فروز رجایی فر در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس؛  در خصوص ضرورت زنده‌ نگه داشتن روز 16 آذر سال 32 اظهار کرد: روز دانشجو در تاریخ کشور ما روزی است که سه دانشجوی ما بخاطر مخالفت با سفر نیکسون، معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا به ایران در صحن دانشگاه به شهادت رسیدند و این روز از این جهت برای ما اهمیت دارد که نمادی شده برای مبارزه با استکبار خارجی و همینطور دفاع و صیانت از منافع ملی و حقوق سیاسی و اجتماعی مردم ایران.

 

وی که از دانشجویان پیرو خط امام (ره) است بیان داشت: دانشجوی ما باید این دو قطب یعنی استکبارستیزی و دفاع و صیانت از منافع ملی و حقوق سیاسی و اجتماعی مردم ایران را که نماد روز دانشجو است حفظ کند و همیشه این روحیه ضد استکباری و ضد استبدادی را داشته باشد.

 

رجایی فر با بیان این که استفاده از واژه‌ی استکبار به جای استعمار با شرایط اکنون همخوانی دارد گفت: اهمیت این روز - که به عنوان یک حرکت دانشجویی و یک حرکت ملی باید حفظ و نگهداری شود - در داشتن دو بعد بین‌المللی و ملی است که از دانشجویان ما با توجه به وضعیت و شرایط خاصی که از جهت علم و وارستگی و آگاهی دارند انتظار می رود که مسائل خطیر فعلی جهان را به خوبی تحلیل کنند و بتوانند فعالیت‌های متناسب با شرایط داشته باشند و این ابعاد ضد استکباری و ضد استبدادی را فراموش نکنند.

 

از دانشجویان فعال در جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا گفت: هم چنین ارزش روز دانشجو به این است که دانشجویان از حقوق اجتماعی و سیاسی ملت ایران و منافع ملی ملت ایران دفاع کنند؛ زیرا‌ متأسفانه گاهی می‌بینیم که در داخل کشور از طریق بعضی جریان‌های سیاسی فشارهایی ایجاد می‌شود که بعضی از آزادی‌ها و بعضی از حوزه‌های حضور و مشارکت اجتماعی و سیاسی مردم محدود شده و جریان دانشجویی می‌تواند در این حوزه و رسانیدن پیام و مطالبات مردم به مسئولان نیز کارآمدی داشته باشد.

 

وی بیان داشت: دانشجو باید بتواند در ساختار رسمی کشور و با هدف دفاع از کلیت نظام و پرچم ولایت، خواهان اجرای عدالت در حوزه های مختلف و  اصلاحات در امور  و خطوط مشی کشور به معنای واقعی کلمه اصلاحات بوده و در این حوزه هم مؤثر باشد.

 

رجایی فر در پاسخ به خبرنگار ما که مهمترین وظیفه‌ی امروز دانشجو چیست؟ با اشاره به تحرکات سیاسی جنبش دانشجویی گفت: مقدم بر فعالیت سیاسی، فعالیت علمی دانشجو است زیرا هویتش برساخته از آن جایگاه علمی است که در آن قرار دارد و به همین دلیل مقام معظم رهبری هم بر مسأله جنبش علمی و رشد حرکت علمی در کشور تأکید دارند و این بعد هم در جریان دانشجویی قطعا باید مورد نظر باشد و بسیار تقویت شود.

 

وی با اشاره به آسیب‌های شدید علمی یادآور شد: پایان‌نامه فروشی و تا حدودی پایین آمدن سطح علمی دانشگاهها و افت بخش آموزشی به جهت ضعف عملکرد اساتید و همینطور گسترش بی‌رویه مراکز آموزش عالی، باعث پایین آمدن کیفیت مراکز علمی کشور شده و نهایتا این که همه چالش‌های صنفی، مسأله مشترک دانشجو و دانشگاه است که باید جریان دانشجویی به این مسائل هم اهتمام داشته باشد.

انتهای پیام/