به گزارش صبح توس؛ مجتبی مزروعی امروز درششمین همایش ملی روز جهانی خاک که دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به این نکته که منابع خاکی محدودند، گفت:  در ایران منابعی که هیچگونه محدودیتی ندارند زیر دو میلیون هکتار است، منابع خاک ما روز بروز ازبین می رود و کیفیتش را از دست می دهد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی هدف از برگزاری این همایش ها را یاد آوری وجود این مشکل دانست و ادامه داد: خاک به عنوان یک سرمایه تجدید ناپذیر و سرمایه ملی بستر رشد و استقرار جوامع بشری است و ما به خاک باید به عنوان یک سرمایه ملی مانند آب و منابع معدنی و یا حتی مهمتر از منابع معدنی بنگریم.

 

وی ضمن بیان اینکه ایران یکی از هفت کشور آسیایی است که متاسفانه بیشترین هدر رفت آب و فرسایش خاک را داراست، تصریح کرد: ضرورت دارد ما با توجه به اقلیمی که داریم و در یک کمر بند خشک واقع شدیم ، برای ادامه حیات و بهره وری بیشتر از منابع، سرمایه گذاری مناسبی را در بخش خاک داشته باشیم.

 

مزروعی  اضافه کرد: در سال 55 فرسایش خاک یک میلیارد تن ،در سال 75 دو نیم میلیارد تن ودر حال حاضر بیش از سه برابر میانگین دنیا فرسایش خاک داریم و تاکنون آنچنان که باید وشاید در بخش حفاظت و نگهداری از عرصه های طبیعی فعال نبوده ایم که علت آن محدودیتها منابع مالی ، فقر فرهنگی حاکم، عدم اطلاع رسانی حتی به قشر تحصیلکرده و مسئولین و مطلعین بخش بوده است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در ادامه سخنان خود خاک را اصلی ترین منبع توسعه همه جانبه اقتصادی خواند و خاطرنشان کرد: عواملی چون کاهش حاصلخیزی خاک، فرسایش خاک و شور شدن اراضی، نمونه هایی از استفاده اراضی، بدون در نظر گرفتن قابلیت آنهاست.

 

وی مصرف نامتعادل کودهای شیمیایی، به هم زدن خاکهایی که فاقد توان تولید مطلوب می باشند، استفاده از آبهای نامتعارف و فاضلابهای بدون توجه به خصوصیات خاک را باعث به خطر انداختن محیط زیست و پایین بودن کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی برشمرد که سلامتی انسان را به خطر می اندازد.

 

مزروعی تغذیه بسیار نامناسب خاک و غفلت از وضعیت منابع خاک و مواد آلی را مهمترین کاستی در بخش کشاورزی و زیستی کشور خواند.

 

بین 100 تا 400 سال طول می‌کشد تا یک سانت خاک ساخته شود

 

در ادامه حاج عباسی، عضو هیئت مدیره انجمن علوم خاک ایران و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این همایش گفت: چنانچه خاک سالم نداشته باشیم هوای سالم، آب سالم و غذای سالم نیز نداریم، بنابراین لازم است که خاک سالم بماند تا بقیه قسمتها سالم باشند.

 

وی افزود: تاکنون کار زیادی در جهت بهبود وضعیت خاک انجام نشده و با وجود اینکه کارهای مختلفی در موسسه آب و خاک، دانشگاهها و قسمتهای دیگر صورت گرفته ولی آنقدر منسجم نبوده که از فرسایش دو تنی خاک در هکتار جلوگیری کند.

 

عضو هیئت مدیره انجمن علوم خاک ایران با اشاره به اینکه خاک یک منبع تجدید ناپذیر است، گفت: هر یک سانتی متر خاک بسته به شرایط موجود 100 تا 400 سال طول می کشد تا ساخته شود.

 

میانگین سرعت از دست رفتن خاک 10 برابر سرعت بازسازی آن است

 

در ادامه غلامحسین حق نیا، استاد دانشگاه فردوسی مشهد ضمن اشاره به اینکه سالانه بیش از 30 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به زمینهای شهری تبدیل می شود، ابراز کرد: میانگین سرعت از دست رفتن خاک 10 برابر سرعت بازسازی آن است و ما چقدر ساده در حال از دست دادن این سرمایه طبیعی هستیم.

 

وی خاطر نشان کرد: خاک هیچگاه در صدر خبرهای رسانه ای و در صفحه اول روزنامه ها نبوده در حالیکه چه موضوعی از خاک مهمتر و اساسی ترکه در آن گیاهان می رویند که 99 درصد انرژی مورد نیاز بشر را تولید می کنند.

 

حق نیا از دست رفتن گونه‌های گیاهی را غم انگیز؛ اما از دست دادن خاک حاصلخیز را مصیبت بار توصیف کرد.

 

انتهای پیام/