به گزارش صبح توس؛ جاده‌های استان، هر روز 3 قربانی، هدیه دانشمند برتر به دانشجویان مناطق زلزله زده، کاهش 30 درصدی تولید زعفران خشک در استان، برندها ، برنده بازار کساد، افزایش 3.5 برابری تسهیلات اشتغالزایی بهزیستی در خراسان رضوی، هشدار هواشناسی خراسان رضوی و نیم تا یک درصد افراد جامعه به صرع مبتلا هستند، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که نیم نگاهی به آنان خالی از لطف نیست.

 

روزنامه خراسان؛

جاده های استان، هر روز 3 قربانی

طی ۵ سال گذشته 5132 نفر در سوانح جاده ای استان جان باخته‌اند. این یعنی جاده های استان در این مدت به طور میانگین روزانه حدود ۳ قربانی گرفته است.

مراسم یادمان قربانیان سوانح رانندگی روز چهارشنبه با حضور مسئولان انتظامی، قضایی و حمل و نقل خراسان رضوی در مشهد برگزارو در آن آمارهای تکان دهنده‌ای ارائه  شد.  فرمانده پلیس راه خراسان رضوی در این مراسم گفت: طی پنج سال گذشته، پنج هزارو 132 نفر در سوانح رانندگی این استان جان باخته و 26 هزار و 651 نفر مجروح شده اند. پارسال نیز هزار و 145 نفر در این سوانح کشته شدند.

سرهنگ هادی امیدوار افزود: با توجه به میزان بالای ترافیک و افزایش 10 درصدی رفت و آمدهای جاده ای، خراسان رضوی با 100 میلیون رفت و آمد خودروها از نظر سوانح رانندگی وضع بسیار بدی ندارد. فرمانده پلیس راه خراسان رضوی گفت:  عامل پنهان، سرنشینان داخل خودرو و ایجاد مزاحمت آنان برای رانندگان است. جریان ترافیک و فرهنگ ترافیک نیز عوامل پنهان دیگری هستند. وی همچنین "موبایل" را سرطان رانندگی توصیف و بیان کرد: علت این که تلفات رانندگی در کشور طی چند سال از 28 به 16 هزار نفر کاهش یافته است مربوط به فرهنگ سازی نیست بلکه به دلیل تغییر قانون و تبدیل جریمه پنج هزار تومانی مکالمه با تلفن همراه هنگام رانندگی به 100 هزار تومان در سال های 90 تا 91 بود. سرهنگ امیدوار افزود: در جاده سرخس - مشهد دوربین های ثبت سرعت، ماهانه 80 تا 90 مورد سرعت بالای 160 کیلومتر را ثبت می کردند اما هم اکنون که با استفاده از این دوربین ها اعمال قانون می شود، تخلف سرعت به دو مورد کاهش یافته و همین موارد تخلف هم مربوط به افراد غیربومی است که از وجود دوربین ها در این جاده بی اطلاع هستند.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: ما مسئولان نمی توانیم در حوزه تصادفات جاده ای ادعای موفقیت کنیم زیرا همه خیابان ها رنگین به خون شهروندان است. هادی شریعت یار از نحوه رانندگی در مشهد انتقاد و بیان کرد: تصادفاتی که در این شهر رخ می دهد، اصولا فاقد پیچیدگی هستند. خودروها با سرعت پایین در خیابان ها حوادث مرگبار می آفرینند و هر کسی می تواند مقصر را تشخیص دهد.

رئیس کمیته پیشگیری از تصادفات استان خراسان رضوی ادامه داد: قانون تخلفات رانندگی، یک قانون عام برای سواره و پیاده است. معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی هم در این همایش گفت: سوانح جاده ای به دلیل این که همه جامعه را درگیر می کند، به چالش نظام تبدیل شده است. سالانه  با حدود 16 هزار نفر تلفات رانندگی، نیروی فعال کشور را به راحتی از دست می دهیم.

