به گزارش صبح توس؛ سردار یعقوب‌علی نظری در پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته در حرم مطهر رضوی اظهار داشت: یک سال دیگر بر عمر بسیج گذشت و در ورود به 39 امین سال این نهاد مقدس قرار گرفته‌ایم و مرور این 38 سال فوق‌العاده مهم و ارزشمند و راهگشا خواهد بود برای ادامه مسیر باید از تجربیات این سال‌ها استفاده کنیم.

وی با بیان این که اولین نکته گستره بسیج در حوزه فکری و اندیشه‌ای و ساختاری و سازمانی است، خاطرنشان کرد: معنای فرمایش رهبر مبنی بر بسیج ده‌ها میلیونی و این که همه مردم بسیجی هستند بر همین اساس است. با توجه به این جمله راهبردی و اساسی چتر بسیج باید تمام نظام اسلامی را در بر بگیرد و به توسعه تشکیلاتی بسیج بپردازیم. بسیج برای آحاد جامعه یک ضرورت است و جامعه انقلابی و دینی، اندیشه بسیجی دارد و بسیجی است خواه در تشکیلات بسیج پرونده داشته یا نداشته باشد.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) سامان‌دهی، شکل‌گیری و سازمان‌دهی بسیج را یک ضرورت دانست و بیان کرد: باید به توسعه فکری و اندیشه‌ای بسیج در سطح همه مردم فعالیت داشته باشیم و حرکت کیفی و کمی در درون بسیج و زیر این چتر یکی از هدف‌های مهم توجه به جمله راهبردی رهبر انقلاب است.

نظری ادامه داد: آنچه که اتفاق افتاده و ما عملا مواجه هستیم تشکیل اقشار 22 گانه بسیج است و قشرهای مختلف جامعه به دلیل تفاوت‌های فرهنگی نیاز به زمینه‌سازی برای حضور دارند دارند پس باید یک نگاه قشری به وجود بیاید تا بتوانیم اندیشه بسیجی را برای همه آحاد مردم فراهم کنیم.

وی با بیان این که بسیجی باید در همه عرصه وسط میدان باشید، یادآور شد: بسیجی سیاسی است ولی سیاست‌زده نیست. بسیجی باید به علم توجه کند ولی علم‌زده نیست و غرور علمی ندارد. باید همه عرصه‌ها برای بسیجیان فراهم شود تا شاهد ظرفیت‌ها و استعدادهای نظامی علمی و فرهنگی در این نهاد عظیم باشیم.

 نظری با بیان این که توان دفاعی و نظامی استان خراسان رضوی بسیار آماده و  قابل قبول است، اظهار داشت: 23 گردان امام حسین مشغول آموزش و سازماندهی هستند. در حوزه امنیتی باز هم حضور مردمی در نقاط مختلف استان سرآمد هستند و پایگاه‌های مقاومت در حال عملیات هستند در شرایط فعلی حضور بسیجیان در مرز برای پیشگیری و آمادگی دائمی و فعال است.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) با اشاره به این که حضور بسیجیان در حاشیه شهر مشهد سبب امنیت و آسایش در این منطقه شده است، خاطرنشان کرد: و آسیب‌های اجتماعی در این منطقه 50 درصد کاهش پیدا کرده و حضور بسیجیان مولفه‌های امنیتی را تحت تاثیر خودش قرار داده است. این امنیت ایجاد شده، با یاری همکاران نیروی انتظامی و دستگاه قضایی است ولی پایه کار خود مردم هستند و عزیزان بسیجی برخاسته از متن مردم هستند.

نظری امنیت حرم مطهر را بسیار مهم دانست و گفت: در این زمینه و گرفتاری‌های آن شرمنده شما زائرین هستیم و اگر با توجه به تهدیدات خدشه‌ای به حرم مطهر وارد شود جهان اسلام را تحت تاثیر قرار می‌دهد. صمیمانه از آستان قدس رضوی تشکر می‌کنم که زمینه‌های لازم را برای امنیت و فعالیت بسیجی‌ها فراهم کرده‌اند.

نظری به برکت شجره طیبه بسیج اشاره کرد و افزود: خیلی تلاش می‌شود که رقابت کنند و تشکیلات و موسسات راه بیندازند. اولین نکته این است که نهال و بذر این شجره طیبه توسط امام راحل که شخصیت معنوی و الهی با نگاه بلند بودند کاشته شده است. این شجره طیبه عقبه‌ای به انداره تاریخ اسلام و اینده‌ای تا ظهور امام زمان(عج) دارد. مزرعه آن مردم است و در دل احاد مردم کاشته شده و البته با باغبانی ولایت و اعتقاد و بصیرت جریان دارد.

وی با بیان این که شجره طیبه محدود به مرزهای اسلامی نیست، گفت: اکنون بسیج ملل اسلامی در حال شکل‌گیری است. عراق، سوریه، حزب‌الله لبنان یمن و حماس فلسطین و طولی نخواهد کشید که شاهد این نهاد مقدس بین همه جوامع اسلامی خواهیم بود و یکی از ثمرات جبهه مقاومت شکست داعش بود و امروز همان کسانی که حمایت می‌کردند در مقابل جمهوری اسلامی زانو می‌زنند و این‌ها از برکت تشکیل جبهه مقاومت است.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) با تاکید بر این که نباید از دشمن غافل شویم، تصریح کرد: نسبت به دشمن باید حساس بود و تاکتیک‌ها و نیرنگ‌های دشمن را باید مراقبت کرد و برخلاف مبانی قرآنی و اعتقادی حرکت نکنیم و به فرموده امام راحل رابطه با آمریکا رابطه گرگ و میش است و تعامل با آمریکا ممکن نیست. باید استکبار و صهیونیست را به خاک بمالیم.

نظری در پایان عرایضش به زلزله کرمانشاه اشاره و جغرافیای اعتقادی بسیج را بی‌حد و مرز دانست و تاکید کرد: ما با همه مردم کشور پیوند داریم و حضور ما باید حضور خدمت باشد. قرارگاه فرستادگان امام رضا(ع) را در این مناطق به واسطه بسیجی‌ها فراهم و مدیریت و تقسیم کار کردیم و از مردم عزیز تقاضا دارم کمک‌های بدون هماهنگی را ارسال نکنند. اکنون بیشترین نیاز کمک‌های مالی و وسایل گرمایشی برقی است تا به سرعت برای زلزله‌زدگان مسکن موقت تهیه کنیم.

انتهای پیام/