خدایی در گفتگو با صبح توس؛با اشاره به خیرین که عنوان شرکای حوزه سلامت و افرادی که دغدغه سلامت مردم را دارند یاد کرد و اظهار کرد: این‌ یکی از دستاوردهای بزرگ به شمار می‌رود که موضوع سلامت یک امر همگانی تلقی می‌شود و تنها مربوط به وزارت بهداشت و زیرمجموعه آن نیست.

وی با بیان اینکه زمانی که از سلامت صحبت می‌شود سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی مدنظر است، افزود: هیچ سازمان و مسئولی در مملکت وجود ندارد مگر اینکه برای یکی از ابعاد سلامت کار می‌کند و در واقع بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که برای سلامت مردم گام برداریم.

قائم‌ مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ابراز خرسندی از اقدامات و فعالیت‌های انجام‌ شده در سال‌های بعد از انقلاب یادآور شد: کاری که از ۳۶ سال قبل در خراسان رضوی شروع شد این بود که از هر هزار نوزادی که متولد می‌شد ۱۲۷ نفر در سال اول فوت می‌کردند اما با اقداماتی که انجام‌ شده است این رقم به ۱۶  نفر کاهش‌ یافته است.

وی با بیان اینکه از هر ۱۰ هزار مادر باردار تعداد ۱۵۰ مادر فوت می‌کردند و این رقم به کمتر از ۲۰ رسیده است، اضافه کرد: کاهش این میزان مرگ‌ و‌ میر در نوزادان و مادران باردار به برکت اقداماتی بود که وزارت بهداشت و بسیاری از سازمان‌ها در این راستا انجام دادند.

خدایی با اشاره به اینکه امروزه شرایط متفاوت شده است به‌ طوری‌که اگر در گذشته عوامل میکروبی، ویروسی و انگل‌ها باعث بیماری می‌شد اما امروز عامل بیماری‌ها رفتارهای ما انسان‌هاست، تأکید کرد: ۷۵ درصد از عوامل بیماری‌ها، عامل اجتماعی است و تنها ۲۵ درصد عامل بهداشتی و درمانی است، بنابراین در ایده‌آل‌ترین شرایط مجموعه بهداشت و درمان تنها ۲۵ درصد مؤثر در حفظ ارتقای سلامتی و ۷۵ درصد باقی‌مانده مربوط به سازمان ها، اشخاص و خانواده‌ها است که در این حوزه تأثیرگذار هستند.

وی فلسفه تشکیل مجمع خیرین سلامت کاشمر را فراهم کردن زمینه‌ای برای همفکری و ایجاد یک تعهد برای سلامتی ۱۰۰ درصدی مردم است، بیان کرد: در سال آینده باید حرکتی را آغاز کنیم که اولویت نخست موضوع سلامت باشد چون بالاترین نعمت سلامتی و امنیت است و معتقدم  امنیت در سایه سلامت امکان‌پذیر است، چرا که انسان‌ محور توسعه پایدار است.

قائم‌ مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر این‌که کاشمر همواره پیشگام در کمک‌های خیرین، داوطلبان و سازمان‌های همکار بوده و به همین دلیل به‌ عنوان اولین شهرستان برگزارکننده مجمع عمومی سلامت انتخاب‌ شده است، یادآور شد: تا پایان دی‌ ماه امسال مجامع عمومی سلامت در تمامی شهرستان‌ها تشکیل می‌شود و در اسفند ماه نیز شاهد برگزاری مجمع خیرین استانی سلامت با حضور نمایندگانی از شهرستان‌ها هستیم، تا با یکدیگر حرکت جدیدی را برای سال آینده آغاز کنیم به‌طوری‌که هر فرد، خانواده و سازمان خودش را متولی سلامت تلقی کند و چاره‌ای جز این نیست.

وی با اشاره به اینکه امروز بحث بیماری‌های غیرواگیر واکسن ندارد و تنها با اصلاح اندیشه و رفتار امکان‌پذیر و قابل‌درمان است، ادامه داد: باید باور کنیم بالاترین گناه انسان ناامیدی و بیماری روانی است، بنابراین اگر این باور در جامعه نهادینه شود اختلالات روانی نباید طوری باشد که ۲۳ درصد مردم به آن مبتلا باشند.

انتهای پیام/