به گزارش صبح توس؛ آنفلوآنزای پرندگان، قیمت تخم مرغ را افزایش داد، تعطیلی هر روز مدارس ۱۰ میلیارد به نظام آموزشی خسارت وارد می کند، 65 میلیارد ریال برای مطالعات طرح انتقال آب عمان به شرق کشور، تولید و صدور 10 میلیون دلار کالا توسط شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی و تنها پنج تن زعفران تولیدی خراسان رضوی بسته بندی می‌شود، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که نیم نگاهی به آنان خالی از لطف نیست.

 

روزنامه خراسان؛

آنفلوآنزای پرندگان، قیمت تخم مرغ را افزایش داد

چند ماهی است قیمت تخم‌مرغ از حدود 4000 تومان در اوایل تابستان، به کیلویی 6400 تومان بر اساس قیمت درج شده در سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان رسیده است و اگرچه این قیمت در قسمت های مختلف شهر بدون نظارت، بالا و پایین می رود و روزگذشته در بررسی میدانی، تخم مرغ ساده با قیمت کیلویی 7500 تومان هم پیدا کردیم اما مسئولان همچنان بدون نظارت و پیگیری برای رفع مشکل، این قیمت ها را توجیه می کنند تا جایی که این بار شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان را دلیل این موضوع اعلام کرده اند. شایان ذکر است ستاد تنظیم بازار، مهرماه امسال قیمت نهایی هر کیلو تخم‌مرغ را برای مصرف‌کننده 5250 تومان و قیمت فروش آن در واحدهای تولیدی را 4600 تومان تصویب کرده است، بااین همه بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت مدعی است تمام تخلف‌ها در واحدهای تولیدی و مراکز پخش صورت می‌گیرد و در این باره هم جهاد کشاورزی باید پاسخ گو باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اما با تاکید بر این که بحث امروز قیمت تخم مرغ درباره بازار عرضه و تقاضاست، به خراسان رضوی می گوید: هم اکنون بنا به دلایلی مانند آنفلوآنزای حاد پرندگان که واحدهای تولیدی را درگیر کرده است، با کمبود تولید تخم‌مرغ در کشور مواجه‌ایم و از سویی دیگر در فصل سرما تقاضا برای مصرف تخم‌مرغ در کشور بالا می‌رود، به همین دلیل اکنون میزان عرضه تخم‌مرغ در کشور کاهش و تقاضا افزایش یافته است که این موضوع باعث افزایش قیمت تخم‌مرغ در کشور می شود. مزروعی ادامه می دهد: اگرچه استان خراسان رضوی هنوز درگیر این بیماری نشده است اما استان‌های تهران، گیلان، مازندران، سمنان، قم و اصفهان تاکنون با آنفلوآنزای حاد پرندگان مواجه شده‌اند به همین دلیل تخم‌مرغ تولیدی استان برای تأمین نیاز این استان‌ها صادر می‌شود و به طور طبیعی نمی‌توان جلوی آن را گرفت. وی می افزاید: امیدواریم با برطرف شدن این بیماری در واحدهای تولیدی استان‌های کشور، تخم‌مرغ دوباره به قیمت سابق خود بازگردد. البته شرایط موجود یک شرایط گذراست و قیمت تخم‌مرغ قطعاً به حالت طبیعی خود بازخواهد گشت. مزروعی درباره گران فروشی تخم مرغ در واحدهای تولیدی نیز می گوید: اگر اتحادیه و واحدهای تولیدی هم قیمت مصوب را رعایت کنند، بازهم دلال‌ها اجازه نمی‌دهند تخم‌مرغ باقیمت مصوب به دست مشتری برسد.ما دوست داریم قیمت‌های مصوب رعایت شود اما در موضوع قیمت جوجه‌های یک‌روزه دیدیم با   این که بازرسی سازمان صنعت و معدن با دلالان و واسطه‌ها برخورد کرد، موضوع حل نشد و فقط باعث شد بعدازآن هیچ‌کس به تولید کنندگان استان، جوجه یک‌روزه نفروشد. وی تاکید می کند: با این وضعیت و با توجه به شرایط موجود و کاهش تولید و بالا بودن تقاضا، باید اجازه داد بازار تولید به تعادل برسد. مزروعی بابیان این که نمی‌توان جلوی خروج تخم‌مرغ از استان را گرفت، اظهار می کند: نهایتاً در استان می‌توانیم 200 تا 300 تومان قیمت تخم‌مرغ را مدیریت کنیم اما نمی‌توانیم جلوی خروج آن را بگیریم. در تولیداتی که روز مصرف هستند، وقتی اتفاقی مانند شیوع بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان رخ می دهد، طبیعی است قیمت‌ها افزایش پیدا کند و همه توقع دارند دولت پاسخ گو باشد، اگرچه دولت مسئول است این موضوعات را مدیریت کند اما بروز حوادث و اتفاقات دست دولت نبوده و نیست تا بتواند جلوی وقوع آن‌ها را بگیرد مانند سرمازدگی سال گذشته که باعث افزایش قیمت میوه شد اما امروز ما با مازاد تولید پرتقال مواجه ایم و قیمت این محصول کاهش یافته است.

