به گزارش صبح توس؛ ساخت و ساز در پدیده جان گرفت، پیش بینی وزش باد شدید با احتمال بروز خسارت در استان، محرومان و معلولان صاحب خانه می‌شوند، چرا بلیت پروازهای مشهد گران شده است؟ و 86درصد از ابریشم ایران در تربت‌حیدریه تولید می‌شود، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که نیم نگاهی به آنان خالی از لطف نیست.

 

روزنامه خراسان؛

ساخت و ساز در پدیده جان گرفت

صادق ذباحعملیات اجرایی و عمرانی شرکت پدیده شاندیز روز چهارشنبه همزمان با سالروز ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) از محل تسهیلات کنسرسیوم بانکی  آغاز شد و عملا با آغاز عملیات عمرانی 1062 واحد آپارتمانی - اقامتی بلند مرتبه  ساخت و ساز در پدیده دوباره جان گرفت .

رئیس هیئت مدیره گروه شرکت ‌های پدیده شاندیز در این مراسم گفت: مرحله جدید عملیات عمرانی این شرکت مربوط به ساخت و تکمیل 1062 واحد آپارتمانی - اقامتی بلند مرتبه است.

حسین زارع صفت افزود: در این مرحله، بلوک‌ های یک تا 11 مجتمع عظیم تجاری و تفریحی پدیده شاندیز نیز تکمیل خواهد شد.

وی اظهار کرد: مرحله جدید عملیات اجرایی شهر رویایی پدیده شاندیز با پیگیری‌ های مستمر آغاز شده و موانع موجود در مسیر این پروژه و مشکلات سهام داران و سرمایه ‌گذاران این شرکت در حال رفع شدن است.

وی گفت: سرمایه مورد نیاز این پروژه نیز با همکاری مسئولان و کنسرسیوم بانکی تامین شده است.

مدیر عامل گروه شرکت های پدیده هم در این مراسم گفت: دور جدید عملیات عمرانی شرکت پدیده شاندیز در بخش «میان مرتبه» شامل 10 بلوک اقامتی توسط چهار پیمانکار در چهار جبهه کاری به وسعت 200 هزار متر مربع آغاز شده است. ابوالفضل انتظاری افزود: با اجرای این بخش از پروژه، 200 هزار اشتغال مستقیم و 800 هزار اشتغال غیر مستقیم ایجاد می شود.

وی اظهار کرد: مذاکرات برای اجرایی شدن سه پروژه دیگر نیز در حال انجام است و در آینده نزدیک، طی توافق نهایی با سرمایه ‌گذاران اجرایی خواهد شد.

وی گفت: تلاش می شود مجموعه پدیده شاندیز در ایام نوروز 97 به یکی از جاذبه ‌های گردشگری تبدیل و در این مدت بخش های تفریحی و گردشگری آن اعم از آب نماها، رودخانه‌ های خروشان، نماد‌های فرهنگی و گل و گیاه و سنگ ‌فرش ‌های آن انجام شود.

انتظاری افزود: به این منظور، پروژه پیست یخی نیز تا ایام نوروز اجرا خواهد شد و مذاکراتی هم با طرف ایتالیایی در دست انجام است تا در پروژه پدیده شاندیز و سرمایه گذاری آن مشارکت کند.

مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز با اشاره به این که ۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری در قالب کنسرسیوم بانکی داریم، بیان کرد: هم اکنون پیمانکاران کارگاه‌های خود را تجهیز و فعالیت‌های عملیاتی‌شان را آغاز کرده‌اند و با افزایش دمایی که پس از تعطیلات نوروز ۹۷ خواهیم داشت این فعالیت‌ها ترجیحا به‌صورت دو شیفته ادامه می‌یابد تا طرح‌های اجرایی هرچه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد.

 انتظاری گفت: پرداخت‌ها در چند مرحله خواهد بود که البته مقید به زمان خاص نبوده و براساس میزان پیشرفت‌های کاری تخصیص می‌یابد و هرچقدر سرعت کار بالاتر باشد، فاصله زمانی دریافت‌ها کوتاه‌تر خواهد بود. وی افزود: اقدام دیگرمان مذاکره با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای انتخاب پیمانکاران و سرمایه‌گذاران فازهای ۱۱ تا ۱۹ خواهد بود و متعاقب آن، موضوع برج های بزرگ پدیده شاندیز را داریم که با نهایی شدن مجوزها، انتخاب پیمانکار و سرمایه گذار و تامین مالی را باید پیگیری کنیم.

مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز ادامه داد: دریافت و تمدید مجوزها و اجرای مجموعه‌های هتلی جزیره کیش در قالب پنج برج بزرگ (سه  چشم‌انداز سمت دریا و دو چشم‌انداز سمت خشکی)، مجموعه تجاری بزرگ و بهره برداری از سه مجموعه رستورانی شامل  رستوران کف شیشه‌ای در ارتفاع ۴۵ متری، رستوران شش هزار متر مربعی قلعه، همچنین راه‌اندازی مجموعه رستورانی غروب کیش از جمله برنامه های آینده است.

پیش بینی وزش باد شدید با احتمال بروز خسارت در استان

اداره کل هواشناسی با صدور اطلاعیه ای درباره افزایش شدت باد طی امروز پنج شنبه وفردا جمعه همراه با گردوخاک با احتمال بروز خسارت و کاهش دید در جاده های استان هشدار داد.

"یحیی قاینی پور" در گفت وگو با خراسان رضوی اظهار کرد: بررسی وتحلیل آخرین نقشه ها ومدل های هواشناسی نشان دهنده افزایش گرادیان فشار وافزایش شدت وزش باد طی امروز پنج شنبه وبه ویژه فردا جمعه در استان است.

وی افزود: در بعضی ساعات وزش باد شدید (دربرخی نقاط توام با گردوخاک)پیش بینی می شود که این امر ضمن احتمال بروز خسارت، کاهش دید وکیفیت هوا را نیز در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: بر پایه همین گزارش فردا جمعه وقوع بارش های پراکنده در استان به ویژه درنیمه شمالی استان پیش بینی می شود.

همچنین آسمان امروز پنج شنبه شهرستان مشهد قسمتی تا نیمه ابری با غبار محلی گاهی افزایش ابر توأم با وزش باد نسبتا شدید تا شدید و گردوغبارودرروزجمعه نیمه ابری در بعدازظهر افزایش ابر توأم با وزش باد شدید لحظه ای و گردوغبار، در برخی ساعات بارش پراکنده باران و برف و مه آلود پیش بینی می شود. دمای هوای مشهد امروز در گرم ترین زمان 19درجه سانتیگراد  ودر سردترین زمان به صفر درجه کاهش پیدا خواهد کرد.

مانده سپرده های تا ۲۰۰ میلیونی تعاونی ثامن الحجج (ع) پرداخت می شود

در ادامه تعیین تکلیف و پرداخت وجوه سپرده‌گذاران تعاونی منحل شده ثامن‌الحجج(ع)، سپرده‌گذاران تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان نیز به این روند اضافه شدند. این افراد می‌توانند از ۱۶ آذر به شعب بانک پارسیان مراجعه و وضعیت مانده حساب خود را مشخص کنند.

به گزارش ایسنا، زمان‌بندی مراجعه این افراد بر اساس تاریخی است که طی مراجعه سال گذشته به شعبه در تعهدنامه آن ها ثبت شده است و اکنون به فاصله ۱۴ تا ۱۷ ماه از آن تاریخ، سپرده‌گذاران تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان می توانند مراجعه کنند. به عنوان نمونه اگر فردی تا ۱۸۰ میلیون تومان سپرده داشته و در آن زمان ۳۵ میلیون تومان دریافت کرده است، اکنون ۱۴۵ میلیون تومان دیگر به وی پرداخت خواهد شد. پرداخت‌های سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج (ع) که از طریق بانک پارسیان انجام می‌شود، با توجه به خط اعتباری است که بانک مرکزی پرداخت خواهد کرد. تا قبل از پرداخت سپرده‌های تا ۲۰۰ میلیون تومان ، رقمی حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان از طریق بانک مرکزی در اختیار بانک پارسیان قرار گرفته بود.

