عباس محمدیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص اینکه تفکر بسیجی چگونه در جبهه‌های مختلف خط شکنی می‌کند؟ اظهار کرد: اصل «ما می‌توانیم» یکی از مهمترین اصولی است که قدرت فکری بسیج براساس آن می‌خواهد در عرصه‌های گوناگون ذیل چارچوب آرمان‌های ارزشمند انقلاب اسلامی به خط‌ شکنی و در واقع «دشمن‌شکنی» بپردازد.

 

رئیس سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی گفت: تفکر بسیجی در مقابل جبهه‌ای واحد متشکل از جریان‌های معارض، معاند و غرب‌گرا قرار گرفته که سعی می‌کنند انگیزه و اراده را در بین قشر هدف جامعه یعنی جوانان به پایین‌ترین حد ممکن برسانند و یأس را در فضای موجود نهادینه سازند.

 

وی افزود: تفکر بسیجی در تقابل با آن جریان مخرّب، انگیزه و صلابت را به روح جامعه می‌دمد تا از طریق یک جامعه ارزشی، پویا و بانشاط بتوان به سوی اهداف بزرگ دشمن‌شکنانه پیش‌روی کرد.

 

محمدیان در پاسخ به خبرنگار ما که پرسید تفکر بسیج ابتدای راه را نشان می‌دهد و یا مقصود همین است؟ بیان داشت: تفکر بسیجی به ‌دنبال ارائه یک نقشه راه برای نیل به اهداف و آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی فارغ از هرگونه رویکرد جناحی و نژادی است.

 

وی در پاسخ به اینکه شجره طیبه بسیج چگونه خود را از ناپاکی‌ها و فضولات زمان خود را حفظ می‌کند؟ ابراز کرد: بسیج با پیروی از اصل ولایت فقیه و اجرای فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره سعی بر آن داشته تا از یک سو بیشترین گام را برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی بردارد و از سوی دیگر، کمترین هزینه را در این مسیر پرخطر بدهد و خود را از هرگونه حاشیه و جنبه‌های فرسایشی دور نگاه دارد.

 

رئیس سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی در رابطه با اینکه کفه اقدامات بسیج باید به سمت عملگرایی باشد یا تفکر؟ گفت: اقدامات بسیج همواره بر پایه تفکر به سوی عملگرایی بوده است؛ در واقع هرگونه اقدام راهگشا و مثبت از سوی بسیج به‌ وسیله تفکر بسیجی و بررسی‌های متفکرانه انجام و منتج به نتایج مؤثر شده است.

 

وی در تبیین خدمت رسانی بسیج اظهار کرد: همانطور که در موارد قبلی به آن اشاره شد، انجام خدمات از سوی بسیج بر پایه تفکر بسیجی و به‌دور از جنبه‌های فرسایشی است؛ بسیج هیچگاه نگاه خود را به حاشیه‌ها و مسائل انحرافی معطوف نمی‌دارد و همواره درصدد است تا هرگونه خدمت‌رسانی را در راستای اهداف بزرگ خود و در چارچوب ارزش‌های انقلاب اسلامی دنبال نماید.

 

محمدیان در پاسخ به سؤال خبرنگار ما که پرسید رهبری با تمامی اقشار مردم صحبت و خطابه دارند آیا بسیج در تمامی این منویات دارای وظیفه است؟ بیان داشت: بسیج یک مقوله جدای از مردم نبوده و نیست؛ «نیروی مردمی بسیج» با رصد دقیق فضای جامعه باید مطابق با منویات و فرامین ولی فقیه در مسیر حل مشکلات و رسیدگی به امور قدم بردارد و در این مسیر ضمن حفظ چارچوب‌های تعیین‌شده و رعایت اصولی نظیر «جذب حداکثری»، آتش به اختیار عمل کند.

