به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام غلامرضا مقیسه در نشست بررسی راهکارهای علمی وحدت حوزه و دانشگاه با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه عطیه الهی بود که در ذهن امام خمینی (ره ) به وجود آمد اظهار داشت: هرچه پدیده وحدت بین حوزه و دانشگاه عملیاتی‌تر شود جامعه اسلامی به سمت تکامل حرکت کرده و به اهداف انقلاب و نظام و نزدیک‌تر خواهیم شد.

 

وی با اشاره به اینکه در ابتدا باید به ماهیت حوزه و دانشگاه توجه نمود تصریح کرد: مسلماً موضوع مشترک بین هر دو نهاد تعلیم و تربیت اندیشمندان و متفکرین در دستور کار است.

 

مقیسه با بیان اینکه ماهیت حوزه تحقیق و تفحص در مبدأ و معاد انسان نبوت و معارف دینی بوده و  دانشگاه‌ها نیز توجه به علوم مادی و راه‌های تسهیل زندگی بشر را پی گیر می‌کنند ادامه داد: این دو نهاد برکنار یکدیگر و با جهت‌دهی علوم مادی توسط حوزه است که می‌توان به آنچه مورد رضایت خداوند است دست‌یافت.

 

وی ادامه داد: حوزه علمیه این حرکت عظیم دانشگاهی را جهت الهی داده و استادی را تربیت می‌کند که از اندوخته‌های علمی خود تنها درراه اهداف مادی و ثروت اندوزه استفاده نکرده و در مسیر خدمت به مردم گام بردارد.

 

مقیسه به نگاه انتقادی و نهی از منکری حوزه‌های علمی اشاره کرد و افزود: حوزه‌های علمیه فارغ از بودجه‌های دولتی و از طریق وجوهات مردمی اداره شده و این عدم وابستگی به دولت‌ها باعث می‌شود که به‌راحتی بتوانند در برابر برخی کج روی‌های دولت‌ها ایستادگی کرده و نهی از منکر را سرلوحه خود قرار دهند.

 

امام‌جمعه سبزوار با اشاره به تأسیس دانشگاه در قبل از انقلاب و اهداف ترسیم‌شده توسط رضاخان برای دانشجویان ادامه داد: وی تربیت نیرو برای نظامی ک ه خود مستعمره غرب و خودفروخته بود و همچنین آشنای با علوم غربی را اهداف تأسیس دانشگاه عنوان کرده بود

 

انتهای پیام/