جواد وحدتی فرد به هزینه های سرسام آور ناشی از تصادفات از جمله درمان، بیمه، تربیت نیروی انسانی و خسارات آن اشاره و بیان کرد: بر اساس برنامه های بالادستی توسعه این سوانح مانع دست یابی به شاخص های در نظر گرفته شده می شود از این رو کاهش تصادفات نیازمند اقدام جدی مسئولان است.

وی قوانین تخلفات رانندگی را ضعیف و ناکارآمد توصیف کرد و افزود: 75 درصد عوامل تصادفات رانندگی، رفتاری است.

عضو هیئت مدیره جمعیت طرفداران ایمنی جاده ها نیز در این همایش گفت: امروز کشور داغدار زلزله کرمانشاه است اما سوانح جاده ای به عنوان یک واقعه غیرطبیعی و قابل پیشگیری در عرض یک هفته، به اندازه زلزله غرب کشور تلفات انسانی می گیرد.

محمدقاسم پورتقی افزود: سفرها در ایران بیشتر از طریق جاده انجام می شود از این رو برای تامین ایمنی بیشتر باید به ریل راه آهن منتقل شود. به این منظور نیازمند توسعه خطوط ریلی هستیم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز در این همایش به وقوع تصادفات متعدد در معابر شهری و بین شهری خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: نمی توان راه و   سفر را برای کاهش تلفات جاده ای حذف کرد از این رو مجبور به اجرای استانداردها در این زمینه هستیم.

وحید برکچی افزود: بر اساس اعلام مراکز پژوهشی وزارت راه، هزینه ناشی از تصادفات رانندگی در ایران معادل هفت درصد تولید ناخالص ملی است که از این نظر ایران در بین 10 کشور نخست جهان قراردارد.

هدیه دانشمند برتر به دانشجویان مناطق زلزله زده

دکتر «محمدجعفر یاحقی» استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مدیر قطب علمی فردوسی و شاهنامه دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان دانشمند برگزیده کشور معرفی شد. در مراسمی که روز سه‌شنبه به مناسبت پنجاه و پنجمین همایش ملی اعطای جایزه موقوفه موسسه فرهنگی البرز در تهران برگزار شد، دکتر محمدجعفر یاحقی استاد دانشگاه فردوسی مشهد به انتخاب و پیشنهاد بنیاد ملی نخبگان کشور به دریافت لوح و نشان و جایزه دانشمند برگزیده کشور نایل آمد. در این مراسم تنها به چهار دانشمند در رشته‌های پزشکی، فنی، علوم و علوم انسانی این جایزه که از سوی موقوفه بنیاد فرهنگی البرز تخصیص‌یافته بود، تعلق گرفت. این جایزه علاوه بر لوح تقدیر و نشان بنیاد فرهنگی البرز شامل 20 سکه بهار آزادی بود که دکتر یاحقی بلافاصله پس از دریافت پشت تریبون رفت و ۲۰ سکه بهار آزادی جایزه خود را به دو دانشجوی کرد زلزله‌زده از استان کرمانشاه تقدیم کرد و از بنیاد البرز خواست با این مبلغ وسیله ادامه تحصیل دو دانشجوی کرد زلزله زده را فراهم آورند. وی در سخنان کوتاه خود اعلام کرد که من هم زلزله‌زده هستم و حال ‌و روز دانشجوی بی‌خانمان زلزله زده را می‌دانم. وی اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر آن دانشجویان زلزله‌زده بتوانند غم‌های خود را فراموش کنند و با درخشیدن در عرصه‌های علمی به دریافت جایزه بنیاد فرهنگی البرز نایل آیند.

