به گزارش صبح توس؛ از میان تمام مسائلی که در بودجه 97 مطرح شد بحث بنزین یکی از مسائلی است که بازخورد زیادی داشت و موج اعتراضات را به همراه آورد.

 

افزایش نرخ بنزین از 1000 تومان به 1500 تومان مردم را نگران کرده است، زیرا به طور طبیعی با افزایش قیمت بنزین سایر قیمت‌ها نیز در بازار روند صعودی به خود می‌گیرد که این مسئله در بازارهای گذشته کاملا مشهود است.

 

انتظار برای بازگشت تورم دو رقمی!

 

علاوه بر مردم نمایندگان آن‌ها در خانه ملت نیز روند افزایش قیمت بنزین را خط قرمز خود عنوان کرده‌ و معتقد هستند با افزایش چند برابری قیمت بنزین خدمات ارائه شده به مردم افزایش پیدا نمی‌کند.

 

با این وجود برخی از کارشناسان افزایش نرخ بنزین را اجتناب ناپذیر دانسته اما گرانی بنزین با این شیب تند را نادرست و برابر با بازگشت تورم دو رقمی و گرفتاری بیشتر مردم می‌دانند.

 

برخی دیگر از کارشناسان می‌گویند چناچه وزارت نفت بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخصوصا بنزین، تمرکز کند نه تنها باعث بهینه‌سازی مصرف سوخت نمی‌شود، بلکه باعث افزایش نرخ تورم هم خواهد شد.

 

حسن مرادی، کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون تاثیرات افزایش نرخ بنزین در جامعه، اظهار می‌کند: در گذشته قیمت بنزین سالانه با یک شیب ملایم و با افزایش درصد کمی که تقریبا زیر 20 درصد بود قیمت گذاری می‌شد و این شیب ملایم پس از مدتی به صورت عادت درآمده بود و مردم می‌دانستند در سال جدید قیمت بنزین گران تر از سال قبل خواهد بود لذا تاثیر آن در جامعه خیلی بالا نبود.

 

کارشناس حوزه انرژی خاطرنشان می‌کند: در مجلس هفتم مصوبه‌ای به تصویب رسید که موجب تثبیت قیمت‌ها و فریز کردن هر نوع افزایش قیمت‌ مربوط به بنزین شد؛ این مسئله موجب شد قیمت بنزین تا چند سال ثابت باشد و دولت از این باب ضرر کند و بحث قاچاق بنزین نیز به شدت رونق گیرد.

 

افزایش نرخ بنزین جامعه را حریص می‌کند/ دولت بدون راهکار قیمت را بالا ‌برد

 

وی با بیان اینکه بعدها دولت با یک اقدام سریع قیمت بنزین را تا حدی بالا آورد که در واقع هدفمندی یارانه‌ها را به دنبال داشت، ادامه می‌دهد: این اقدام که در جهت اصلاح وضعیت اقتصادی بود اثراتی را در مرزها داشت از جمله عدم قاچاق گسترده بنزین توسط اتوبوس‌ها و کامیون‌هایی که از کشور خارج می‌شدند.

 

 

مرادی می‌گوید: بعد از آن نیز لازم بود قیمت بنزین به صورت تدریجی افزایش پیدا کند تا با نرخ‌های جهانی همخوانی داشته باشد اما دولت نتوانست به علت فشارهای وارده قیمت بنزین را افزایش دهد و قیمت 1000 تومان ثابت ماند؛ قیمت گازوئیل نیز ثابت ماند و این هم یک خسارت بزرگ به اقتصاد و بودجه دولت زد.

 

کارشناس مسائل نفتی تصریح می‌کند: متاسفانه با بالارفتن قیمت بنزین جامعه حریص شده و تمامی قیمت‌ها بدون تناسب بالا می‌رود یعنی نرخ حمل و نقل بدون تناسب با افزایش بنزین بالا می رود زیرا دولت محاسبه این مسئله را نمی‌کند و بدون یک راهکار قوی نرخ را افزایش می‌دهد.

 

افزایش نرخ بنزین؛ بهانه‌ای برای افزایش سایر قیمت‌ها

 

وی یادآور می‌شود: متاسفانه شاهد هستیم با افزایش قیمت بنزین همه این اجازه را به خود می‌دهند که سایر قیمت‌ها همچون نرخ حمل و نقل را دوبرابر کنند و توجیه اقدام خود را افزایش نرخ بنزین عنوان کنند.

 

 

جلوگیری از اقدام خودسرانه ناوگان حمل و نقل

 

مرادی با بیان اینکه دولت راهی ندارد جز اینکه برای جبران برخی درآمدهای خود گازوئیل و بنزین را گران کند، عنوان می‌کند: این تدبیر نمایندگان مجلس است که چگونه در لایحه بودجه بتوانند شیب ملایم را در نظر گیرند چون اگر این شیب تند باشد باید منتظر واکنش‌های غیر اصولی در جامعه بود.

