محسن ذاکریان در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص اهمیت و ضرورت فعالیت سیاسی دانشجو در کنار سایر فعالیت‌ها اظهار کرد: به طور کلی انسان دارای تنوع قوا و توانمندی‌ها است و اینکه دانشجو یا انسان را در یک زمینه خاص محدود کنیم قطعا محدود کردن توانایی‌های و ظرفیت‌های فرد یا افراد است.

 

مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: فعالیت‌های فرهنگی، علمی، سیاسی وغیره ضرورت‌های جامعه است و کسی که خودش را تک بعدی می‌داند نخستین زیان شامل خودش می‌شود.

 

وی گفت: اولویت نخست هر دانشجو قطعا فعالیت علمی است و نباید از این مهم غافل شد اما اینکه تمام انرژی و وقت انسان معطوف به علم  شود و معنویت و سایر موضوعات و حضور در فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی نادیده گرفته شود منافی با خلقت انسان است.

 

ذاکریان افزود: ما در فضای جمهوری اسلامی ایران تنفس می‌کنیم که خونهای زیادی برای انقلاب و حفظ ارزشهای انقلاب داده شده و می‌توانیم بدون اغراق بگوییم صدها سال پیش چنین آرزویی برای پیشینیان ما در فضای آرمانی بوده است که در حکومت اسلامی زیر پرچم نائب بر حق امام زمان (عج) زندگی کنند و ما اکنون این فضا را داریم.

 

وی بیان داشت: به فرموده‌ی مقام معظم رهبری ما درگیر یک جنگ نرم هستیم که هدفش افکار و درونیات ذهنی افراد است اعم از تفکرات دینی و معنوی و اعتقادات و در همه موضوعاتی که مربوط به ارزشهای انقلاب اسلامی است و بدون شک خط مقدم جنگ نرم دانشگاههای ما هستند و آن کسی که در این فضا و جریان قرار بگیرد و توفیق حضور در جمهوری اسلامی را داشته باشد و سلاحی برندارد و اقدام به جنگیدن با دشمن نکند قطعا انسان بی‌تفاوتی است و باید در پیشگاه خدا پاسخگو باشد.

 

مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: در فضای دانشجویی، بی‌تفاوتی یعنی نفهمیدن جایگاه خود و نفهمیدن اینکه ما در چه نقطه‌ای از عالم هستیم و فرمایش حضرت علی (ع) فرمودند: خدا رحمت کند، آن کس که بداند از کجا آمده، در کجاست و به کجا رهسپار می شود» بنابراین انسان اگر بداند در کجا قرار دارد ناخواسته مجبور به فعالیت می‌شود.

 

وی گفت: متأسفانه انسانهای بی‌تفاوت در طول تاریخ بوده و امروز هم ممکن است که باشد ولی اگر کسی بخواهد به اطراف خودش نگاه درستی داشته باشد قطعا نمی‌تواند بی‌تفاوتی را بپذیرد.

 

ذاکریان در پاسخ به خبرنگار ما در رابطه با اهمیت و ضرورت کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه گفت: یکی از کارآمدترین سلاح‌ها جهت مقابله با جنگ نرم دشمن که اعتقادات و افکار اسلامی جوانان را هدف قرار داده است همین کرسی‌های آزاد اندیشی است که می‌توان فضای داخلی کشور را در مقابل توطئه‌های استکبار ایمن ساخت.

 

وی بیان داشت: می‌توان در یک فضای منطقی و آرام و علمی قبل از اینکه مسائل سیاسی وارد هیاهوها و جنجالهای سیاسی و حب و بغض‌های افراد شود بررسی شود چرا که بهترین مکان هم برای این مهم، قطعا دانشگاه است.

 

مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص ضرورت هوشیاری و ولایتمداری دانشجویان که در دام جریانهای سیاسی منحرف نیفتند ابراز کرد: مقام معظم رهبری در تیرماه سال 94 در دیدار با اساتید دانشگاه‌ها فرمودند: «محیط علمی کشور را از حاشیه‌سازی‌ها برکنار نگه دارید. اشتباه نشود؛ من نمی گویم در دانشگاه‌ها سیاست نباشد -شاید خیلی‌ها یادشان است که من سالها پیش در همین جلسه‌ ماه رمضان در حضور اساتید، تعبیر تندی کردم نسبت به آن کسانی که می خواستند دست‌ و پای سیاست را از دانشگاه‌ها و میان دانشجوها جمع کنند که مایه‌ گله‌ خیلی‌ها شد، نه، بنده معتقدم محیط دانشگاه، محیط فهم سیاسی، تحلیل سیاسی، دانش سیاسی، آگاهی سیاسی است؛ این را من مانع نیستم؛ نه، [بلکه میگویم‌] سیاست‌بازی نشود، سیاسی‌کاری نشود، حاشیه‌سازی نشود. این حاشیه‌سازی‌ها به کار اصلی که عبارت است از کار علم و پیشرفت علم با همه‌ خصوصیّاتی که این مسئله دارد، لطمه می زند.»

 

وی ادامه داد: کار سیاسی یک امر ستوده شده و دارای ارج و قرب است اما سیاسی‌کاری و اینکه دانشجو را آلت دست عده‌ای برای منافع شخصی و حزبی و گروهی قرار دادن سیاسی‌بازی است و باید بین این دو واژه  یعنی کار سیاسی و سیاسی‌بازی از هم افتراق داده شود.

 

ذاکریان گفت: دانشجو باید در فضای سیای تنفس کند؛ مطالبه‌گر باشد و باید بداند در دولت، مجلس، منطقه و در فضای عالم چه اتفاقاتی دارد می‌افتد، تحلیل داشته باشد ولی اینکه عده‌ایی بخواهند در رأس برای افزایش قدرت خودشان چانه‌زنی کنند و دانشجو را ابزاری برای فشار به حزب یا گروه خاصی در نظر بگیرند بی‌احترامی به جایگاه و شأن دانشجو است و دانشجو باید هوشیار باشد که ابزار دست احزاب و جناح‌ها و افراد داخلی یا خارجی  نشود.

 

وی بیان داشت: 16 آذر که روز دانشجو است با استکبارستیزی آمیخته شده آن هم در شرایطی که در سال 1332 نه انقلابی صورت گرفته بود و نه فعالیت امام خمینی (ره) شروع شده بود و تحت تأثیر هیچ کدام از اینها نبودند ولی شهیدان مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی  در سال 32 که متوجه شده بودند قرار است نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا جهت برنامه‌های منفعت‌طلبانه دولتش به ایران بیاید و کودتایی که علیه جمهوریت مردم شده بود به رسمیت بشناسد این جوانان به صحنه آمدند وبا روح این استکبار مقابله کردند و خوشبختانه زمانی که انقلاب شد این مناسبت روح تازه‌ایی گرفت.

 

مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: بنابراین استکبارستیزی باید همراه دانشجو باشد و این استکبار مصادیق مختلف دارد که مصداق تام آن در شرایط فعلی آمریکا است وامید است که شهدای 16 آذر برای ما الگو باشند و در فضای امروز آگاه و مراقب باشیم که امورات کشورمان در دست اجانب و تحت تأثیر خواسته‌های آنها قرار نگیرد.

انتهای پیام/