 

وی در رابطه با جذب حداکثری و دفع حداقلی بسیج گفت: جذب حداکثری به‌ معنای حفظ نیروهای خودی و تقویت آن با استفاده از جذب نیروهایی است که در باطن دنباله‌رو اصول انقلاب اسلامی در جهت تحقق عدالت هستند اما ممکن است به لحاظ ظاهری شکل و شمایل یک نیروی انقلابی را نداشته باشند و یا تحت تأثیر عملیات روانی جبهه مقابل دچار تشکیک و شبهاتی شده باشند.

 

رئیس سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی ادامه داد: قطعاً یکی از نکات فوق‌العاده مهم و حیاتی در جهت گسترش روحیه انقلابی، همین جذب حداکثری است که به‌ واسطه آن می‌توان از اجرای توطئه‌های مزورانه دشمن و هم بروز آفت‌های بسیاری در جامعه جلوگیری کرد.

 

وی ضمن تأکید بر جذب حداکثری ابراز کرد: جذب حداکثری بسیج دارای راهکارهای متعددی است که از جمله آن می‌توان به طرح مباحث ارزشی گوناگون در بین اقشار مختلف به‌ ویژه جوانان و گفت‌وگوی چهره به چهره با آنها در جهت تثبیت جایگاه والای انقلاب اسلامی اشاره کرد.

 

محمدیان در پاسخ به اینکه چطور می‌شود فردی عضو سازمان بسیج نباشد ولی تفکر بسیج در آن اثر کند؟ گفت: همانطور که اشاره شد بسیاری از اقشار جامعه به ویژه جوانان هستند که شاید به ظاهر عضو سازمان بسیج نباشند اما پارامترهای وجودی‌شان فوق‌العاده نزدیک به آرمان‌های یک بسیجی مخلص(به‌معنای واقعی کلمه) است.

 

وی ادامه داد: تفکر بسیج ساخته و پرداخته یک نهاد یا دستگاه نیست، بلکه این تفکر دارای ریشه‌های الهی در مسیر تحقق ارزش‌های انقلاب اسلامی به کمک مردم است و طبعاً هرگونه اقدام مثبت و کارگشا در فضای جامعه از سوی بسیج می‌تواند روحیات بسیجی و ارزشی افراد غیرعضو را هم برانگیزد و به انجام کارهایی از این سنخ وادارد.

 

رئیس سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی در پاسخ به این سؤال که بسیج چه اقداماتی می‌تواند در جهت محرومیت زدایی فکری، فرهنگی، اعتقادی، اقتصادی و اجتماعی انجام دهد؟ ابراز کرد: بسیج تاکنون گام‌های بزرگی در مسیر رفع محرومیت‌های گوناگون در جامعه برداشته است؛ البته برای تقویت این مهم لازم است از رویکردهای نوین هم بهره‌مند شد.

 

وی گفت: فعالیت مستمر در فضای رسانه-مجازی با هدف جذب حداکثری و استفاده از فرصت‌های موجود در این عرصه، از جمله راهکارهای تقویت محرومیت‌زدایی فکری، فرهنگی، اعتقادی و اجتماعی است؛ در عین حال محرومیت‌زدایی اقتصادی که از اهداف مهم انقلاب اسلامی تعریف شده و در دستور کار بسیج قرار دارد باید متناسب با شرایط مناطق محروم و کم‌برخوردار با با تکیه بر توانمندی‌های مردم اجرایی شود.

 

محمدیان در رابطه با نحوه‌ی ترویج تفکر خدمت از طریق سازمان بسیج بیان داشت: همانطور که بارها بدان اشاره کردیم، گسترش روحیه و تفکر بسیجی نیازمند انسجام در بین نیروهای معتقد به مبانی اسلام و  آرمان‌های انقلاب اسلامی است.

 

وی یادآور شد: باید در مسیر بسیج، فارغ از رویکردهای جناحی و جنبه‌های فرسایشی در چارچوب مشخص به ‌دنبال جذب تمامی ظرفیت‌های انقلابی موجود در جامعه و ارائه راهکارهای مناسب با تکیه بر توان اقشار مختلف برای خدمت‌رسانی هرچه بهتر در راستای اهداف و ارزش‌های متعالی این نظام مقدس بود.

انتهای پیام/