احمد فدوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص نقش بسیج حقوقدانان در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی اظهار کرد: بسیج به عنوان شجره طیبه و پدیده‌ای منحصر به فرد از بدو تشکیل انقلاب اسلامی با اتکاء به اندیشه های ناب امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) در عرصه‌های مختلف توانایی های خود را نشان داده است.

 

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان خراسان رضوی گفت: بعد از تجاوز رژیم بعث عراق به ایران وظیفه بسیج مستضعفین دفاع از مرزهای جمهوری اسلامی و حضور در عرصه نظامی بود، لکن با گذشت زمان و باز شدن عرصه های گوناگون جهاد و مبارزه، رویکردهای نهاد بسیج نیز متفاوت شده و تخصص در کنار روحیه بسیجی به جمع توانایی بسیج برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی افزوده شده است.

 

وی افزود: بسیج حقوقدانان به عنوان یک قشر متخصص در سازمان بسیج مستضعفین با هدف استفاده از توان و پتانسیل جامعه هدف خود که شامل قضات، وکلاء، اساتید حقوق، سردفتران، مشاوران حقوقی، فارغ التحصیلان رشته حقوق و ... می باشد بدنبال بسط، توسعه و کمک به گسترش عدالت در جامعه می باشد. وی در ادامه به دو نقش کلیدی عام و خاص برای حقوقدانان بسیجی در اجتماع اشاره کرد و افزود: نقش عام حقوقدانان بسیجی همان ترویج روحیه جهادی و انقلابی است که در بین تمامی اقشار بسیجی وجود داشته و موجب تقویت و حفظ ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان می‌شود

 

فدوی بیان داشت: با این حال نقش خاص حقوقدانان بسیجی با توجه به فضای امروز جامعه بیشتر می‌تواند به پیشبرد اهداف انقلاب در داخل و خارج خصوصا در بین ملتهای منطقه و مستقل دنیا کمک کند.

 

وی به کارگیری تعهد در کنار علم و تخصص را جهت مواجهه با تهدیدات استکبار جهانی و ایادی آن در حوزه های مختلف حقوقی اعم از داخلی، منطقه ای و بین المللی را مهمترین محور برای ایفای نقش خاص حقوقدانان بسیجی عنوان کرد که نتیجه آن می تواند به ارتقای جایگاه حقوقی جمهوری اسلامی به عنوان قدرت برتر حقوقی در منطقه منجر شود.

 

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان خراسان رضوی در تشریح بیشتر نقش خاص حقوقدان بسیجی اظهار داشت: اگر یکی از اهداف اصلی نظام را تحقق عدالت و گسترش آن بدانیم این وظیفه و تکلیف قاعدتا و در بدو امر بر عهده بسیج حقوقدانان است که با بکارگیری تمام توانایی خود با استفاده از قشر متعد و متخصص زیر مجموعه‌ی خویش برای گسترش عدالت و کم شدن فاصله طبقاتی تلاش کند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: این امر محقق نمی‌شود مگر با شناخت حقوقدان بسیجی از اوضاع، احوال و معضلات حقوقی جامعه و مشکلاتی که مردم و اقشار مختلف در سطوح گوناگون با آن مواجه هستند و نتیجه این شناخت سبب می شود که با توجه به هر معضل و  آسیب حقوقی موجود در جامعه به تناسب آن راه حل حقوقی مبتنی بر تفکر بسیجی ارائه گردد.

 

وی گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای شکل گیری بار سنگین حکومت و حکومتداری اسلامی را بر ستون‌های محکم قانون و تبعیت از قانون و فقه اسلامی بنا نهاده است.

 

فدوی بیان کرد: مقوله کمک به نهادینه کردن عدالت، اصل پذیرش حاکمیت قانون و احترام به جایگاه آن و عدالت، خواسته و ناخواسته امروزه نگاه‌های جامعه را در میان اقشار مختلف بسیج به بسیج حقوقدانان به معنای عام و حقوقدانان بسیجی به معنای خاص معطوف کرده و از این حیث وظیفه و تکلیف سازمان بسیج حقوقدانان بیش از پیش سنگین‌تر است و می‌طلبد که در این عرصه حقوقدانان ما فعالتر و پویاتر در عرصه جهاد حقوقی ظاهر شوند.

 

وی ابراز داشت: مدیریت مقتدرانه حقوقدان انقلابی در عرصه مبارزه با آسیب های اجتماعی مستلزم شناسایی چند مرحله است. یکی از این مراحل شناخت و شناساندن حقوقی و دقیق دشمنان بیرونی و بدخواهان داخلی نظام مقدس جمهوری اسلامی به جامعه است که مدام بدنبال القای یاس و نامیدی و تضعیف نهادهای قضائی کشور در جامعه هستند.