تعطیلی هر روز مدارس ۱۰ میلیارد به نظام آموزشی خسارت وارد می کند

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی گفت: هر روز تعطیلی مدارس، حدود ۱۰ میلیارد تومان به نظام آموزشی در مشهد خسارت وارد می‌کند.به گزارش تسنیم ،علیرضا کاظمی درباره شرایط تعطیلی مدارس استان در فصل سرما گفت: برای اعلام تعطیلی مدارس ،بیشینه و کمینه هوا را برای روز بعد اندازه‌گیری می‌کنیم و اگر منفی 8 باشد، مقطع ابتدایی را تعطیل می‌کنیم و اگر برف نیز باریده باشد، شرایط را تلفیق می‌کنیم یعنی با 15 سانتی‌متر برف و منهای 4 درجه مدارس ابتدایی را تعطیل می‌کنیم و البته در زمینه تعطیلی مدارس متوسطه اول و دوم سرسختانه برخورد می‌کنیم و اگر شرایط خیلی سخت باشد، این مقطع را نیز تعطیل می‌کنیم.وی با اشاره به وضعیت وسایل گرمایشی مدارس استان در آستانه فصل سرما خاطرنشان کرد: وضعیت وسایل گرمایشی مدارس استان مناسب است و چالش و مشکلی در این زمینه نداریم.مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان‌رضوی افزود:آموزش و پرورش استان با 18 هزار کلاس درس برخوردار از استانداردهای گرمایشی و حدود 2600 مدرسه، رتبه نخست استانداردسازی گرمایشی فضاهای آموزشی را دارد اما هنوز هم فضاهایی را داریم که از لوله کشی گاز استفاده می‌کنند و باید استاندارد شوند.

 

روزنامه شهرآرا؛

ردیف‌های لایحه بودجه ٩٧ هم گره کور طرح‌های عمرانی مشهد را باز نمی‌کند؛ بخت بد پروژه‌های زخمی

پروژه‌های بزرگ شهرمان افتتاح‌نشده، پیر می‌شوند! عمر مفیدشان را در دوران طولانی ساخت می‌گذرانند و هنوز به‌افتتاح نرسیده، کلنگی می‌شوند. خیلی بخت با آن‌ها یار باشد و سهمی از اعتبارات قطره‌چکانی دولتی ببرند، شاید به یک دهه نرسیده تکمیل ‌شوند، وگرنه در چرخه یک دهه، دو دهه و حتی نیم‌قرن برای ساخت، معطل می‌مانند.

