به گزارش صبح توس؛ به نقل از پایگاه خبری قوه قضائیه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در همایش تخصصی صیانت از روحانیت و حوزه های علمیه که به همت دادستانی ویژه روحانیت در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد، افزود: روحانیت برای تبلیغ دین باید ضمن حفظ روش های سنتی از ابزارهای جدید رسانه ای نیز نهایت استفاده را ببرد.
وی با تاکید بر ضرورت فهم مجتهدانه دین توسط روحانیت برای پاسخ به شبهات در جهان امروز، خاطرنشان کرد : تحصیل معرفت دینی به معنای فهم مجتهدانه دین، تبلیغ دین و شرکت در اجرای تعالیم دینی، سه وظیفه مهم روحانیت در عصر حاضر است که باید در هر سه زمینه، نقش خود را به خوبی ایفا کند.
رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: علما و بزرگان در عرصه های گوناگون فقه، اصول، تفسیر، حدیث و کلام، ذخایر بسیار ارزشمندی برای ما به یادگار گذاشته اند که باید از این مواریث پربها در تحصیل و توسعه معرفت دینی بهره ببریم.
وی ادامه داد: امروز در جهانی زندگی می کنیم که باید از اصل دین و فروعات آن دفاع کنیم زیرا برخی جریان ها در جهان امروز، دائما در حال تولید شبهات و تشکیک های جدی در زمینه های گوناگون از جمله اثبات واجب، معاد، رسالت انبیا و غیره هستند.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه توسعه ارتباطات موجب ترویج این شبهات شده و اذهان جوانان را هدف قرار داده است، افزود: ما معتقدیم دین حق را اختیار کرده ایم و بر این اساس، فهم ما مقصور به مرزهای جغرافیایی نیست. 
وی گفت: امروز جمهوری اسلامی مورد توجه دنیاست و ما باید به تناسب جایگاه و موقعیت خطیر نظام جمهوری اسلامی، سخن برای ارائه به دنیا داشته باشیم.
رئیس قوه قضاییه افزود: برخی آثار در دهه 60 میلادی در زمینه سکولاریسم منتشر شد که پیش بینی کرده بود دین در عرصه های سیاسی و سایر شئون زندگی اجتماعی دائما در حال عقب نشینی است.
وی اظهار کرد: یکی از مروجان این دیدگاه به نام 'پیتر برگر' در کتابی به نام 'روح بی ماوا' پیش بینی کرده بود که در آینده نزدیک دین در زندگی اجتماعی بشر هیچ جایگاهی نخواهد داشت.
آیت الله لاریجانی بیان کرد: این در حالی است که چند سال بعد، همین شخص مجموعه ای تدوین کرد و مقاله ای هم به رشته تحریر درآورد مبنی بر اینکه ادعاهای گذشته اش نادرست بوده و باور دینی به شکل فزاینده ای در حال توسعه و ایفای نقش در حیات اجتماعی و سیاسی در جهان است.
وی تاکید کرد: انقلاب اسلامی در تجدید حیات دین از این جهت و دخالت آن در شئون سیاسی و اجتماعی جوامع، نقشی اساسی داشته و تحلیلگران و پژوهشگران متعددی در دنیا در زمینه تاثیرگذاری انقلاب اسلامی در احیای تفکر دینی تحقیقاتی به انجام رسانیده اند.
رئیس قوه قضائیه افزود: این امر نشان دهنده این است که امروز جمهوری اسلامی و نظام مبتنی بر دین مبین اسلام، مورد توجه دنیاست و این وظیفه روحانیت را برای پاسخ به سئوالات اساسی و بنیادین پیرامون اسلام و نظام سیاسی مبتنی بر دین، سنگین تر می کند.
آیت الله لاریجانی با بیان اینکه امروز انواع تشکیک ها درباره اسلام توسعه یافته است، افزود: برخی معتقدند اخلاق و قضای اسلامی وجود ندارد بلکه اخلاق مسلمان ها و قضای مسلمان ها معنی دارد. 
وی ادامه داد: تنها راه پاسخ به چنین شبهاتی، فهم مجتهدانه دین است، سال ها قبل در کشور ما نیز چنین شبهاتی القا می شد، نظیر آنچه که به عنوان مجموعه مقالات با عنوان 'قبض و بسط تئوریک شریعت' انتشار یافت و متاسفانه در دوره هایی برخی افراد در جایگاه مدیریت اجرایی کشور حضور داشتند که با این دیدگاه ها همراهی می کردند. 
