به گزارش صبح توس؛  امسال نوزدهمین نمایشگاه کتاب مشهد همزمان با نمایشگاه ناشران جهان اسلام و هشتمین نمایشگاه کتاب دفاع مقدس برگزار شد که برگزاری این دو نمایشگاه در کنار نمایشگاه نوزدهم به دلیل انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام بود.

 

با توجه به حضور این دو نمایشگاه در کنار نمایشگاه نوزدهم کتاب مشهد انتظار می رفت که مخاطبان استقبال بیشتری از این نمایشگاه داشته باشند؛ اما وقتی به سراغ غرفه دارها می رویم از استقبال کم مردم و گرانی غرفه ها  می گویند.

 سعید مرتضوی یکی از غرفه داران است که در زمینه کتابهای داستانی و ادبیات فعالیت می کند او به ما می گوید 200 هزار تومان برای برپایی غرفه را دادم؛ اما حتی به اندازه اجاره غرفه هم فروش کتاب نداشته ام.

 

وی اداه می دهد: هرسال نمایشگاه کتاب برای ما فروشنده های کتاب یک فرصت است تا کتابهای خود را به مردم که مشتری اصلی ما هستند عرضه کنیم؛ اما متاسفانه امسال نمایشگاه بدتر از سالهای قبل و تبلیغات بسیار ضعیف بود و اداره ارشاد در این زمینه عملکرد خوبی نداشت و نتوانسته برگزاری این رویداد بزرگ را اطلاع رسانی کند به طوری که بسیاری از دوستان و اطرافیان ما خبر ندارند که نمایشگاه کتاب در حال برگزاری است به علاوه نمایشگاه کتاب سال گذشته در مشهد برگزار نشد که این هم یکی دیگر از دلایل حضور نیافتن مردم در این نمایشگاه است.

 

همین طور که در حال گفتگو هستم شهره نجفی به میان حرفمان می آید و می گوید: وقتی کتاب های که می خواهی در این نمایشگاه وجود ندارد چرا بیایم؟

 

وقتی از او سوال می پرسم در چه زمینه ای دنبال کتاب هستی پاسخ می دهد: من رشته ام هنر است؛ اما متاسفانه کتابهای تخصصی در این زمینه خیلی کم است یا اصلا کتابهای که مورد نظر من است، نیست.

سالن فردوسی مخصوص کودکان، کتابهای عمومی و مذهبی است در بخش کودکان چیزی که بیشتر به چشم می خورد کتابهای خارجی است که برای کودکان چاپ شده و این سوال را در ذهن تداعی می کند که آیا کتاب های کودک به قلم نویسندگان و طراحان کتاب ایرانی خوب نیست یا مخاطبان به این نوع کتابها (خارجی) بیشتر تمایل دارند.

 

سهیل راستگو از انتشارات بلور که از رشت به نمایشگاه آمده است در مورد استقبال مخاطبان از نمایشگاه امسال عنوان می کند: کتاب کودک نسبت به کتابهای عمومی وضعیتی بهتری دارد و استقبال مردم از این کتابها بیشتر است و اینکه شما سوال می‌پرسید چرا کتابهای کودک خارجی بیشتر است باید بگویم متاسفانه ما کاراکترهای انیمیشنی که محبوب باشند را نداریم و همین موضوع باعث می‌شود بچه ها بیشتر جذب کتابهایی شوند که شخصیت کارتونی محبوبشان را دارند و ما هم مجبوریم که نظر مخاطب را جلب کنیم.

مریم قوی دل، نماینده انتشارات آرین نوین در مشهد که با کتابهایی که داستانهای ایرانی دارد به نمایشگاه نوزدهم آمده است در پاسخ به این سوالم، می گوید: بسیاری از افرادی که در این چند روز آخر به نمایشگاه می آمدند عنوان می کردند ما اصلا اطلاعی از برگزاری نمایشگاه نداشتیم حتی از تخفیفاتی که برای خرید کتاب فروشنده ها و ناشران به مخاطبان کتاب ارائه می داند بی اطلاع بودیم.

