مجتبی مزروعی مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان رضوی در گفتگو با صبح توس؛ از خرید تضمینی زعفران در سطح استان با کمک تعاونی های روستایی در  روستاهای استان خبرداد و گفت:در استان 10 مرکز خرید تضمینی زعفران فعال است که زعفران تولیدی کشاورزان را با کمک تعاونی های روستایی جمع آوری میکند.

 

وی اظهار داشت: جهت پرداخت مطالبات مردم در بحث خرید تضمینی زعفران هیچ گونه مشکلی در سطح استان نخواهیم داشت و اعتبار آن تامین شده است فقط بایستی مراحل جمع آوری و ثبت در سامانه اطلاعاتی طی شود و پس آن مطالبات مردم پرداخت خواهد شد.

 

مزروعی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص وضعیت محصول زعفران در استان گفت:متاسفانه تولید زعفران در استان تقریبا" با کاهش 30 درصدی نسبت به سال گذشته مواجهه شد که عواملی مانند سرما زدگی عدم آشنایی کشاورز با زمان آبیاری مناسب و عدم استفاده از پیاز مناسب در مزارع زعفران از علل کاهش تولید زعفران در سال 96 بوده.

 

وی گفت: با کمک مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان های استان کلاس های آموزشی ویژه کشاورزان در بحث کشت زعفران برگزار خواهد شد تا کشاورز ما زعفران را به شیوه علمی کاشت ، نگهداری و برداشت نماید.

 

مزروعی خاطرنشان کرد: کشت مکانیزه یکی از مهمترین عوامل افزایش و بهبود تولید زعفران است و در مرتبه دوم تهیه پیاز مرغوب زعفران جهت کاشت برای افزایش بهره وری باید مد نظر کشاورز قرار گیرد.

انتهای پیام/