وی افزود: مسئول پاسخگویی به این شبهات که ذهن جوان های ما را آغشته می کند، روحانیت است البته روحانیتی که به فهم مجتهدانه از دین دست یافته باشد.
آیت الله آملی لاریجانی، اجتهاد حقیقی را نیازمند تحصیل برخی مقدمات دانست و گفت: این اجتهاد باید در همه زمینه ها باشد و صرفا محدود به احکام فقهی نیست بلکه در مسائل گوناگون نظری و سایر معارف دینی نیز نیازمند اجتهاد هستیم.
رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم برنامه ریزی های دقیق و هدفمند در زمینه تبلیغ دین، تصریح کرد: با تکرار مکررات و کم کاری نمی توان به تبلیغ صحیح دین پرداخت، مبلغان باید تلاش کنند که پیام خود را با نهایت جذابیت به مخاطب منتقل کنند و این امر جز با تلاش و برنامه ریزی به دست نمی آید.
رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: روحانیت باید در برخی جایگاه های مهم در نظام سیاسی کشور ما نقش و وظیفه خود را ایفاء کند و در واقع این بار سنگینی است که بر دوش روحانیون نهاده شده است.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: جمهوری اسلامی که با خون شهدا و مجاهدت مجاهدان و به ویژه حضرت امام خمینی(ره) تحقق یافت، امروز در دنیا و در منطقه جایگاه بسیار مهمی دارد. 
وی ادامه داد : بی تردید می توان گفت که جمهوری اسلامی، مقتدرترین نظام سیاسی در منطقه است. همین امر موجب شده است که همواره مورد توجه و هجمه های خاص دشمنان باشد و در این میان از آنجا که روحانیت شیعه نقشی اساسی در نظام جمهوری اسلامی ایفاء می کند، طبیعی است که همیشه هدف هجمه های دشمن بوده و مورد تخریب قرار گیرد.
وی افزود: امروز جمهوری اسلامی در مقابل قلدرترین کشورها ایستاده و تمام محاسبات دشمن را در منطقه و جهان بر هم زده است، داعش را در منطقه درست کردند و القا کرده بودند که مبارزه با آن 20 سال به طول می انجامد.
وی گفت: در حالیکه جمهوری اسلامی به یاری برادران مسلمان خود در عراق و سوریه شتافت و به این ترتیب ظرف حدود سه سال این بساط جمع شد، گرچه اگر کمک های خارجی و حمایت های بی دریغ آمریکا و برخی اذناب منطقه ای آن از داعش نبود، این بساط بسیار زودتر جمع شده بود.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه روحانیت باید «فاستقم کما امرت» را نصب العین قرار دهد و ایستادگی کند، خاطرنشان کرد: هرچه استقامت بیشتر باشد، تخریب ها، توهین ها و افتراها بیشتر خواهد بود اما نباید عقب نشینی کرد زیرا خداوند وعده داده است که از مومنان دفاع خواهد کرد و مومن باید همچون کوه استوار باشد .
آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: روحانیت زمانی می تواند ایستادگی کند که اصلاح درونی داشته باشد.
وی ادامه داد: ما برای نجات خود و ایفای وظایف سنگینمان باید در راه اصلاح خود به صورت جدی گام برداریم. نمی توانیم جوان را به حق و تقوا دعوت کنیم، در حالی که خودمان اهل حق و تقوا نباشیم. عالمی که راه اخلاق و قرب به حق را طی نکند، نمی تواند دست کسی را بگیرد.
رئیس قوه قضاییه بر لزوم شناخت و مراقبت نفس، انس با حق، یادآوری موت و حسابرسی پیش از مرگ تاکید کرد و گفت: ما روحانیون باید از خود در برابر انحرافات و لغزش ها صیانت کنیم.
در این همایش آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، حجت الاسلام رئیسی دادستان کل ویژه روحانیت و تولیت آستان قدس رضوی و حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور و رئیس کل دادگاه ویژه روحانیت نیز حضور داشتند.

انتهای پیام /