دکتر محمد سیاح در گفت‌وگو با صبح توس از واکسیناسیون رایگان سگ‌های صاحب دار علیه بیماری هاری در چناران خبر داد.

رئیس شبکه دامپزشکی چناران در این خصوص اظهار داشت: به‌منظور مبارزه با هاری، کلیه سگ‌های صاحب دار شهرستان چناران به‌صورت رایگان واکسینه و قلاده گذاری می‌شوند.

وی ادامه داد: در همین راستا از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ قلاده سگ واکسینه شده‌اند و پیش‌بینی می‌گردد تا پایان سال جاری ۲ هزار و ۷۵۰ قلاده سگ واکسینه شوند.

وی افزود: هاری یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بوده و عامل آن ویروسی است و معمولاً با گازگرفتگی از حیوان مبتلابه حیوان دیگر و یا انسان منتقل می‌شود.

سیاح خاطرنشان کرد: هاري، بيماري خطرناكي است كه ويروس از طريق بزاق آلوده پستانداران مانند سگ، گربه، گرگ، روباه، خفاش و حيوانات ديگر كه معمولاً از طریق گازگرفتگي و يا يك زخم باز كه با بزاق آلوده تماس پيدا کند به انسان منتقل می‌شود.

 رئیس شبکه دامپزشکی چناران بابیان اینکه فردي كه توسط حيوان هار دچار گازگرفتگی شده در صورت عدم درمان و ابتلا به هاري محكوم به مرگ است، گفت: سگ يا گربه‌ای كه مبتلا به هاري شود حداكثر به مدت 10 روز زنده می‌ماند و به مدت 5 تا 7 روز قبل از مرگ ويروس را در بزاق خود دارد و با گاز گرفتن می‌تواند ويروس را منتقل نمايد

سیاح افزود: به‌منظور مبارزه با هاری کلیه سگ‌های صاحب دار به‌صورت رایگان واکسینه و قلاده گذاری می‌شوند که در همین راستا از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ قلاده سگ واکسینه شده اندو پیش‌بینی می‌گردد تا پایان سال جاری ۲ هزار و ۷۵۰ قلاده سگ واکسینه شوند.

انتهای پیام/