به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رییسی امروز همزمان با هشتادمین سالروز شهادت شهید مجاهد آیت‌الله سیدحسن مدرس(ره) در محل زیارتگاه این شهید والامقام در جمع طلاب و روحانیون حوزه‌های علمیه شهرستان‌های کاشمر، بردسکن، خلیل‌آباد و مه ولات اظهار داشت: شهید مدرس در عالم امروز که نگاه‌های متفاوتی به سیاست وجود دارد و برخی سیاستمداری را با دینمداری همراه نمی‌دانند یک مدنیت توأم با دین و سیاست را به جامعه ما عرضه کرده است.

وی افزود: برخی حتی در کسوت دین نگاهشان به اجتماع، اداره کردن جامعه دینمدار به صورت شخصی و خصوصی و نه به صورت اجتماعی است یعنی از نظر فردی دینمدار هستند اما به حکومت دین در زندگی سیاسی انسان معاصر معتقد نیستند.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: اینکه حضرت امام(ره) شهید مدرس(ره) و نگاه وی به سیاست را شاخص کردند برای این است که این عالم در اوج عرفان و دلدادگی به خدا سیاستمداری برجسته است و در عین دینمداری یک سیاستمدار است و در واقع جامع الحکمتین است یعنی هم حکمت نظری دارد و هم حکمت عملی.

رییسی با اشاره به اصل ولایت فقیه تأکید کرد: نظریه ولایت فقیه اولین بار متعلق به امام نیست بلکه در طول تاریخ تمام علمای ما به بحث ولایت فقیه پرداخته‌اند و لذا در اصل آن اختلافی نیست و اختلاف نظرها صرفا در بحث میزان بسط ید و اختیارات فقیه است.

وی گفت: امام(ره) گاه در کسوت یک عارف واصل وارسته و گاه در چهره یک شخصیت سیاستمدار برجسته و مقاوم است چون امام نیز همچون شهید مدرس جامع الحکمتین است و این حکمت عملی شهید مدرس او را تبدیل به یک الگو کرده است یعنی فقط سخن نمی‌گوید بلکه خودش آن را عملی کرده است.

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: شهید مدرس اجتماعی‌ترین سخنان را مطرح کرده است و با اینکه در آن زمان حکومت اسلامی حاکم نبود ولی یک نکات بسیار جدید و تمدن‌ساز و برداشت‌‌های بسیار عالی از منابع و مبانی دینی داشت.

رییسی اظهار داشت: بسیاری از افراد هستند که وقتی به سیاست می‌رسند می‌گویند این حوزه دیگر حوزه اخلاق نیست ولی امام بزرگوار ما به عنوان کسی که عمیقاً همان جنس و فلز مرحوم مدرس در وجودش بود با تمام وجود معتقد بود که دین می‌تواند زندگی انسان معاصر را اداره کند و این رسالت سنگینی را برای حوزه علمیه ایجاد می‌کند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: در زمان ما فقه از متن مدرسه در متن جامعه اسلامی قرار گرفته است و تمام معادلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ما را فقه رقم می‌زند و تمام مسائل محدثه در جامعه مبتنی بر فقه و اجتهاد تمدن‌ساز قابل پاسخگویی است و لذا حوزه‌های ما باید نسبت به مسائل کار کنند و یک اجتهاد جدی برای پاسخگویی به سؤالات و شبهات داشته باشند.

وی تصریح کرد: مدرس عزت ملت، پیاده کردن دین و نفی استبداد و استکبار را می‌خواست و لذا چیزی برای خود نمی‌خواست بلکه عزت و استقلال ایران و اسلام را اراده کرده بود ولی طاغوتیان نمی‌خواستند اجازه بدهند که صدای او شنیده شود اما او تنها در برابر رضاخان می‌ایستد و می‌گوید من وحشت نمی‌کنم که تنها هستم و آن قدر معتقد بود که با یک رأی خود هم در برابر سیاست‌های رضاخان ایستادگی می‌کرد.

رییسی اظهار داشت: نگاه نکنید امروز مردم کاشمر یکپارچه گرداگرد مضجع نورانی او می‌چرخند بلکه در آن روزگار، مزار او قبر گمشده‌ای بود که عده‌ای اندک می‌دانستند قبر او کجاست چون می‌خواستند مدرس نماند و از بین برود و نامی و یادی از او نمانده و راه و مقصد او به هیچ کس در عالم نرسد ولی خدا اراده کرده است که پرچم مدرس هموراه برافراشته بماند و دلهای زیادی را در منطقه به خود جذب کند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: امروز نگاه به حوزه نگاه خاصی است و نگاه به مجموعه‌ای است که باید این مدنیت را در عالم نهادینه کند چون ما در برابر تمدن‌های موجود عالم تمدنی که هم دعوت دارد و هم دعوا دارد ایجاد کرده‌ایم چون دعوا و داعیه ما این است که این تمدن می‌تواند در برابر مستکبرین بایستد و زندگی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی انسان معاصر را اداره کند.

رییسی خاطرنشان کرد: یقین دارم این توسعه که امروز به برکت نام مقدس امام هشتم(ه) در این منطقه کاشمر و در زیارتگاه شهید مدرس ایجاد شده است و یک مجموعه و قطب فرهنگی در اینجا رقم زده است نباید در این مرحله متوقف شود و باید ادامه یابد تا هم در شکل اقدامات فرهنگی و هم در شکل اقدامات خدماتی در کاشمر در پرتو نورانیت امامزادگان و مزار شهید مدرس و مردم انقلابی و با بصیرت این منطقه به دست توانای خود آن‌ها و با حمایت آستان قدس کار جدی صورت بگیرد.

وی ادامه داد: در جبهه فرهنگی خدماتی اعم از مسأله حوزه علمیه و مراکز تحقیقاتی و آموزشی و مهمتر از آن در جبهه خدمت‌رسانی به مردم در این منطقه باید تلاش‌هایی انجام شود که کارهای خوبی انجام و پیش‌بینی شده است و حتما در برنامه‌های دولت هم پیش‌بینی‌هایی برای خدمت‌رسانی و حل مشکلات مردم اندیشیده شده است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: حق این منطقه است که تا حد ممکن بیکار و دغدغه مسکن و دغدغه‌هایی که بسیاری از مناطق دارند با این مردم خوب وجود نداشته باشد اما اینجا چون مردم اهل کار و تلاش هستند حتی نسبت به نیازمندان و محرومان هم می‌توان با توانمندی برخورد کرد تا خودشان توانمند شوند و نیاز خود را برطرف کنند.

انتهای پیام/