباد، بحره، آل و گوش در فهرست اولویت‌های اجرا قرار دارند. البته این مقام مسئول به این موضوع نیز  اشاره کرد که به منظور اجرای این طرح به 400 نفر از زمین داران و کشاورزان رودخانه کارده اخطار داده شده است.در همین زمینه هفته گذشته حجت الاسلام و المسلمین بحرینی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس و حمید میر قاسمی مدیر رودخانه و سواحل شرکت آب منطقه ای استان درجمع  مردم روستاهای گوش و آل رفتندو از نزدیک در جریان مشکلات اجرای این طرح قرار گرفتند.در این بازدید موضوع ساماندهی و بازگشایی حریم و بستر رودخانه کارده و ایجاد مشکلات برای اهالی روستاها از جمله موضوعاتی بود که کشاورزان و زمین داران  مطرح کردند. درآغاز بازدید به روستای «گوش» یکی از روستاهای  محدوده کارده رفتیم. «مبرا » یکی از اعضای شورای اسلامی این روستا در جریان این بازدید با بیان این که اهالی روستاهای محدوده رودخانه کارده با اجرای طرح ساماندهی و بازگشایی حریم و بستر رودخانه کارده مخالف نیستند ، افزود: در بدترین شرایط بارندگی دبی این رودخانه به پنج متر مکعب هم نمی رسد اما با نقشه هایی که کارشناسان آب منطقه ای برای حریم و بستر حریم رودخانه مشخص کرده اند، حقوق تعداد زیادی از کشاورزان و زمین داران ضایع می شود.وی افزود: اگر در ساماندهی و تعیین بستر و حریم رودخانه فصلی کارده تصمیمات درست و صحیحی گرفته نشود، تعداد زیادی از ساکنان مشاغل خود را از دست می دهند و زندگی و معیشت آن ها دچار مشکل می شود. 

 

150 خانواده در انتظار خانه، بهزیستی در انتظار اعتبار!

«مگر طبق قول وزیر قرار نبود تا پایان امسال تمام خانواده های دارای دو معلول و بیشتر خانه دار شوند؟ 3 ماه تا پایان امسال مانده و هنوز برای خانه دار شدن ما اقدامی نشده است. دفعه قبل که پیگیری کردید مسئولان پاسخ دقیقی ندادند و فقط اعلام کردند پیگیری می کنیم. لطفا مجدد موضوع را پیگیری کنید تا بدانیم تکلیف ما چه می شود و چرا برای خانه دار شدن ما اقدامی انجام نشده است؟»

17 مردادماه بود که طی گزارشی با عنوان «491 خانواده دارای معلول در انتظار سرپناه» به ماجرای مشکلات خانه دار شدن خانواده های دارای دو معلول و بیشتر پرداختیم که در این زمینه پوریوسف مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی تعداد کل خانواده های دارای دو معلول یا بیشتر را 1500 خانواده اعلام کرد و این را هم گفت که «کل متقاضیان ثبت نام کرده برای خانه دار شدن 741 خانوار بوده که 100 واحد در شهرها و 150 واحد هم در روستاها تحویل متقاضیان شده است و 491 خانواده نیز هنوز سرپناه ندارند.»

حال پس از گذشت بیش از 4 ماه از وعده مدیرکل بهزیستی استان برای خانه دار شدن تدریجی 491 خانواده دارای دومعلول یا بیشتر در استان، هنوز هم تعدادی از سرپرستان خانواده های دارای دو معلول و بیشتر در تماس با گروه حرف مردم روزنامه «خراسان رضوی» اعلام می کنند که اقدامی برای خانه دار شدن آن ها نشده است. از همین رو برای پیگیری وعده ها و بررسی گلایه های مطرح شده، با معاون مشارکت، اشتغال و موسسات غیر دولتی اداره کل بهزیستی استان گفت و گو می کنیم.