 

 فدوی انتخاب شیوه دفاع حقوقی مناسب در مقابل تهاجم فرهنگی و حقوقی دشمن را مرحله بعدی مدیریت مقتدرانه حقوقدان انقلابی بر شمرد که با هدف خنثی کردن برنامه ریزی دشمن باید صورت گیرد.

 

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان خراسان رضوی در پاسخ به خبرنگار ما که از اقدامات شاخص سازمان بسیج حقوقدانان خراسان رضوی پرسید گفت: با توجه به خباثت های استکبار جهانی خصوصا آمریکای جنایتکار و رژیم نامشروع صهیونیستی که چند سالی است منطقه و برخی کشورهای اسلامی را با ایجاد گروه تروریستی، تکفیری داعش و با هدف فراموشی مساله فلسطین و مقاومت دچار بحران و آشتفگی کردند و در این بین جوانانی برومند از برخی کشورهای اسلامی با هدف تثبیت دوباره امنیت منطقه به عنوان مدافعان حرم از جان خود گذشتند تا دوباره محور مقاومت و کشورهای اسلامی حلاوت پیروزی و امنیت را بچشند امسال و در نهم آذر ماه همایشی ملی با نگاه و بررسی جنبه های حقوقی این مدافعان سربلند حرم حضرت زینب سلام الله علیها برگزار کردیم که عنوان  همایش «مدافعان حرم، مدافعان حقیقی حقوق بشر» بود.

 

وی بیان کرد: این همایش در دو بعد عمومی و تخصصی با حضور بیش از ۷۰۰ نفر از حقوقدانان بسیجی استان و میهمانان کشوری با استقبال گسترده کارشناسان این حوزه و رسانه ها و جراید برگزار شد. سخنران بخش حقوقی همایش عباسعلی کدخدائی سخنگوی شورای نگهبان و عضو شورای عالی سازمان بسیج حقوقدانان کشور بود که جنایات گروه تروریستی داعش و حامیان غربی، عربی و عبری آن با توجه به اسناد و کنوانسیون های بین المللی تبیین شد.

 

فدوی در ادامه با تبیین سایر اقدامات بسیج حقوقدانان استان ابراز کرد: طرح «هر مسجد یک حقوقدان» را در چند مسجد الگو آغاز کردیم که خوشبختانه استقبال خوبی شده و حقوقدانان بسیجی و متعهد و افرادی که صاحب نظر هستند در حوزه مشاوره‌های حقوقی به صورت عمومی و خصوصی با ما همکاری دارند.

 

وی گفت: مشارکت و همراهی در طرح «قاضی مدرسه» با هدف ارتقاء دانش حقوقی دانش‌آموزان در مدارس که محوریت آن با معاونت محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری خراسان است هم فعالیت دیگر سازمان است.

 

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان خراسان رضوی ادامه داد: طرح بعدی «خادم یاران حقوقی» با محوریت آستان قدس رضوی است که بدنبال ارائه خدمت تخصصی و حقوقی به زائران و مجاوران حضرت علی بن موسی الرضا (ع) است که جلسات کارشناسی را شروع کردیم و تلاش می‌کنیم که تا دو ماه آینده وارد مراحل اجرایی شویم.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه ابراز کرد: از همه علاقه‌مندان متعهد که رشته تحصیلی و تخصص آنها مرتبط با حوزه حقوقی است چه رشته حقوق و چه فقه و مبانی حقوق و مشاوره اسلامی با رویکرد حقوقی و غیره که می‌توانند یاری کنند خواهش می‌کنیم تا با روحیه جهادی و انقلابی خود بخشی از آسیب‌های اجتماعی و معضلات حقوقی را که به واسطه نبود آگاهی‌های حقوقی در جامعه به وجود آمده کاهش دهیم و گامی در جهت تحقق عدالت، کاهش فاصله های طبقاتی و استحکام روابط اجتماعی مدنظر نظام حقوقی اسلام برداریم.

 

وی یادآور شد: از فرد یا افراد تحصیلکرده در رشته‌های ذکر شده که دو مشخصه مهم تعهد در کنار تخصص را دارند دعوت به همکاری می‌کنیم که با عضویت در سازمان بسیج حقوقدانان خراسان رضوی دانش و تجربه حقوقی خود را در جهت خدمت به مردم ارائه کنند تا جامعه طعمی خوش از رویکرد جهادی و انقلابی بسیج حقوقدانان را در کنار سایر خدمات نهاد مقدس بسیج بچشد.

انتهای پیام/