طرح بازسازی و توسعه پیرامون حرم مطهر رضوی نزدیک به نیم قرن، کتابخانه مرکزی مشهد ٢١‌سال، طرح شبکه آب و فاضلاب مشهد (اگو) ٢۴‌سال، ساختمان ١٢‌طبقه مرکز فرهنگی و رفاهی فرهنگیان ٢٣سال، برقی‌سازی راه‌آهن مشهد تهران ١۴سال، احداث متروی مشهد-گلبهار ١٣‌سال، راه‌آهن مشهد-گرگان ١٢‌سال، آزادراه حرم تا حرم ٧سال، بیمارستان شماره دو امداد و نجات مشهد ٧سال، پروژه‌های استحصال و مدیریت آب ١۵‌سال و صدها پروژه ریز و درشت دیگر، فقط مشتی از خروار پروژه‌های نیمه‌کاره مشهد هستند، پروژه‌هایی که ذات آن‌ها بیشتر به تصمیم‌های خلق‌الساعه و بدون برنامه مسئولانی برمی‌گردد که فقط برای نمایش و پُز عمومی و پر‌کردن بیلان کاری،‌ کلنگ‌ زده‌اند و با خوردن کفگیر اعتبارات به ته دیگ، بلاتکلیف مانده‌اند.

انبوه مصوبات سفرهای استانی دولت نهم و دهم بدون در‌نظر‌گرفتن پشتوانه مالی و زخمی‌کردن هر پروژه و رها‌کردن آن، بخشی از حکایت زمین‌ماندن پروژه‌های عمرانی است. هر‌چند این سنت در دولت یازدهم و دوازدهم منسوخ شد و رئیس دولت اعلام کرد تا زمان اتمام پروژه‌های زمین مانده، پروژه‌ای را بدون برنامه و ضرورت کلنگ نخواهند زد، فراوانی پروژه‌های زخمی در‌حدی بود که با توان مالی دولت، ظرف چهار‌پنج‌سال گذشته

به سرانجام برسد.

این شد که حالا با‌وجود کلید‌نخوردن پروژه‌های جدید -جز معدود مواردی- همچنان با پروژه‌های نیمه‌کاره، تعطیل و رها‌شده مواجه‌ایم. فهرست بلند‌بالایی از این پروژه‌ها در آلبوم بودجه‌ای که روز یکشنبه رئیس‌جمهور تقدیم مجلس کرد، گنجانده شده است، اما با این اعتبارات قطره‌چکانی تا چند سال آینده هم شاهد گره‌گشایی از بخت بسته این طرح‌ها نخواهیم بود. رقم‌های چندهزار میلیاردی (که تا ٢٧‌هزار میلیارد تومان برآورده می‌شود)، اعتبار مورد‌نیاز برای اتمام این پروژه‌هاست؛ رقمی که اگر برای تکمیل این پروژه‌ها فقط به بودجه‌های دولتی چشم بدوزیم، شاید تا ۵٠سال آینده هم پرونده‌های آن‌ها همچنانباز بماند!

تنها یک اسکلت به نام بیمارستان امداد مشهد

بیمارستان امدادی مشهد، در‌کنار فرسودگی، ظرفیت پاسخ‌گویی به مجروحان و مصدومان سوانح را ندارد. احداث بیمارستان شماره دو امداد و نجات در شهرک سلامت و دانش با همین هدف کلید خورد تا پاسخ‌گوی بخشی از بستری و درمان سانحه‌دیدگان باشد. هفت سال از زمان آغاز این پروژه گذشته است و جز یک اسکلت رها‌شده و علف‌های هرز پای این ساختمان، پروژه پیشرفت دیگری نداشته است. این بیمارستان هم در‌کنار دیگر پروژه‌های بلاتکلیف شهرک سلامت و دانش در‌انتظار تأمین اعتبار است. براساس آنچه در آلبوم بودجه‌٩٧ آمده، در بخش تسهیلات بانکی، تسهیلات صندوق توسعه ملی و سرمایه‌گذاری، تا سقف ٢٠‌میلیارد‌تومان برای آن پیش‌بینی شده است. احداث این بیمارستان ۴٢٠تختخوابی با درنظر‌گرفتن تجهیزات بیمارستانی به بیش‌از ١٠٠میلیاردتومان اعتبار نیاز دارد که با فرض محقق‌شدن ٢٠میلیارد‌تومان از‌طریق تسهیلات و سرمایه‌گذاری، باز هم این پروژه بر زمین خواهد ماند.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

65 میلیارد ریال برای مطالعات طرح انتقال آب عمان به شرق کشور

علیرضا طاهری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اختصاص بودجه طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور با پیگیری های استاندار خراسان رضوی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و رئیس برنامه و بودجه استان حاصل شده است.

