محمد دهقان در گفت‌و‌گوی تفصیلی با صبح توس؛ در خصوص اهمیت و پیام جنبش دانشجویی 16 آذر سال 32 اظهار کرد: نخستین بار که جنبش دانشجویی عمیقی در کشور شکل گرفت علیه جریان استکبار و معاون رئیس جمهور وقت آمریکا بود که بسیار جنبش مهمی بود و در تاریخ انقلاب اسلامی هم ماندگار شد.

 

مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران گفت: البته از زمان تأسیس دانشگاه، جنبش دانشجویی هم برای تحقق عدالت و علیه ظلم وجود داشته است چرا که دانشجویان ما عدالت‌خواه، مشتاق تحقق عدالت و پیگیر رفع نابسامانی‌های جامعه خودشان هستند و آرمانهای بلندی دارند.

 

وی افزود: جریان دانشجویی که در سال 32 به جهت مخالفت با حضور نیکسون، معاون رئیس جمهور وقت آمریکا در ایران به وجود آمد، نماد جنبش دانشجویی شد و به همین جهت روز 16 آذر سال 32 که سه نفر از دانشجویان ما بخاطر اعتراض به حضور سران آمریکا در ایران به دست دژخیمان شاه به شهادت رسیدند به عنوان روز دانشجو نامگذاری شده و هر سال دانشجویان ما این روز را گرامی می‌دارند.

 

نخستین پیام روز دانشجو، ظلم ستیزی و بی‌تفاوت نبودن نسبت به اوضاع کشور است

 

دهقان بیان داشت: پیام شهدای دانشجوی 16 آذر 32 این است که دانشجو ضمن تحصیل نسبت به جامعه خودش بی‌تفاوت نباشد چرا که اگر تنها در بعد علمی رشد کند و در ابعاد دیگر شخصیتی رشدی نداشته باشد طبیعتا بعد از فارغ‌التحصیلی نمی‌تواند در جهت خدمت به مردم انجام وظیفه کند.

 

وی ابراز کرد: دانشجو باید نسبت به اطراف و جامعه خودش و نسبت به اوضاع جهان حساس باشد، ظلم را بشناسد و با قلم و زبانش علیه ظلم اقدام کند و این نخستین پیام روز دانشجو است.

 

دهقان که از فعالان جنبش دانشجویی دهه 70 است بیان کرد: دانشجویان ما از سه شهیدی که نماد جنبش دانشجویی در سال 32 شدند درس بگیرند و تفکر کنند که چرا این جوانان شهید شدند؟

 

وی با بیان اینکه شهدای 16 آذر در برابر آمریکا و مزدوران آمریکا قیام کردند و شهید شدند گفت: امروز که برخی از نوکران آمریکا و افراد خوش بین نسبت به آمریکا تلاش می‌کنند که جهت و مسیر جنبش دانشجویی را علیه نظام اسلامی طراحی کنند بنابراین بیش از هر زمان دیگری نیاز به هوشیاری و در صحنه بودن دانشجویان و زنده نگهداشتن راه دانشجویان شهید سال 32 احساس می‌شود.

 

پیام جنبش دانشجویی سال 32 استکبارستیزی و مبارزه با دولت مستکبر آمریکا است

 

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر کسی به نام جنبش دانشجویی علیه نظام اسلامی فعالیت کند، دقیقا بر خلاف آرمانهای شهدای دانشجو عمل کرده است چرا که جنبش دانشجویی سال 32 علیه دولت مستکبر آمریکا شکل گرفت و پیامشان هم استکبارستیزی است.

 

وی بیان داشت: در جامعه‌ای که زندگی می‌کنیم برخی بی‌عدالتی‌ها وجود دارد و بعضی افراد با القاب مختلف بر امور کشور حاکم شدند اما به وظیفه خودشان عمل نمی‌کنند و در چنین شرایطی جنبش دانشجویی نمی‌تواند مطالبه‌گر نباشد و  نسبت به محیط اطراف خودش بی‌تفاوت باشد و طبیعی است که نسبت به مسئولین کشور مطالبه‌گری داشته باشند.

 

دهقان تأکید کرد: دانشجو نمی‌تواند نسبت به فساد بویژه وقتی دامن بعضی از مسئولین کشور یا اطرافیان برخی از  آنها را گرفته و نسبت به فساد اقتصادی، فساد مالی و به یغما بردن اموال بیت‌المال بی‌تفاوت باشد چرا که جنبش دانشجویی در راستای عدالت و حق طلبی و ظلم ستیزی و استکبارستیزی و در راستای مبارزه با هر گونه زشتی است.

 

وی گفت: دانشجویان باید علیه ظلم و بی‌عدالتی و فساد اقتصادی قیام کنند و از کسانی که با فساد مبارزه می‌کنند حمایت کنند و از آنهایی که دامنشان به فساد آلوده شده برائت بجویند.