 

روزنامه شهرآرا؛

محرومان و معلولان صاحب خانه می‌شوند

خبر خوشی که هم‌زمان با شب ولادت رسول اکرم(ص) و امام صادق (ع) از سوی مهندس خواجه نائینی معاون اقتصادی شهردار و رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد اعلام شد، امضا و ارائه لایحه اولین قرارداد مشارکتی توسط مهندس تقی زاده خامسی، شهردار مشهد با یک مؤسسه خیریه برای احداث پروژ‌ه‌ای در منطقه پنج‌تن مشهد جهت ساخت واحدهای مسکونی، فرهنگی و درمانی برای خانواده‌های محروم و یا دارای معلول بود.پروژه مشارکتی «علویه» با مؤسسه خیریه مسکن‌سازان اهل‌بیت(ع) توس به امضای شهردار مشهد رسیده‌است و در صورت تصویب در شورای اسلامی شهر مشهد ظرف یک ماه آینده با زیربنای ٢٠٨۴٧ مترمربع و با سرمایه گذاری ٣٣١ میلیارد ریال با مشارکت شهرداری مشهد کلید خواهد خورد و طی مدت ٤٢ ماه در بولوار پنج‌تن احداث می‌شود. این پروژه مشتمل بر ١٧۴ واحد مسکونی و دارای مراکز درمانی و فرهنگی خواهد بود که پس از احداث توسط مؤسسه خیریه مسکن‌سازان اهل بیت(ع) توس در اختیار افراد بی بضاعت قرار داده خواهد شد.

اطلاع‌رسانی پروژه‌های مشارکتی در دوره‌های قبل شفاف نبوده‌است

خواجه نائینی در این‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: کمک به مناطق محروم و حاشیه‌نشین جزو رویکردهای شهرداری است ولی روش باید به گونه‌ای باشد که هم ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند از استحکام لازم برخوردار باشند و هم تیمی که این کار را انجام می‌دهد مورد تأیید باشد و مانند دوره‌های قبل هبه صورت نگیرد. معاون اقتصادی شهردار ادامه می‌دهد: در دوره‌های قبل شفاف نبوده که به چه مؤسسه‌هایی و به‌چه دلیلی این امتیاز تعلق می‌گرفته و خیلی هم اطلاع‌رسانی نمی‌شد که هر کسی بتواند از آن استفاده‌کند. بسته به ارتباطاتی که داشته‌اند یک عده می‌توانستند استفاده کنند. نائینی می‌افزاید: اکنون موضوع را به صورت کامل و شفاف اطلاع‌رسانی کردیم. قالب جدیدی را پیشنهاد کردیم که شهردار هم با آن موافقت کرد به این صورت که هزینه زمین را خیریه‌ای که می‌خواهد کار را انجام دهد، پرداخت ‌کند و ما پول پروانه را صفر حساب کنیم و آن‌ها واحدها را با تخفیف در اختیار محرومان و معلولان قرار می‌دهند.

از پروژه های مشارکتی استقبال می‌کنیم

خواجه نائینی با تاکید بر اینکه تیم پروژه علویه از بهترین تیم‌های مهندسی شهرمان هستند، می‌گوید: در پروژه قبلی آن‌ها یعنی پروژه محمدیه استانداردها و مسائل ایمنی به لحاظ شکل معماری و استحکام بنا و توانمندی در مقابل زلزله رعایت شده‌است، ضمن اینکه از این مؤسسه خیریه حمایت می‌کنیم. آقای شهردار دیروز گفت هر مؤسسه خیریه‌ای هم در این قالب بخواهد در مناطق پایین شهر و حاشیه شهر اقدام به ساخت خانه‌های مسکونی برای اقشار محروم کند با همین شیوه از او حمایت می‌کنیم و پول پروانه را برایش محاسبه نمی‌‌کنیم، به این ترتیب هم پروژه شکل می‌گیرد و هم افراد محروم می‌توانند با قیمت کمی خانه‌دار شوند. به گفته وی احتمالا از دو هفته آینده در سطح بیلبوردهای شهردرباره حمایت شهرداری مشهد از هرخیریه‌ای که با این شرایط بتواند اقدام به ساخت پروژه‌های مشارکتی برای محرومان کند، اطلاع‌رسانی می‌شود، مشروط بر اینکه ‌مباحث فنی را که توسط معاونت فنی شهرداری و شهرداری منطقه برآن‌ها نظارت می‌شود، رعایت کند.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

چرا بلیت پروازهای مشهد گران شده است؟

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی معتقد است که گرانی بلیت پروازهای مشهد در ایام تعطیلات پیش‌رو و امروز به فعالیت سایت‌های اینترنتی غیرمجاز برمی‌گردد.