انتظار 150 معلول برای سرپناه

حسین نژاد در این زمینه به «خراسان رضوی» می گوید: کل سهمیه ای که استان برای تخصیص اعتبار داشت 743 نفر بود که در این سهمیه هم تقاضا های روستایی و هم تقاضاهای شهری قرار داشت، سهمیه ای که از این میان برای معلولان روستایی در نظر گرفته شده بود 285 نفر بود که در مقابل ما توانسته ایم 297 نفرجذب سهمیه داشته باشیم، این یعنی این که ما در روستا بیشتر از پیش بینی ها، جذب سهمیه داشتیم و خانه ها را تحویل این خانواده ها دادیم.

وی تصریح می کند: درباره اقداماتی که برای جذب سهمیه های معلولان شهر نشین انجام شد، تعداد 150 متقاضی دیگر باقی مانده اند تا مراحل جذب سهمیه آن ها انجام شود و نهایتا خانه دار شوند.

 

«ریاضی» و معادلات چند مجهولی کشتی استان

سرپرست خراسانی فدراسیون کشتی با بیان این که از وضعیت فعلی کشتی خراسان رضوی ناراحت هستیم، افزود: کشتی استان که در گذشته جایگاه قابل قبولی در کشور داشت، طی دهه اخیر گرفتار حاشیه ها شده است؛ تا حدی که امروز حتی یک کشتی گیر ثابت در تیم ملی بزرگ سالان نداریم. به گزارش خبرنگار ما، «رسول خادم» در مجمع انتخاب رئیس هیئت کشتی خراسان رضوی که صبح دیروز در سالن جلسات اداره کل ورزش و جوانان برگزار شد،افزود:این استان در حوزه های مختلف کشتی ظرفیت خیلی خوبی دارد ، اما متاسفانه مدیریت کشتی این استان طی سال ها ، صرف حاشیه و باعث شده که فرصت ها را از دست بدهیم.به عنوان مثال،حتی اگر فردی همچون "امیررضا خادم" هم با سوابق ارزنده قهرمانی و مدیریتی اش،همین الان رئیس هیئت کشتی استان شود،با وجود این همه حواشی، نمی تواند موفق شود که این مسئله اصلا خوشایند نیست.وی اظهار کرد:در چند دهه اخیر، کشتی گیران و قهرمانان خوبی در استان داشتیم که در سطح بین المللی "عنوان دار" بودند، آن افراد هم شرایط متفاوتی نسبت به الان نداشتند و حتی با محدودیت هایی هم روبه رو بودند.این در حالی است که الان، کشتی گیری از این استان که در تیم ملی بدرخشد نداریم.

مسابقات کشتی پهلوانی کشوری در مشهد برگزار می شود

وی درباره برگزاری مسابقات کشوری کشتی پهلوانی در مشهد نیز گفت: در پی صحبت هایی که با مدیر کل ورزش و جوانان داشتیم،قرار است مسابقات کشوری کشتی پهلوانی برای اهدای بازوبند پهلوانی، بهمن ماه امسال در مشهد برگزار شود.وی همچنین در پایان افزود: از زحمات "زینل زینل نیا" که در این مدت سرپرستی هیئت کشتی را بر عهده داشت، تشکر ویژه دارم .

«ریاضی»رئیس جدید کشتی

در ادامه،مجمع انتخاب رئیس هیئت کشتی خراسان رضوی با حضور اعضای آن برگزار شد. در این مجمع ناصر بیدل، محمدرضا جعفری، مسعود ریاضی، محمدرضا عادلی، علی اکبر عیسی زاده و قدرت ا... قائمی به عنوان نامزد حضور داشتند که پیش از آغاز رای گیری جعفری،عادلی، عیسی زاده و قائمی انصراف دادند و پس از رای گیری "مسعود ریاضی" با ۱۶ رای از مجموع ۱۷ رای به مدت چهار سال رئیس هیئت کشتی خراسان رضوی شد و"ناصر بیدل" نامزد دیگر نیز فقط یک رای کسب کرد.