 

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی بیان کرد: یکی از خطراتی که در این زمان دانشگاه را تهدید می‌کند دور شد فضای دانشگاه از فضای سیاسی است؛ مقام معظم رهبری در این خصوص فرمودند: «خدا لعنت کند آن دستهایی را که تلاش کرده‌اند و می‌کنند که قشر جوان و دانشگاه ما را غیر سیاسی کنند»؛ این فرمایش ایشان دقیقا در راستای حرکت جنبش دانشجویی است.

 

جریان دانشجو باید هوشیار باشد که در دام جریانها‌ی سیاسی منحرف نیفتد

 

وی ابراز کرد: جریان دانشجو نمی‌تواند از سیاست به دور باشد منتها باید هوشیار باشد که در دام جریانها‌ی سیاسی منحرف نیفتند؛ بصیرت داشته باشند و جریانهای سیاسی بیرون از دانشگاه را بشناسند و ضمن حفظ استقلال از حرکت‌های خوب داخل دانشگاه حمایت کنند.

 

رئیس سابق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران گفت: اکنون یکی از اشکالاتی که بر اکثر دانشگاهها ما حاکم است جریانی است که دانشجویان را به سمت غیرسیاسی شدن سوق می‌دهند و متأسفانه دانشگاه دچار رکود شده و از حالت سیاسی خارج شده است.

 

تریبون آزاد دانشجویی ضرورت دانشگاه است

 

وی بیان داشت: اینکه می‌گوییم دانشگاه سیاسی شود به این معنی نیست که التهابات دانشجویی که خاص ضدانقلاب است در دانشگاهها برگزار شود بلکه ضروری است ضمن برگزاری جلسات بصیرت بخشی، تحرکات دانشجویی به صورت تریبون آزاد وجود داشته باشد و دانشجویان بتوانند عملکرد دولتمردان و مسئولین کشور را نقد کنند.

 

از فعالان جنبش دانشجویی دهه 70 ابراز کرد: دوران دانشجویی دوران ممارست و تمرین سیاسی است و همانطور که ذکر شد یکی از اشکالات همین خمودگی و رکود حاکم بر فعالیت سیاسی در دانشگاه است که دانشجویان نباید اجازه دهند که این فضا همچنان بر دانشگاه حاکم باشد و باید این را علاج کرد.

 

وی در پاسخ به اینکه چرا کرسی‌های آزاداندیشی جایگاه خودش را در دانشگاهها ندارد؟ گفت: جریانی بر دانشگاه حاکم است که تقریبا راه فعالیتهای سیاسی دانشجویی را در دانشگاهها مسدود کرده است و اکنون هم خواسته یا ناخواسته فضای سیاسی دانشگاهها کاملا دچار رکود است و مسئولین دانشگاه باید بستر فعالیت سیاسی صحیح را در دانشگاه فراهم کنند.

 

نماینده مردم چناران و طرقبه شادندیز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مسئولین دانشگاه در کنار فعالیت‌های سیاسی که منجر به ارتقاء سطح بصیرت دانشجویان می‌شود مراقبت کنند که دانشگاه درگیر التهابات سیاسی تند و تنش‌های سیاسی نشود که فعالیت علمی دانشجویان را تحت تأثیر خودش قرار دهد.

 

وی تأکید کرد: دانشگاه باید هم محل فعالیت علمی و هم محل فعالیت سیاسی دانشجویان باشد و هم باعث ارتقاء معنوی و افزایش سطح معنویت شود و هیچ کدام از این فعالیت‌ها نباید دیگر فعالیت‌ها را تحت شعاع خودش قرار دهد به عبارتی فعالیت‌های علمی، سیاسی، معنوی و فرهنگی لازمه‌ی دانشگاه است.

 

اگر به دانشجو اجازه فعالیت سیاسی ندهیم، رشد دانشجو به صورت کاریکاتوری انجام می‌شود

 

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر تنها فعالیت علمی در دانشگاه انجام شود و اجازه فعالیت سیاسی به دانشجو ندهیم، رشد دانشجو به صورت کاریکاتوری انجام می‌شود که بخشی از بدن رشد می‌کند و بخشی دیگری رشد نمی‌کند بنابراین انجام فعالیت سیاسی در دانشگاه لازم و ضروری است.

 

وی با بیان اینکه بعضی از مسئولین تمایلی به فعالیت سیاسی دانشجویان ندارند بیان داشت: باید این مهم را علاج کرد و داشجویان باید مراقبت کنند در دامی که برایشان پهن شده که از فضای سیاسی دور شوند نیفتند  بلکه باید فعال باشند و ضمن فعالیت سیاسی نقد هم داشته باشند.

 

 مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران گفت: امروز یکی از مهمترین مشکلات کشور فساد اقتصادی است و مبارزه با فساد اقتصادی و مالی نیازمند جنبش دانشجویی است و پرچم مبارزه باید در دست دانشجویان آگاه و ولایتمدار باشد و اجازه ندهند مفسدین اقتصادی اموال بیت‌المال را غارت کنند و این مهم نیازمند تحرکی است که انتظار می‌رود حداقل در روز دانشجو  شاهد فعالیت‌هایی در کشور باشیم.

گفت‌و‌گو از حوریه صادقی زیرک آباد

انتهای پیام/