به گزارش صبح توس؛ به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در  مراسم  آیین پایانی هجدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار مشهد، گفت: تولید و صدور 10 میلیون دلار کالا توسط شرکت های دانش بنیان این استان در سال گذشته، نشان دهنده ظرفیت پژوهش و توان بالای پژوهشگران این خطه است.

 

وی افزود: بخشی از کالاهای تولید شده توسط شرکت های دانش بنیان استان خراسان رضوی به کشورهای اروپایی صادر شده است.

 

استاندار خراسان رضوی تولید پمپ های فشار قوی مورد استفاده در چاه ها و تولید قطعات در پالایشگاه سرخس را از افتخارات پژوهشگران استان دانست که به همت شرکت های دانش بنیان حاصل شده است.

 

رشیدیان با بیان اینکه پژوهشگران در زمان تحریم با توانمندی خود، بسیاری از معضلات و مشکلات کشور را حل کردند، افزود: در خراسان رضوی برخی از قطعات الکترونیکی که قبلا تولید آن در انحصار یک یا چند شرکت خاص غربی بود با کمک شرکت های دانش بنیان تولید شد.

 

وی خاطر نشان کرد: خراسان رضوی با تلاش همه پژوهشگران و دانشگاهیان در سه سال گذشته رتبه نخست کشور را در حوزه پژوهش و فناوری کسب کرده و امیدواریم این افتخارات سیر صعودی خود را همچنان حفظ و طی کند.

 

استاندار خراسان رضوی با اشاره به جایگاه پژوهش، علم و تفکر در آموزه های دینی و تاریخی ایران گفت: رسیدن به مرزهای توانایی از طریق دانایی، علم و پژوهش میسر می شود، همچنانکه فردوسی بزرگ سروده که 'توانا بود هر که دانا بود'.

 

رشیدیان در ادامه تاکید کرد: پژوهشی که منطبق با نیازهای امروز جامعه در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی انجام شود، به طور مسلم سریع تر می تواند در صحنه عمل به کار بسته شود.

 

وی با اشاره به حرکت خوب دانشگاهها پیرامون پژوهش های مساله محور و توجه به معضلات و مشکلات در این زمینه گفت: این گونه تحقیقات می تواند الگوی مناسبی برای بهره گیری از ظرفیت علم و دانایی برای حل معضلات اجرایی و کمک به مدیران دستگاههای اجرایی باشد.

 

استاندار خراسان رضوی  هجدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار مشهد را خوب و پررونق دانست و افزود: نمایشگاههای هفته پژوهش نمایشی از ظرفیت های آب و خاک کشور برای عملی کردن شعار 'ما می توانیم' بنیانگذار جمهوری اسلامی است.

 

رشیدیان گفت: برگزاری نمایشگاههای هفته پژوهش نقطه تعاملی بین پژوهشگران و آگاهی از ظرفیت های آنان، بهره گیری ادارات و سازمان ها از ظرفیت های پژوهشی، تعامل بین پژوهشگران و بخش خصوصی و بهره گیری از ظرفیت های پژوهشگران در بازگشایی گره ها و مشکلات حوزه صنعت به شمار می رود.

 

وی با بیان اینکه بهره برداری و به کارگیری پژوهشهای علمی بسیار مهم است، افزود: مدیران باید در هزینه کرد بودجه های پژوهشی به مساله بیت المال توجه داشته باشند و این بودجه ها را برای بهره گیری بهتر و مناسب تر از پژوهش در رفع معضلات سازمانی استفاده کنند.

 

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: طبق اطلاعات رسیده در چند روز برگزاری این نمایشگاه به میزان 140 میلیارد ریال قرارداد بین پژوهشگران و سازمان ها و نهادهای مختلف بسته شده است.

 

رشیدیان تعامل و انسجام بین حوزه و دانشگاه در این استان را مثبت خواند و افزود: همیاری و همکاری بین حوزه و دانشگاه و تعامل بین این 2 این مرکز علمی در راستای هم افزایی و حل مشکلات شایسته قدردانی است.

 

شایان ذکر است؛ در پایان این مراسم از طرح های برتر در حوزه پژوهش و فناوری تقدیر شد.

انتهای پیام/