به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام علی رحمانی امروز در نشست خبری سومین همایش «تفسیر و تفسیر نگاری با عنوان نکوداشت قرآن پژوه آیت الله واعظ‌ زاده‌ خراسانی» که در دفتر تبلیغات برگزار شد، عنوان کرد: مرکز تخصصی آخوند خراسانی وابسته به دفتر تبلیغات از سال 1390 با هدف بزرگداشت شخصیتها و آثار و جریان های قرآنی سده اخیر حوزه علمیه خراسان، سلسله جلساتی را برگزار می کند.

 

وی بیان کرد: در سومین همایش با توجه به مقام و جایگاه چهره قرآنی آیت الله واعظ زاده خراسانی و تلاش های وی در عرصه قرآنی این همایش به نکوداشت وی اختصاص داده شد.

 

دبیر علمی همایش نکوداشت آیت الله واعظ‌ زاده‌ خراسانی ابراز کرد: واعظ خراسانی از چهره‌های شاخص کشور و جهان اسلام و مفاخر حوزه علمیه و دانشگاه به شمار می رود که در سال 1304 در مشهد در یک خانواده روحانی متولد شد.

 

حجت الاسلام رحمانی ادامه داد: واعظ زاده خراسانی از معدود افرادی است که توانسته از اساتید شاخصی مثل امام خمینی(ره)، آیت الله بروجردی و غیره بهره ببرد و تقریرات زیادی بر درس این اساتید بزرگ نوشته است.

 

دبیر علمی همایش نکوداشت آیت الله واعظ‌ زاده‌ خراسانی با بیان اینکه یکی از کتابهای ویژه آیت الله واعظ‌ زاده‌ خراسانی کتاب «جامع احادیث شیعه» است که زیر نظر آیت الله بروجردی نوشته شده، بیان کرد: این کتاب در چند جلد و در موضوع فقه به نگارش آمده و آماده چاپ است.

 

حجت الاسلام رحمانی ابراز کرد: آیت الله واعظ‌ زاده‌ خراسانی در زمینه تقریب مذاهب اسلامی، فعالیتهای بسیاری انجام داده و چهره شاخصی در جهان است.

 

وی با اشاره به اینکه آیت الله واعظ زاده خراسانی جزو اولین موسسان دانشگاه قرآنی در کشور است، بیان کرد: آیت الله واعظ زاده خراسانی جزو بنیان گذران بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نیز به حساب می آیند.

 

دبیر علمی همایش نکوداشت آیت الله واعظ‌ زاده‌ خراسانی عنوان کرد: برای برگزاری این همایش با حجت الاسلام صادق واعظ زاده خراسانی پسر اینشان که عضو شورای خبرگان رهبری است صحبت شد و با توجه آیت الله واعظ‌ زاده‌ خراسانی جزء چهره های شاخص جهانی است، اساتید بزرگ دنیا برای ایشان یادادشتهای نوشته اند.

 

حجت الاسلام رحمانی با اشاره به ارسال 28 یادداشت از سراسر جهان به این همایش، گفت: این افراد با توجه به شناختی که از آیت الله واعظ زاده خراسانی داشتند این یادادشتهای را نوشته اند.

 

وی اظهار کرد: این یادادشتها که توسط گروه ترجمه دفتر تبلیغات خراسان رضوی ترجمه شده برای اولین بار در این همایش به نمایش گذاشته خواهد شد.

 

دبیر علمی همایش نکوداشت آیت الله واعظ‌ زاده‌ خراسانی اظهار کرد: در کنار این همایش نمایشگاهی از فعالیت این استاد ارجمند برگزار خواهد شد.

 

حجت الاسلام رحمانی با بیان اینکه دو هفته قبل یک پیش همایش در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار کردیم، اظهار کرد: 30 آذر ماه ساعت هشت صبح در سالن همایش های دفتر تبلیغات خراسان رضوی این نکوداشت برگزار می شود.

 

وی با بیان اینکه برگزاری این همایش با همکاری دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد و بنیاد پژوهش آستان قدس رضوی برگزار می شود، گفت:  تلاش داریم تا پیامی از طرف مقامات عالی رتبه کشور برای این همایش دریافت کنیم.

 

دبیر علمی همایش نکوداشت آیت الله واعظ‌ زاده‌ خراسانی افزود: در این همایش از دو اثر ارزشمند آیت الله واعظ زاده خراسانی با عنوان «المجم فی لغد القرآن و سربلاغه» که یک مجموعه 28 و  ـنصوص فی علوم قرآن» معرفی مجدد خواهد شد.

 

حجت الاسلام رحمانی با بیان اینکه آیت الله واعظ زاده خراسانی ابعاد علمی مختلفی داشته است، ابراز کرد: در این همایش تنها بُعد قرآنی آیت الله واعظ زاده خراسانی معرفی خواهد شد.

 

وی گفت: سخنرانان این همایش آیت الله تسخیری و حجج الاسلام استادی، ابراهیم رئیسی، رسول جعفریان و مهدوی راد خواهند بود.

 

انتهای پیام/