 

شهرآرا؛

خط‌و‌نشان‌دولتی‌ها‌برای‌ساخت‌و‌ساز‌روی‌گسل

«ساخت‌وساز بر روی گسل در ۱۰ شهر ممنوع می‌شود» این خبری بود که روز گذشته به نقل از معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی روی خروجی یکی از خبرگزاری‌ها قرار گرفت. 
محمدسعید ایزدی درباره جزئیات این مطلب، از تهیه نقشه‌ ممنوعیت ساخت‌وساز بر روی گسل‌های ١٠ شهر کشور خبر داد و گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز حمایت خود را اعلام کرده و قرار شده منابع آن را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم با کمک مرکز زلزله‌شناسی این نقشه‌ها را تهیه و به شهرها ابلاغ کنیم.
به گزارش شهرآرا، مشهد هم یکی از این شهرهاست که به گفته رئیس دفتر منطقه شمال شرق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، قرار است تا پایان سال نقشه پهنه‌های پرخطر آن تهیه شود و پس از تهیه این نقشه، ساخت‌وساز بر روی گسل‌های این شهر ممنوع می‌شود.
محمدرضا مهردوست گفت: مطالعات مربوط‌به دقیق‌شدن گسل‌های مشهد در‌حال‌انجام است؛ همچنین در فاز بعد حریم مربوط به گسل‌ها مشخص خواهد شد که در نتیجه تا پایان سال ضوابطی داده‌شده تا ساخت‌و‌ساز در حریم گسل باضابطه انجام شود؛ برای مثال در فاز اول که قائل به برخورد تند نیز نیستیم، قرار است مدرسه، بیمارستان، ساختمان‌های با جمعیت بالا و ساختمان‌های بلندمرتبه در حریم گسل‌ها ‌ساخته نشود.وی با بیان اینکه این ضوابط قرار است از‌طریق وزارتخانه ابلاغ شود، افزود: در ابتدا قرار بود برای پنج شهر تهران، مشهد، کرمان، تبریز و اصفهان، مطالعات گسل‌ها انجام شود، اما با‌توجه‌به زلزله‌های چند وقت اخیر تعداد شهرهایی که باید مطالعات گسل‌ها برای آن‌ها انجام شود، به عدد ١٠ رسیده است.

 

اگر استانداردها رعایت شود باغ وحش می‌ماند

«باغ وحش می‌ماند اگر استانداردها رعایت شود.» ماحصل گفت‌وگوی ما با معاون پایش و نظارت اداره کل محیط‌زیست خراسان رضوی، همین یک جمله است. یعنی اگر مدیریت باغ وحش وکیل‌آباد مشهد به توصیه‌های محیط‌زیست توجهی نداشته باشد و در مسیر رعایت استانداردها قدم برندارد، سناریو سرنوشت تنها باغ وحش مشهد، پایانی باز خواهد داشت. با اینکه محمد عرفانی از ارسال طرح استانداردسازی این مجموعه به سازمان محیط‌زیست خبر داده اما همچنان احتمال می‌رود که سرنوشت باغ وحش شهر، تعطیلی این مجموعه و تغییر کاربری زمین آن باشد. البته به نظر می‌رسد که تلاش‌های رسانه‌ای و سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه محیط‌زیست نتیجه‌بخش بوده و گویا قرار است با اجرای طرح استانداردسازی محل نگه‌داری حیوانات، زمینه ادامه فعالیت تنها باغ وحش مشهد فراهم شود.
به فکر رعایت استانداردها باشند معاون پایش و نظارت اداره کل محیط‌زیست خراسان رضوی در همین رابطه گفت: مدیر باغ وحش مشهد باید به فکر اصلاح برخی ساختارها و رعایت استانداردهای لازم در این مجموعه و از سوی دیگر اخذ مجوز بهره‌برداری از محیط‌زیست باشد.محمد عرفانی افزود: اگر مدیریت باغ وحش برای رفع مشکلات موجود و ایجاد استانداردها تلاش کند، مشکلی با ادامه فعالیت این مجموعه نخواهیم داشت. به‌عبارت‌دیگر، شاه‌کلید ادامه فعالیت یا تعطیلی باغ وحش مشهد در دست مدیران این مرکز است.وی از ارائه طرح استانداردسازی تنها باغ وحش مشهد به سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور خبر داد و تصریح کرد: این طرح که ازسوی مدیریت باغ وحش کوهستان‌پارک تدوین شده، برای بررسی نهایی به پایتخت ارسال شده و در‌صورتی‌که تأیید شود و در کمیته ماده ٧ استانی هم به تصویب برسد، باید اجرایی شود.معاون پایش و نظارت اداره کل محیط‌زیست خراسان رضوی در پاسخ به این سؤال که «اگر طرح استانداردسازی باغ وحش مشهد پس از تأیید، از سوی مدیریت این مجموعه اجرایی نشود، سرنوشت این مرکز توریستی و تفریحی چه خواهد شد؟» گفت: ادامه فعالیت باغ وحش مشهد به عملکرد و اقدامات مدیریت این مجموعه بستگی دارد.وی ادامه داد: سرنوشت باغ وحش را می‌توانید از مدیریت آن پیگیری کنید. ما بر روی موضوع رعایت استانداردها برای نگه‌داری مناسب حیوانات تأکید داریم.عرفانی بیان کرد که بنای سازمان محیط‌زیست بر ادامه فعالیت تنها باغ وحش مشهد است، مشروط بر آنکه استانداردها در این زمینهرعایت شود.