 

این موضوع مجموعه ای از مسائل است که باعث شده نمایشگاه امسال با مخاطب کمی مواجهه شود؛ اما به نظر من دو دلیل ریشه ای را اگر بخواهیم عنوان کنیم، یکی اطلاع رسانی ضعیف است که در نمایشگاه وجود داشته دیگری تخفیفاتی نمایشگاهی است. بسیاری از ناشران به دلیل اینکه هزینه های غرفه ها بسیار بالا بود مثلا برای 18 متر جا باید 400 هزار تومان می دادند، باعث شده بسیاری از ناشران  مثل انتشارات قدیانی در این نمایشگاه حضور پیدا نکند.

از او علت ازدیاد کتابهای خارجی  که در زمینه کودک ترجمه شده را می پرسم که در جواب می گوید: ما هیچ به سراغ داستانهای ایرانی نرفته ایم و اگر رفته ایم طراحان خوبی استفاده نکردیم در واقع این دو مورد باعث شده کتابهای کودک ایرانی مورد استقبال کودکان قرار نگیرند و  فضا برای ورود کتاب کودک خارجی باز شود به همراه حضور این نوع کتابها در میان کودک، فرهنگ غربی هم آرام و بی سرو صدا وارد خانه های ما می شود.

 

وی ادامه داد: به نظر من باید مجوز این نوع کتابها محدود شود، چنانچه این اتفاق نیافتد مسلما فرهنگ جامعه ما دچار تحول خواهد شد؛ چراکه جذابیتهای کاغذ شخصیتهای داستانی و بسیار چیزهای دیگر در این کتاب ها برخلاف کتابهای ایرانی رعایت شده و همین موضوع باعث استقبال کودکان از این کتابها می شود.

صحبتم که با قوی‌دل تمام می شود دختر کوچکی به همراه مادرش درحال نگاه کردن کتابهای کودک هستند، از نازنین هفت ساله در رابطه نمایشگاه می پرسم و او با همان زبان کودکانه اش می گوید : «نمایشگاه خوب بود میخوام کتاب اعداد بگیریم تا زودتر عددها را یاد بگیریم».

 

 مادر نازنین هم در رابطه با نمایشگاه می گوید آمدم برای دخترم کتاب بخرم خوشبختانه کتابهای کودکش خوب بود. از او در رابطه با خرید کتاب ایرانی و خارجی برای کودکش می پرسم در پاسخم جواب می دهد؟«نازنین به حد کافی در خانه انیمیشن های خارجی را می بینید برای همین سعی می کنم کتاب ایرانی برایش بخرم ».

 

کمی آن طرف‌تر محمد طاها هشت ساله حضور دارد و در حال ورق زدن کتابها است از او می پرسم کتابهایی که دیدی خوب بود و او پاسخ می دهد این دو تا کتابی که دیدم (اشاره به کتابهای روی میز غرفه ای که هستیم می کند) خوب بودند؛ نقاشی هایش قشنگ بود و من از آنها خوشم آمد.

 

 از او می پرسم کتابهای که «بن تن» یا باب «اسفنجی» را دوست داری و او در جواب می گوید «من کارتون باب اسنفجی را دوست دارم اگر کتابش باحال باشد صدرصد می خرمش»

 

به سالن بهار و انوری می روم در این دوسالن نمایشگاه ملی هشتمین کتاب دفاع مقدس برپا است چیدمان غرفه های این بخش تنوع بیشتری دارد و استقبال مردم به نظر بیشتر از سالنهای دیگر است؛ اما غرفه داران این بخش هم از نبود مخاطب و تبلیغات کم شاکی هستند.

 

سالن هایی که به ناشران جهان اسلام اختصاص یافته هم چنگی به دل نمی زند و مخاطب زیادی ندارد با آنکه آخرین روز نمایشگاه است و هرسال در آخرین روزهای نمایشگاه شاهد افزایش مخاطبین بودیم؛ اما امسال در آخرین روز نمایشگاه استقبال کمتر از سالهای پیش بود.

 

شاید بتوان گفت تنها بخشی که به نمایشگاه کمی رونق داده بود شبهای فرهنگی شهرستانهای خراسان رضوی بود که با پخش موسیقی محلی سعی داشت کمی نمایشگاه را از سردی خود خارج کند اما....

گزارش از نفیسه سلیمانیان

انتهای پیام/