به گزارش صبح توس؛ رضا نجفی فدافن عصر امروز در جمع خبرنگاران شهرستان، اظهار داشت: یگان حفاظت منابع طبیعی و نیروی انتظامی خلیل آباد حین گشت زنی در منطقه  جنوب شرقی شهرستان موفق به دستگیری قاچاقچی چوب‌های تاغ شدند.

 

وی با بیان اینکه  ماموران یگان حفاظت این اداره حین گشت زنی متوجه فردی می  شوند که در حال شکستن و جمع آوری پایه های تاغ می باشد، خاطرنشان کرد: فرد متخلف دستگیر و جهت طی مراحل قانونی به مراجع ذی‌صلاح تحویل داده شد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد بازار داغ ذغال را عامل تخریب جنگل‌های دست کاشت دانست و تصریح کرد: قاچاقچیان با نیت های سودجویی، اقدام به قطع درختان تاغ و زغال گیری می کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه حفظ و نگهداری جنگل های دست کاشت بیابانی در مناطق کویری شهرستان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اذعان کرد: جنگل های دست کاشت از کویری بودن و هجوم شن های روان در منطقه جلوگیری می کند.

 

نجفی در ادامه بابیان اینکه مناطق کویری و بیابانی به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر، نیازمند کاشت گونه‌های مقاوم هستند، عنوان کرد: با توجه به اهمیت موضوع بیابان‌زایی در شهرستان؛ مقابله با قاچاق گونه‌های بیابانی به‌ویژه تاغ به‌طورجدی در دستور کار نیروهای حفاظت این اداره قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه بیش از هشت هزار هکتار شهرستان خلیل آباد را اراضی بیابانی تشکیل داده است تشریح کرد: در همین راستا تا کنون در قالب پروژه های نهالکاری و عملیات بیابان زدایی، سطحی نزدیک به 15 هزار هکتار تبدیل به جنگلهای کویری دست کاشت تاغ شده است.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه امروزه اهمیت منابع طبیعی و کاربرد آن در جنبه های مختلف زندگی افراد و جوامع، آشکار و نمایان است، بیان کرد: بهره برداری های غیراصولی از این منابع طبیعی خسارات جبران ناپذیری را به شهرستان تحمیل می کند.

 

وی همچنین در پایان با بیان اینکه تاغ‌زارهای شهرستان از عوامل  تثبیت شن‌های روان و حفظ تعادل اکوسیستم نیمه کویر است خاطرنشان کرد: از روستانشینان و دامداران درخواست می‌کنیم در حفظ این سرمایه‌های ارزشمند طبیعی کوشا و در صورت مشاهده هر گونه تخریب در عرصه های طبیعی و قطع درختان تاغ با شماره 1504 تماس بگیرند.

 

انتهای پیام/