وی بیان کرد: اجرای طرح مطالعاتی انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور که برای تامین کمبود آب در استانهای خراسان جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان پیش بینی شده، به شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی واگذار شده است.

وی خاطرنشان کرد: طبق برآوردهای انجام شده طول خط انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی یک هزار و 670 کیلومتر برآورد شده که آب انتقال یافته تنها برای مصرف آشامیدنی و نیز صنعت پیش بینی شده است.

طاهری در ادامه گفت: مجموع آب مصرفی در بخش آشامیدنی و صنعت سه استان خراسان جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان 900 میلیون متر مکعب برآورد شده که منابع موجود با وجود مدیریت مصرف و اجرای سایر راهکارها پاسخگو نیست.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی بیان کرد: طرح مطالعات انتقال آب دریای عمان به شرق کشور شامل چگونگی این طرح به لحاظ فنی، اجتماعی، محیطی اجتماعی و اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرد.

طاهری افزود: این در حالی است که طرح مطالعات انتقال آب دریای عمان به شرق کشور از چند ماه گذشته با حمایت استاندار خراسان رضوی و اختصاص پنج میلیارد ریال بودجه در حال اجراست.

وی با اشاره به لزوم انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی گفت: خشکسالی های متوالی، کاهش بارندگی، وضعیت بحرانی دشت های استان، افت شدید سطح آبهای زیرزمینی و لزوم ترمیم آبخوان های بحرانی و همچنین افزایش جمعیت، چاره ای به جز انتقال بین حوزه ای آب، برای مسئولان نگذاشته است.

خراسان رضوی یکی از بحرانی ترین استان های کشور به لحاظ افت آبهای زیرزمینی است به طوری که منابع زیرزمینی این استان با کسری مخزن یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعبی در سال مواجه است.

هم اکنون چاهها و منابع زیرزمینی سهم 80 درصدی را در تامین آب آشامیدنی استان خراسان رضوی با جمعیت 6.2 میلیون نفری دارند.

تولید و صدور 10 میلیون دلار کالا توسط شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی

به گزارش ایرنا علیرضا رشیدیان دوشنبه شب در آیین پایانی هجدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار مشهد افزود: بخشی از کالاهای تولید شده توسط شرکت های دانش بنیان استان خراسان رضوی به کشورهای اروپایی صادر شده است.

وی تولید پمپ های فشار قوی مورد استفاده در چاهها و تولید قطعات در پالایشگاه سرخس را از افتخارات پژوهشگران استان خراسان رضوی دانست که به همت شرکت های دانش بنیان حاصل شده است.

وی با بیان اینکه پژوهشگران در زمان تحریم با توانمندی خود، بسیاری از معضلات و مشکلات کشور را حل کردند، افزود: در استان خراسان رضوی برخی از قطعات الکترونیکی که قبلا تولید آن در انحصار یک یا چند شرکت خاص غربی بود با کمک شرکت های دانش بنیان تولید شد.

وی خاطر نشان کرد: خراسان رضوی با تلاش همه پژوهشگران و دانشگاهیان در سه سال گذشته رتبه نخست کشور را در حوزه پژوهش و فناوری کسب کرده و امیدواریم این افتخارات سیر صعودی خود را همچنان حفظ و طی کند.

وی با اشاره به جایگاه پژوهش، علم و تفکر در آموزه های دینی و تاریخی ایران گفت: رسیدن به مرزهای توانایی از طریق دانایی، علم و پژوهش میسر می شود، همچنانکه فردوسی بزرگ سروده که 'توانا بود هر که دانا بود'.

استاندار خراسان رضوی در ادامه تاکید کرد: پژوهشی که منطبق با نیازهای امروز جامعه در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی انجام شود، به طور مسلم سریع تر می تواند در صحنه عمل به کار بسته شود.

رشیدیان با اشاره به حرکت خوب دانشگاهها پیرامون پژوهش های مساله محور و توجه به معضلات و مشکلات در این زمینه گفت: این گونه تحقیقات می تواند الگوی مناسبی برای بهره گیری از ظرفیت علم و دانایی برای حل معضلات اجرایی و کمک به مدیران دستگاههای اجرایی باشد.