سعید ولی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: برخی از سایت‌های اینترنتی غیرمجاز اقدام به فروش بلیت قطار و هواپیما می‌کنند و عمده این سایت‌ها در خارج از استان خراسان رضوی هستند، لذا تخلفی در حوزه دفاتر خدمات مسافرتی استان و سایت‌های درون استانی رخ نداده است.

وی افزود: با آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، قیمت این بلیت در مسیر مشهد- تهران بین 174 تا 500 هزار تومان و این نرخ، بسته به کلاس پرواز در نوسان است، طبیعی است که نرخ بلیت در ایام غیرپیک ارزانتر و در ایام پیک گرانتر می‌شود.

ولی‌زاده تاکید کرد: همیشه به مسافران توصیه می‌کنیم که بلیت سفر خود را از دفاتر دارای مجوز از انجمن  صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و حج و زیارت تهیه کنند و اعلام می‌کنیم که هرگونه مشکلی در استان از دفاتر مجاز سر زند، ما پاسخگو خواهیم بود.

86درصد از ابریشم ایران در تربت‌حیدریه تولید می‌شود

سعید باستانی در برنامه شب فرهنگی شهرستان تربت‌حیدریه که در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب ناشران جهان اسلام برگزار شد، اظهار کرد: تربت حیدریه، زاوه و مه ولات قطب‌های زعفران خیز جهان به شمار می‌روند و بالاترین سطح زیر کشت زعفران را دارند و به عنوان زعفرانی‌ترین شهر کشور و جهان نیز محسوب می‌شوند که در این میان با بیش از 40 درصد زعفران تولیدی کشور به عنوان یکی از قطب‌های زعفران خیز کشور و جهان به شمار می‌روند که این امر مهم و ارزشمند باعث خرسندی ما است و باید توجه بیشتری به این موضوع شود چرا که  زعفران یکی از بهترین و مهم‌ترین ظرفیت‌هایی است که این شهرستان دارا است و نباید از آن غافل بود.

وی ادامه داد: در واقع یکی از مواردی که در این شهرستان، شاید کمتر به آن توجه شده وجود معادن است که بیش از 23 نوع معدن و کانی‌های فلزی، غیر فلزی، اکسیدی و به ویژه در حوزه طلا و مس، انواع اکسیدها در حوزه آهن نیز در این شهرستان وجود دارد.

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تربت حیدریه دارای آثار تاریخی و گردشگری بسیار بزرگی است تصریح کرد: تربت‌حیدریه با دارا بودن 10 روستای گردشگری، از بیش از 200 آثار تاریخی و گردشگری برخوردار است. 25 منطقه در زمینه جاذبه‌های گردشگری، مذهبی و طبیعی دارد و همچنین یک موزه در این شهرستان وجود دارد که یکی از موزه‌های بسیار خوب این استان به شمار می‌رود.

باستانی با اشاره به اینکه صنایع دستی و گردشگری یکی از مواردی است که در شهرستان تربت حیدریه دارای قدمت طولانی است و در حال حاضر نیز در حال فعالیت هستند، اظهار کرد: تعداد هنرمندان صنایع دستی در شهرستان تربت حیدریه حدود 110 استاد کار است که در این حوزه فعالیت دارند و دارای قدمت بسیار خوبی هستند و اقدامات بسیار خوبی هم در این زمینه انجام داده‌اند.

وی تاکید کرد: در واقع تربت حیدریه توانسته است سالانه پذیرای هفت میلیون زائر امام رضا(ع) که از مناطق جنوب به شمال کشور سفر می‌کنند، باشد که  ناشی از ظرفیت‌های بالایی است که این شهرستان برخوردار است و نباید از کنار آن به سادگی گذشت بلکه باید با وجود چنین پتانسیلی توجه بیشتری به آن داشت.

در گذشته به عنوان قطب تجاری منطقه بوده‌ایم

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: وجود راه آهن و راه‌های ارتباطی جزء ذخایر و زیرساخت‌های اصلی شهرستان است، کاروانسراهای موجود از جمله کاروانسرای عباسی و قاجاری نشان دهنده این است که ما، در گذشته در مسیر شرق به غرب و مسیر شمال به جنوب نیز به عنوان قطب تجاری منطقه بوده‌ایم و در حال حاضر هم شواهد، آمار و ارقام نیز گویای صادقی برای این موضوع است

 

انتهای پیام/