 

تلاقی خطوط یک و ٢ قطارشهری تا قبل از نوروز

بیست‌وششم آذرماهِ هر سال در تقویم کشورمان به نام «روز حمل‌ونقل» به ثبت رسیده است و فرصت خوبی است که از این رهگذر، به وضعیت یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه کشور و -در مقابل- یکی از اصلی‌ترین پاشنه‌های آشیل حوزه اقتصادی و شهری نیم‌نگاهی داشته باشیم. همایش حمل‌ونقل و ترافیک نیز که هر‌سال به همت شهرداری مشهد در این شهر برگزار می‌شود، محفل گرمی به حساب می‌آید که به نوعی، شب یلدای فعالان و دست‌‌اندرکاران جابه‌جایی و مدیریت آمدوشد خیل عظیم زائران و مجاوران بارگاه نورانی امام مهربانی‌هاست. این گردهمایی در یازدهمین سال خود، میزبان مدیران، کارشناسان، صاحب‌نظران و پیش‌کسوتان حوزه حمل‌ونقل استان خراسان رضوی و مشهد بود و از خادمان حوزه ترافیک تقدیر کرد.
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد در این همایش گفت: در این حوزه، به موضوعات مختلفی همچون کاهش آلودگی هوا، استفاده بهینه از انرژی، کاهش زمان سفر و از همه مهم‌‌تر آسایش و رفاه شهروندان توجه داریم و خطوطی همچون بی‌آر‌تی نیز به همین منظور در سطح شهر اجرا می‌شود.وحید برکچی در همین زمینه با اشاره‌ای مختصر به تاریخچه مصوبه اجرای خط سوم بی‌آر‌تی مشهد افزود: اجرای این خط مصوبه شورای عالی ترافیک کشور و شوراهای همتای استان خراسان رضوی و شهرستان مشهد و همچنین شورای اسلامی این شهر است که به دلیل برخی از مسائل، روی زمین مانده بود. وی به همت مدیریت جدید شهری در اجرای این طرح از واپسین روزهای ماه صفر اشاره کرد و گفت: عملیات ایزوله کردن این خط از حرم مطهر رضوی تا میدان توحید انجام شده است و تا عید نوروز، به میدان استقلال مشهد خواهد رسید.

 

