به گزارش صبح توس؛ سید عبدالله ارجاعی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان رضوی در اولین نشست ستاد امر به معروف شهرستان بجستان که بعد ظهر امروز در محل دفتر امام جمعه این شهر برگزار شد، به جایگاه امر به معروف در جوامع جهانی پرداخت و اظهار کرد:  امر به معروف و نهی از منکر چیز جدیدی و منحصر به جوامع اسلامی هم نیست، برخی از احکام  دین ما تاکید است همچون امر به معروف و نهی از منکر و این به آن معناست که این حکم قبل از اسلام نیز بوده است و اسلام بر آن تاکید دارد.

 

دبیر ستاد امربه معروف ونهی از منکر خراسان رضوی اذعان کرد: امربه معروف مشارکتی اجتماعی است که سرنوشت افراد جامعه را که به هم گره خورده است را در مسیر خوبی ها قرار می دهد، متاسفانه عده ای امر به معروف و نهی از منکر را فقط در حجاب و نماز محدود کرده اند و ذهن مردم را نیز به همین سمت برده اند.

 

وی ادامه داد: امر به معروف با توجه به اینکه مورد تاکید اسلام و مطابق قانون اساسی باید اجرایی می شده اما به  فراموشی رفته بود که با تقدیم خون شهدا در سال ۹۴ با تصویب در مجلس شورای اسلامی امروز برای همه دستگاه که در جمهوری اسلامی مشغول فعالیت هستند لازم الاجرا است.

 

دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر خراسان رضوی با اشاره به این قانون مانع هرج و مرج می شود اظهار کرد: تمام معظلات جامعه مصداق امر به معروف و نهی از منکر است و فقط حجاب نیست امروز دیگر بهانه ای برای برخورد با معظلات اجتماعی نیست و باید با حضور مردم در این عرصه همچون دیگر برنامه ها که مشارکت داشتند و کشور را به پیروزی رساندن ورود پیدا کند.

 

 ارجاعی بیان کرد: امر به معروف و نهی از منکر یک مقوله اجتماعی است که لازمه ادامه حیات و زندگی اجتماعی امروز بشری است و نظارت همگانی موضوعی فطری و عقلی است که مورد تاکید قرآن و تایید قانون اساسی ایران قرار گرفته است.

 

وی گفت: مسلما بهترین راه برای کنترل آسیب‌های اجتماعی  پیشگیری از وقوع آسیب و موثرترین حرکت در پیشگیری از وقوع آسیب‌ها نظارت همگانی است. اگر فرهنگ مسئولیت‌پذیری رشد پیدا کند و آن فرهنگ تبدیل به یک جریان قالب در سطح جامعه شود مطمئنا تمامی آسیب‌های اجتماعی کاهش چشمگیری خواهد داشت.

دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر خراسان رضوی عنوان کرد: مقوله امر به معروف و نهی از منکر که امروز در اصل هشتم قانون اساسی در قالب مردم به مردم، مردم به دولت و دولت به مردم مورد تاکید قرار گرفته خوشبختانه در عرصه اجتماعی نیز شاهد بروز جلوه‌هایی از آن هستیم البته نکته قابل توجه در این زمینه شیوه‌های عملی و علمی و هوشمندانه امر به معروف است که باید مورد توجه فعالین این عرصه قرار بگیرد.

 

وی با بیان اینکه وظیفه ستاد امر به معروف پشتیبانی از آمران به معروف و نهی از منکر است، افزود: باید اولویت‌بندی در امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم و مهمترین عرصه امر به معروف مردم به مسئولان است که اگر این ساختار در نظام اسلامی تقویت شود اکثر امور کشور به صورت بهینه اجرا می‌شود.

انتهای پیام/