به گزارش صبح توس؛ غلامحسن خدایی امروز در مراسم اولین مجمع سلامت که در مرکز آموزشی و فرهنگی فرهنگیان کاشمر برگزار شد اظهار کرد: سلامت یک امر همگانی است که چهار جزء دارد سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی و هیچ سازمانی و هیچ مسئولی در کشور وجود ندارد مگر اینکه برای یکی از این ابعاد سلامتی کار کند.

 

قائم مقام رييس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور مشارکت‌های مردمی و خیریه‌های سلامت گفت: خوشبختانه بعد از انقلاب در حوزه سلامت هم کارهای زیادی انجام شده است؛ وضعیت سلامت کودکان استان ما در قبل از انقلاب اینگونه بود که از هر 1000 تا بچه که متولد می‌شد تعداد 128 کودک در همان سال اول می‌مردند ولی با اقداماتی که بعد از انقلاب انجام شده این عدد از 128 به 16 رسیده است.

 

وی افزود: اکنون حساب کنید که در طول هر سال چه تعداد انسان می‌توانند به حیات خود ادامه دهند و در آینده اندیشمندانی می‌شوند که برای ملت خودمان و مجامع جهانی خدمت کنند.

 

خدایی بیان داشت: در مورد مرگ مادران هم همینطور است یعنی از هر 10000 مادر باردار، 150 نفر فوت می‌کردند و این عدد اکنون به کمتر از 20 رسیده است و این  از اقداماتی بود که وزارت بهداشت و بسیاری از سازمان‌ها انجام دادند.

 

وی ابراز کرد: اما امروزه مقداری شرایط فرق کرده است اگر در گذشته عوامل میکروبی و ویروسی و انگل‌ها باعث بیماری می‌شدند امروز در واقع عامل بیماری‌ها رفتارهای ما انسان‌ها است و نه میکروب‌ها چرا که 75 درصد عامل بیماری‌ها، عامل اجتماعی است و تنها 25 درصد عوامل بهداشتی و درمانی است.

 

قائم مقام رييس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور مشارکت‌های مردمی و خیریه‌های سلامت  گفت: به عبارتی دیگر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر در ایده‌آل‌ترین حالت می‌تواند تنها 25 درصد در حفظ سلامت افراد مؤثر باشد و در 75 درصد آن سازمان‌ها، اشخاص و خانواده‌ها نقش دارند.

وی تأکید کرد: در واقع فلسفه‌ی تشکیل مجمع سلامت برای این است که دور هم جمع شویم و صحبت و همفکری و تعقل کنیم که همه با هم برای صد در صد سلامت مردم کار کنیم.

خدایی ادامه داد: شایسته و ضروری است که در وزارت آموزش و پرورش در وزارت راه، نیروی انتظامی، روحانیت، خیرین، کسبه، اصناف، صنایع و خانم‌های خانه‌دار با هم یک تعهدی ببستیم که در سال آینده حرکتی را با هم شروع ‌کنیم که واقعا اولویت نخست ما سلامت باشد چرا که بالاترین نعمت، نعمت سلامت است و معتقدم امنیت هم در سایه سلامت است چرا که انسان محور توسعه است؛ اگر ما انسان سالم نداشته باشیم انتظار پیشرفت، توسعه و امنیت را هم نمی‌توانیم داشته باشیم.

وی گفت: شهرستان کاشمر پیشگام در کمک‌های خیرین و سازمانهای همکار است و اولین شهرستانی است که مجمع سلامت را امروز برگزار می‌کند و تا پایان دی‌ماه این مجامع سلامت در کلیه شهرستانهای استان برگزار می‌شود و به امید خدا در اسفندماه سال جاری مجمع استانی سلامت برگزار خواهد شد تا با کمک یکدیگر برای سال 97 حرکت نو و جدیدی را آغاز کنیم به نحوی که هر فرد، خانواده، مدرسه و هر سازمان خودش را متولی سلامت بداند و قطعا راهی جز این نیست.

 

قائم مقام رييس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور مشارکت‌های مردمی و خیریه‌های سلامت  بیان داشت: امروز بیماری‌های غیرواگیر واکسن ندارد تنها راه درمان با اصلاح اندیشه و رفتار است؛ اینکه مردم تحرک داشته باشند، دخانیات مصرف نکنند، به آینده مثبت نگاه کنند، به آینده امیدوار باشند و باور کنند که بزرگترین و بالاترین گناه انسان ناامیدی و بیماری‌های روانی است.

 

وی یادآور شد: اگر ما باور کنیم که بزرگترین گناه انسان ناامیدی است نباید اختلالات روانی به گونه‌ای باشد که 23 درصد مردم ما دچار این معضل باشند بنابراین نیاز است که در مسیر حفظ سلامت همه با هم همراه شویم.

انتهای پیام/