صادرات دانش‌فنی‌به افغانستان

روز گذشته با حضور رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، مسئولان استانی اتاق اصناف و پیشه وران هرات جلسه هم‌اندیشی در راستای افزایش تعاملات اقتصادی فی‌ما‌بین دو شهر مشهد و هرات برگزار شد و در پایان این جلسه تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین اتاق اصناف مشهد و اتاق اصناف پیشه وران هرات افغانستان به امضا رسید.
به گزارش شهرآرا، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در جلسه هم‌اندیشی تعاملات اقتصادی اتاق‌های اصناف مشهد و پیشه‌وران هرات افغانستان اظهارکرد: فقدان ارتباط و تعامل موثر با همسایه شرقی کشورمان نقص جدی محسوب‌ می‌شود و برقراری مبادلات تجاری اقتصادی اقدام بسیار خوب و شایسته‌ای است. محمدرضا حیدری رویکرد غالب در شهر هرات افغانستان را موجب پیوند نزدیک این شهر با مشهدمقدس دانست و گفت: این پیوند دوجانبه فرصت خوبی است که در قالب انعقاد تفاهم‌نامه بین طرفین می‌تواند ثمرات قابل توجهی به همراه داشته باشد.
آمادگی برای صدور خدمات فنی 
حیدری از آمادگی شورا و شهرداری مشهد برای ارائه خدمات و صدور خدمات فنی به استان هرات افغانستان و همراهی و همکاری با ایشان خبرداد و افزود: مبادلات اقتصادی، جدا از منافع مالی، کارکردهای فرهنگی و اجتماعی نیز به همراه دارد؛ مشهد و هرات پیشینه فرهنگی و تاریخی مشترکی را دارا هستند که در این زمینه نیز تعاملاتی وجود دارد. وی از فرصت‌طلبی کشورهای رقیب و سرمایه‌گذاری کلان آن‌ها در کشور افغانستان سخن گفت و بیان کرد: این اتفاق نشأت گرفته از خلأ حضور ایران در افغانستان است؛ ورود به افغانستان جدا از منافع اقتصادی، از منظر فرهنگی و اجتماعی نیز بسیار مهم است که باید گسترش یابد. حیدری همچنین با بیان اینکه در پایان این نشست باید تعاریف مشخصی از تعاملات دو طرف در حوزه‌های صنفی شود، تأکید کرد: در حوزه تجارت اقتصادی از توجه صرف و مطلق به حوزه مبادلات کلان باید پرهیز شود؛ هرچند این بخش توجیه اقتصادی دارد اما در کنار این موضوع، توجه به مبادلات خرد نیز به توسعه روابط تجاری دوطرف کمک می‌کند.

 

فارس خراسان رضوی؛

هزینه آژانس‌ها افزایش می‌یابد/ گرانی ۳۰ درصدی حمل‌و‌نقل درون شهری

خلیل دانش عدالت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، اظهار کرد: با گران شدن قیمت بنزین قطعا نرخ کرایه وسایل حمل و نقل درون شهری حداقل 30 درصد افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر حدود 15 الی 16 هزار وسایل حمل و نقل درون شهری در مشهد مسافران را جا‌به‌جا می‌کنند.

رئیس اتحادیه حمل و نقل درون شهری مشهد بیان کرد: قراردادهایی منعقد شده است که اگر کسی متقاضی باشد تا آخر سال دو هزار دستگاه تاکسی تلفنی وارد سطح شهر می‌کنیم، هم‌چنین قرار است تا آخر سال 100 دستگاه مینی بوس و 250 اتوبوس توسط سازمان اتوبوسرانی وارد ناوگان حمل و نقل درون‌شهری شوند.

دانش عدالت با اشاره به فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در سطح شهر تصریح کرد: تاکسی‌های اینترنتی از نظر نرخ و کیفیت بر تاکسی تلفنی‌های حمل و نقل درون شهری تاثیر داشته است، بر فعالیت این تاکسی‌ها نظارت می‌شود و قرار است با آیین‌نامه‌های جدید از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت و شورای شهر نظارت‌ها بیشتر و دقیق‌تر شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر یک هزار و 100 آژانس به صورت مجاز و یک هزار و 200 آژانس به صورت غیر مجاز در مشهد فعالیت می‌کنند که با آژانس‌های غیرمجاز برخورد می‌شود که باید اقدام به دریافت پروانه کنند.

 

سند راهبردی پدافند غیر عامل در خراسان رضوی تدوین و تصویب شد

سیدابوالفضل احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گلبهار اظهار کرد: انچه که در حوزه پدافند غیر عامل بسیار ضروریست ایجاد یک ساختار و شبکه منسجم ملی است که می‌بایست در سطح کلان مجمع تشخیص و یا مجلس شورای اسلامی به این مسئله ورود پیدا کنند.

وی ادامه داد: همچنین تمام دستگاه‌های درگیر بحران و خدمات‌رسان نیز در زمان غیر بحران می‌بایست در ساختار خود بازمهندسی داشته و تحت یک فرماندهی واحد قرار گیرند تا در هنگام بحران با انسجام بهتری کار کنند.

