به گزارش صبح توس؛ محمدهادی ایازی امروز روز در سومین همایش سرطان انجمن نسترن در مشهد با اشاره به این نکته که امروز 82 درصد مرگ و میرها در کشور ناشی از بیماریهای غیرواگیراست، گفت: در این میان نقش سرطان قابل توجه است ضمن آنکه در برخی استانها سرطان عامل دوم و در برخی دیگرعامل سوم مرگ و میرها است.

 

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام این خبر که در حال حاضر 350 هزار نفر در ایران مبتلا به سرطان هستند، ادامه داد: سالانه 100 هزار نفر به این رقم افزوده می شود.

 

وی بر اجتماعی کردن نظام سلامت به منظور کاهش مرگ و میرها تاکید و بیان کرد: اجتماعی کردن به مفهوم مشارکت آحاد مردم در حوزه سلامت است بدین مفهوم که هر فردی نسبت به سلامت خود، خانواده، دوستان، هموطنان و آحاد انسانهای روی کره زمین حساس بوده و مراقبت لازم را انجام دهد. بدین منظور باید زمینه مشارکت همگان را در حوزه سلامت فراهم کرد.

 

ایازی نخستین اقدام در این زمینه را افزایش سواد سلامت مردم دانست و تصریح کرد: امروز بخش عمده‌ای از هزینه‌های نظام سلامت صرف درمان می‌شود که بخش اصلی آن هم برای درمان بیماریهای غیرواگیر و عمده آنها در حوزه سرطان صورت می گیرد.

 

معاون وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود با بیان این موضوع که باید از ظرفیت مردم در حوزه زیرساختهای نظام سلامت و توسعه آن بهره برد، اضافه کرد: در این راستا 875 خیریه نیز در حوزه نظام سلامت در کشور فعال هستند که کمک قابل توجهی به توسعه زیرساختهای این حوزه و جبران کمبودها است.

 

وی اقدام دیگر در حوزه اجتماعی کردن نظام سلامت را تقویت مشارکت بین بخشی ذکر و بیان کرد: در این راستا باید همه دستگاهها، نهادها و بخشهای دخیل درحوزه سلامت وارد کار شوند.

 

 

انتهای پیام/