وی هجدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار مشهد را خوب و پررونق دانست و افزود: نمایشگاههای هفته پژوهش نمایشی از ظرفیت های آب و خاک کشور برای عملی کردن شعار 'ما می توانیم' بنیانگذار جمهوری اسلامی است.

استاندار خراسان رضوی گفت: برگزاری نمایشگاههای هفته پژوهش نقطه تعاملی بین پژوهشگران و آگاهی از ظرفیت های آنان، بهره گیری ادارات و سازمان ها از ظرفیت های پژوهشی، تعامل بین پژوهشگران و بخش خصوصی و بهره گیری از ظرفیت های پژوهشگران در بازگشایی گره ها و مشکلات حوزه صنعت به شمار می رود.

تنها پنج تن زعفران تولیدی خراسان رضوی بسته بندی می شود

به گزارش ایرنا، بنا بر آمار سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، امسال 84 هزار هکتار از کشتزارهای این استان به زعفران اختصاص داشت که به طور میانگین از هر هکتار، چهار یا پنج کیلوگرم زعفران برداشت می شود که میزان تولید این محصول در سال جاری به 336 تن می رسد.

مجید علیخواه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زعفران محصولی با ارزش افزوده بالا برای واحدهای تولیدی خراسان رضوی است که سودآوری بالایی دارد و صنعتگران می توانند با نگاه ویژه به زعفران، بازارهای داخلی و خارجی را در اختیار بگیرند.

وی بیان کرد: به منظور دادن مشاوره به صنعتگران، مرکز تخصصی طراحی بسته بندی زعفران با هدف هویت دادن به محصول زعفران برای تلفیق و اشاعه فرهنگ ایرانی اسلامی در ساختار و طراحی بسته بندی زعفران در شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی شمال شرق کشور ایجاد شده تا واحدهای صنعتی و تولیدی از آن بهره گیرند.

وی اظهار کرد: تعداد قراردادهای منعقد شده با سرمایه گذاران در شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی سه هزار و 778 فقره است که از این تعداد 2 هزار و 408 فقره در قالب واحد صنعتی، به مرحله اجرا درآمده است.

علیخواه گفت: از بین واحدهای صنعتی مذکور 174 واحد مربوط به صنایع فرآوری و بسته بندی است که از این تعداد 21 واحد در بخش بسته بندی زعفران فعالیت دارند.

وی با تاکید بر توسعه دانش فنی در صنایع مربوط به فرآوری و بسته بندی و بهره گیری از پژوهش های داخلی این حوزه گفت: در نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار مشهد، ماده پلیمری هوشمند تجدیدپذیر آنتی باکتریال ابداع یکی از مبتکران دانش آموخته دانشگاه فردوسی، که سند ثبت اختراع آن را از آمریکا دریافت کرده بود، ارائه شد که صاحبان یکی از صنایع بسته بندی استان خواستار آن شد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی بیان کرد: این ماده پلیمری هوشمند، نوعی پلاستیک است که در زمان استفاده از آن در صنایع بویژه صنایع بسته بندی، 98 درصد بار میکروبی محصول را می گیرد و 18 برابر زمان ماندگاری آن را افزایش می دهد.

علیخواه اظهار کرد: همچنین این ماده پلیمری هوشمند در زمان بازیافت، برخلاف مواد پلاستیکی دیگر قابلیت بازگشت به چرخه طبیعت در مدت 6 ماه را دارد.

وی گفت: از این ماده پلیمری می توان برای کاهش بار میکروبی زعفران استفاده کرد و در بسته بندی این محصول بهره گرفت.

به گزارش ایرنا، 45 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در خراسان رضوی وجود دارد که از این تعداد 38 مورد فعال هستند. همچنین 43 درصد از صنایع فعال، 49 درصد اشتغال صنعتی و 30 درصد سرمایه گذاری صنعتی خراسان رضوی در شهرکها و نواحی صنعتی این استان مستقر است.

انتهای پیام/