به گزارش صبح توس؛  در دل بخش جنگل شهرستان رشتخوار منطقه با نام محلی « چهارده » متشکل از ۶ روستا وجود دارد که این منطقه جزء محرومترین نقاط در شهرستان رشتخوار محسوب می‌شود.

 

با حضور در این منطقه و رویرو شدن با خانه‌ها ی گلی بدون دیوار، مردمانی رنج‌دیده را می‌بینید که اغلب شغلی به جز کارگری ندارند، نبود و کمبود آب کشاورزی منطقه را به نوعی گرفتار مشکلات عدیدی کرده است، وضعیت دامپروری نیز در این مناطق بسیار ضعیف دنبال می‌شود.

 

بیشتر منازل در این مناطق خالی از سکنه شده، یا در حال خالی شدن است، جوانان روستا با روی‌آوری به شهرهای بزرگ برای پیدا کردن کار در حال رها کردن روستا‌ها در این مناطق هستند.

 

خانواده‌هایی که با به جوش آوردن آب با هیزم، در روستای علی نقی حمام می‌کنند

 

پیرزنی که با رنج معلولیت از نبود حمام مناسب در خانه‌اش می‌گفت

با حضور در روستای شعبه و راهنمایی اهالی وارد منزل پیرزنی شدیم، که از معلولیت جسمی رنج می‌برد، به گفتگو با وی پرداختیم.

وی در رابطه با سوال خبرنگار ما که شما چطور اینجا زندگی می‌کنید، گفت: به همراه فرزند و نوه‌هایم به سختی در این خانه زندگی می‌کنیم، نه کشاورزی و نه معیشت درستی برای زندگی کردن داریم، و تا کنون هیچ حمایتی از سوی کسی از ما نشده است.

پیرزن در ادامه با دست اشاره به حمام خانه‌اش که قبلا خانه گوسفندان بوده کرد، وارد اتاقی که پیرزن اشاره کرد شدیم، ۲ دیگ یکی روی پکنیک و دیگری کنار پیکنیک گذاشته شده بود، بدر ادامه از پیرزن سوال کردیم، شما اینجا حمام می‌کنید، پیرزن اشک در چشمانش جمع شد و گفت: چه کاری باید انجام دهم، چاره‌ای نداریم، با گرم کردن آب با پکنیک خودم و نوه‌هایم در این جا حمام می‌کنیم.در ادامه وارد منازل دیگر محرومین در روستای شعبه شدیم که همگی از مشکلات خود گفتند.

 

برخی افراد مسن روستا بسته شدن سد شهید یعقوبی در حدود ۲۵ سال گذشته را باعث محرومیت شدید در این روستاها عنوان کردند، و اینکه خشک شدن قنات‌ها و خشکسالی و نبود کشاورزی را با این موضوع در ارتباط دانسته‌اند.

 

وارد روستای ابراهیم آباد و منزل زوج جوانی شدیم در این روستا شدیم.

 

در ادامه وارد منزل روج جوانی در روستای ابراهیم آباد شدیم، مرد خانه که تمایل به گرفته شدن تصویر از چهره‌اش نداشت، در رابطه با سوال خبرنگار ما که زندگی شما چگونه اینجا می‌گذرد، گفت: زندگی ما اینجا با یک چراغ وآلور، سرویس بهداشتی گلی و بدون سقف، و نبود حمام می‌گذرد، چند دبه آب یک دیگ و گرم کردن آب روی چراغ والور کار حمام رفتن برای خانواده‌ام را انجام می‌دهد.

وی در ادامه در رابطه با اینکه چگونه با این وضعیت زندگی می‌کنید، گفت: چاره‌ای نداریم، وقتی اینجا نه کشاورزی هست، نه دامپروری درستی و نه کار یا درآمد چگونه برای زن و فرزندم خانه مناسب یا سرویس بهداشتی مناسب یا حمام بسازم، بیشتر مردم و اهالی در حا مهاجرت از روستاهای اطراف هستند.

 

هادی نجاری عضو گروه جهادی فعال در بخش جنگل شهرستان رشتخوار در رابطه با محرومیت مردم در این مناطق به خبرنگار ما گفت: با حضور در مناطق محروم چهارده در بخش جنگل شهرستان رشتخوار با خانواده‌ها‍‌یی روبرو شدیم که برای حمام کردن خود با به جوش آوردن دیگ آب آن‌هم با هیزم اقدام می‌کردند.

 

وی در ادامه همین مطلب افزود: خانه‌های فاقد سرویس بهداشتی مناسب، حمام و منازل مسکونی در این مناطق به وفور به چشم می‌خورد.

 

نجاری با اشاره به اینکه گروه جهادی شهید همت متشکل از ۴۰ جهادگر بسیجی این شهرستان  فعالیت در این مناطق را جهت کمک به محرومین آغاز کرده است، افزود: گروه جهادی شهید همت در تلاش برای جذب خیرین است، تا با استفاده از کمک‌های خیرین با استفاده از نیروهای و گروه‌های بسیجی اقدام به ساخت و ساز رایگان سرویس بهداشتی مناسب و حمام در این مناطق کند.

 

انعکاس مشکلات، بی توجهی مسئولین

در ادامه با خانم عباسی ساکن روستای شعبه خیر فعال  و یکی از ساکنین روستاهای محروم منطقه به گفتگو نشستیم، وی در همین رابطه به خبرنگار ما گفت: کمبود آب، خشکسالی‌های پی در پی بر محرومیت مردم در این مناطق افزوده است، بطوری که مردم به لحاظ ضعیف شدن وضعیت معیشت بل‌اجبار در حال مهاجرت هستند.

 

وی همچنین از انعکاس مشکلات مردم محروم منطقه چهارده به مسئولین در سطح استان و شهرستان می‌گوید که تا کنون توجه خاصی به این منطقه و مردم ساکن در این روستاها نشده است.

 

وی در پایان از مردم و خیرین خواست  با حضور خود در منطقه با کمک اندک خود چه به صورت تامین وسایل یا تامین مصالح ساختمانی و یا کمک‌های نقدی خود یاری‌گر افراد در این مناطق باشند و جهت کمک به این خانواده‌ها از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

انتهای پیام/