 

کارشناس حوزه انرژی اضافه می‌کند: همچنین تاثیر افزایش نرخ بنزین باید در ناوگان حمل و نقل عمومی نیز پیش بینی شود  و اقدامات لازم لحاظ شود تا افراد خودسرانه قیمت‌ها را بالا نبرند.

 

دولت مراقب عواقب ناشی از افزایش قیمت باشد

 

وی با اشاره به اینکه بالابردن قیمت اجتناب ناپذیر است، تصریح می‌کند: اما دولت باید مواظب عواقب ناشی از افزایش قیمت باشد و مکانیزم‌های قوی برای کنترل نرخ در سایر خدمات را در نظر گیرد تا خسارات به حداقل برسد.

 

باید از اتومبیل‌های لوکس مالیات گرفت

 

مرادی خاطرنشان می‌کند: بارها پیشنهاد کردم که اتومبیل‌های گران قیمتی که سوختشان 6 سیلندر است هزینه‌ای برایشان در نظر گرفته شود و اتومبیل‌هایی همانند پراید که ناوگان مسافری ما به آن وابسته است با همین قیمت معمولی کار خود را انجام دهند.

 

 

کارشناس حوزه انرژی یادآور می‌شود: بنابراین بهتر است برای اتومبیل‌های لوکسی که مصرف بالایی دارند سالانه مالیاتی وضع شود تا این مالیات بتواند بخشی از کمبودهای ناشی از قیمت بنزین را جبران کند.

 

سیدمحسن بنی‌هاشمی رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی  نیز در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار می‌کند: نرخ بنزین به طور معمول باید هر چند سال یکبار افزایش یابد زیرا در سطح جهانی نیز ما شاهد افزایش قیمت هستیم.

 

وی با بیان اینکه اگر ما بخواهیم قیمت‌ها را به طور غیر طبیعی پایین نگه داریم تنها چند سال می‌توانیم این کار را انجام دهیم، تصریح می‌کند: ثابت نگه داشتن نرخ قیمت‌ کالاهایی همچون بنزین و ارز همانند این است که ما فنری را فشرده نگه داریم؛ بعد مدتی این فنر به یکباره جهش پیدا می‌کند.

 

بنی‌هاشمی خاطرنشان می‌کند: سال‌های گذشته قیمت ارز را تا هزار تومان ثابت نگه داشتند اما بعد مدتی که دیگر توانشان نرسید و تحت فشار قرار گرفتند این فنر رها شد و قیمت به سه هزار تومان رسید که این مسئله مشکلات بسیاری را برای جامعه بوجود آورد.

 

افزایش قیمت باید تدریجی و قانونی باشد

 

این کارشناس تاکید می‌کند: افزایش تدریجی و قانونی بهتر از این است که ما بخواهیم به طور مصنوعی و تحت فشار قیمت‌ها را پایین نگه داریم.

 

 

بنی هاشمی خاطرنشان می‌کند: زمانیکه بنزین، ارز و یا عوارض خروج از کشور گران می‌شود افرادی  بیشترین ضرر را می‌کنند که بیشتر از این امکانات استفاده کرده‌اند؛ یعنی ثروتمندان. 

 

وی ادامه می‌دهد: البته این افراد ضرر نمی‌کنند زیرا دولت برای اداره مملکت و اداره اقشار ضعیف به حداقل پول احتیاج دارد و از این طریق پول را می‌گیرد و به ضروریات زندگی مردم می‌رسد.

 

بنی‌هاشمی تصریح می‌کند: دولت چاره‌ای جز این ندارد که از ثروتمندان که بیشتر از امکانات استفاده می‌کنند پول بیشتری گرفته و به اقشار محروم جامعه بدهد تا ضروریات زندگی‌شان تامین شود.

 

 

وی اضافه می‌کند: از طرف دیگر ما از سوی آمریکا و هم پیمانانش محاصره شدیم در نتیجه دولت درآمد خارجی‌اش پایین آمده و پول‌های خارجی‌اش نیز بلوکه شده لذا چاره‌ای جز این ندارد که از ملت خود کمک بگیرد.

 

 

موج اعتراضات نسبت به افزایش نرخ بنزین واکنش رئیس سازمان برنامه و بودجه را به دنبال داشت و وی عنوان می‌کند: از همه می‌خواهیم از من انتقاد کنند؛ زیرا هیچ‌کس در زمینه بودجه حتی رئیس‌جمهور مسئول نیست؛ بلکه خودم به‌عنوان محمدباقر نوبخت شخصا مسئول بودجه هستم و اگر اشتباه می‌کنم، بگویید که برگردم.

 

حال باید منتظر اقدام نمایندگان و واکنش نوبخت شد؛ آیا رئیس سازمان برنامه و بودجه اقدام مناسبی در برابر انتقادها خواهد کرد یا خیر؟ وی که خود را شخصا مسئول بودجه معرفی می‌کند باید دید چه راهکاری در قبال این مسئله ارائه خواهد کرد.

 

گزارش: سارا آویشی

 

انتهای پیام/