احمدی درگیر شدن دستگاه‌های اجرایی و فرمانداری‌های استان را در حوزه پدافند غیر عامل بسیار کارگشا بیان کرد و گفت: ما توانسته‌ایم یک طرح پاسخ استانی و شهرستانی را برای پاسخ به تهدیدات فراهم کنیم و هم اکنون دارای یک تکنولوژی نرم مدیریتی هوشمندانه در حوزه پدافند غیر عامل شده‌ایم و با دقت تهدیدات را رصد می‌کنیم.

وی درگیر شدن دستگاه‌های اجرایی و فرمانداری‌های استان را در حوزه پدافند غیر عامل خوب و مثبت ارزیابی کرد و با ارائه امار مقایسه‌ای گفت: ما در سال گذشته، 47 رزمایش داوطلبانه برگزار کردیم و در سال جاری نیز تنها طی 8 ماه در خراسان رضوی 142 رزمایش برگزار شده است که این رقم 202 درصد رشد را  نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

مدیرکل پدافند غیر عامل خراسان رضوی آمار کارگاه اموزشی در سال گذشته را 46 کارگاه بیان و اضافه کرد: در 8 ماهه سال جاری 324 کارگاه آموزشی برگزار شده که 600 درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد و در بخش نمایشگاهی 34 نمایشگاه در سال قبل برگزار شد در حالی که امسال و تاکنون 105 نمایشگاه موضوعی برگزار شده است که 210 درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی افزود: همچنین در سال 95 از ابتدا تا هفته پدافند 37 مسابقه برگزار شد در حالی که از ابتدای سال جاری تا هفته پدافند غیر عامل 62 مسابقه در استان برگزار شده است که نسبت به سال گذشته 70 درصد رشد را نشان می‌دهد.

 وی با بیان اینکه ما باید اقتدار علمی خود را به رخ جهانیان بکشیم به همکاری خوب دانشگاه‌های استان با حوزه پدافند غیر عامل اشاره کرد و گفت: در 11 کارگروهی که داریم در هر کارگروه یک نفر از هیات علمی دانشگاه‌ها را به عضویت در اورده‌ایم و این کار با هدف بهره‌مندی و پیشرفت علمی در حوزه پدافند غیر عامل صورت پذیرفته است.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

ساخت یادمان کوهنوردان جان باخته اشترانکوه در مشهد

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان روز یکشنبه در حاشیه مراسم گرامیداشت کوهنوردان حادثه اشترانکوه در مهدیه مشهد، این موضوع را با مدیرکل ورزش و جوانان استان و رئیس شورای شهر مشهد مطرح کرد. 
مراسم گرامیداشت قربانیان حادثه سقوط بهمن در ارتفاعات اشترانکوه لرستان، عصر امروز در مهدیه مشهد در خیابان امام رضا (ع) این شهر برگزار شد. در این مراسم علاوه بر خانواده های داغدار کوهنوردان اشترانکوه، جمعی از مردم، ورزشکاران، مسئولان و کارکنان دستگاه های اجرایی، سازمان ها و نهادهای عمومی حضور داشتند. 
یک گروه 14 نفره از کوهنوردان خراسانی 16 آذرماه هنگام بازگشت از ارتفاعات اشترانکوه به علت ریزش بهمن و برف و کولاک شدید دچار حادثه شدند.
در این حادثه هفت نفر از کوهنوردان خراسان رضوی و یک کوهنورد محلی که به عنوان راهنما آنها را همراهی می کرد، جان باختند.

 

اختلال در آنتن دهی همراه اول در خراسان رضوی

در این اطلاعیه که عصر یکشنبه منتشر شد آمده است: به منظور عملیات ارتقاء و بهسازی شبکه همراه اول در خراسان رضوی، از ساعت 00:00 بامداد تا ساعت 6:00 صبح دوشنبه 27 آذر ماه ارتباط تلفنهای همراه در محدوده شرق مشهد قطع خواهد بود.
این اطلاعیه می افزاید: همچنین در این مدت ارتباطات تلفن همراه در شهرستانهای فریمان، سرخس، تربت حیدریه، تربت جام، گناباد، بردسکن، رشتخوار، خواف، خلیل آباد و کاشمر قطع می شود. 

 

انتهای پیام/