کاهش 30 درصدی تولید زعفران خشک در استان

غضنفری-رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از کاهش 30درصدی زعفران خشک دراین استان خبرداد.مزروعی در حاشیه بازدید از مراحل خرید توافقی زعفران توسط سازمان تعاون روستایی تربت حیدریه گفت: سرمای شدید آذرماه گذشته و پراکنش نداشتن بارندگی در  مزارع استان در کنار گرمای تابستان، تولید زعفران را تا ۳۰ درصد کاهش داده است. وی افزود: با هدف حمایت ازتولید کنندگان و کشاورزان و همچنین رعایت حداقل قیمت زعفران وتنظیم بازار،سازمان تعاون روستایی بنا به ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی اقدام به خرید توافقی و حمایتی زعفران از تولید کنندگان کرده است.وی‌تصریح کرد: تاکنون هشت مرکز خرید در شهرستان هاکار خرید توافقی زعفران از کشاورزان را دنبال می کنند و تا هفته آینده دو مرکز خرید در شهرهای تایباد و نیشابور دایر خواهد شد.وی با بیان این که خرید توافقی زعفران تا پایان مراحل برداشت این محصول ادامه دارد، گفت: تمام تلاش خود را معطوف به حمایت از کشاورزان و نگه داشتن قیمت تعیین شده یعنی بین ۴۴ تا ۵۵ میلیون ریال کرده ایم.وی گفت:با توجه به کاهش سطح تولید در داخل کشور و ثابت ماندن میزان تقاضا در بازارهای جهانی پیش بینی می شود قیمت زعفران به همان قیمت نرمال سال های قبل بازگردد و چنانچه سودی در این تجارت حاصل شود به یقین کشاورزان و تولید کنندگان و بازرگانان از آن منفعت خواهند برد.مزروعی میزان تولید سال گذشته استان را 256 تن اعلام وپیش بینی کرد در امسال این رقم به حدود 180تن برسد.

 

روزنامه شهرآرا؛

برندها ، برنده بازار کساد

موسوی زاده- «کوچ برندهای خارجی به مناطق گردشگری اطراف مشهد» ، «کاهش فروش پوشاک داخلی»و «قانونی کردن واگذاری بازار پوشاک به خارجی ها» بخشی از گلایه‌های تولیدکنندگان خراسانی در تماس با شهرآرا است. آن‌ها عنوان می‌کنند طرح سامان‌دهی برندها در عمل به جای اینکه حامی تولید باشد،سبب شد تا بازار به صورت رسمی به خارجی‌ها واگذار شود اما از طرف دیگر مسئولان سازمان صنعت،معدن و تجارت نیز به وضعیت بازار قبل از سامان‌دهی برندها اشاره‌می‌کنند و می‌گویند اگر این کار انجام نمی‌شد اجناس قاچاق تا ۵سال دیگر تمام بازار را می‌گرفت و دیگر اسمی از تولید داخلی باقی نمی‌ماند.

این مسائل بهانه‌ای شد تا با مسئولان سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان رضوی به گفت‌وگوبنشینیم و تاثیر سامان‌دهی برندها در بازار را از آن‌ها جویا شویم.گفت‌وگویی که طی آن مشخص شد؛ زمانی که ۴٨برند پوشاک در مشهد هنوز سامان‌دهی نشده بودند برخی از آن‌ها اجناس قاچاق وایرانی را به عنوان برند می‌فروختند و به طور میانگین گردش مالی ماهانه هر کدام ۵/٣میلیارد تومان و به عبارتی در مجموع ١۶٨ میلیارد تومان بوده است.

جنس ٢٠هزار تومانی را ٢٠٠هزارتومان می‌فروختند

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی درگفت‌وگو با شهرآرا می‌گوید: در برخی از فروشگاه‌های برند مشهد با پوشاک‌هایی برخورد کردیم که تولید داخل بوده و درواحدهای زیرپله‌ای تولید و نشان برند خارجی بر روی آن‌ها زده و وارد بازار می‌شد. در برخی موارد هم پوشاک قاچاق که از کشورهای چین و پاکستان وارد ایران می‌شد به اسم برند به مردم می‌فروختند.

علی باخرد می‌افزاید: افراد وقتی برند می‌خرند بخشی از پولی که می‌دهند به دلیل ارزش آن برند است براین اساس ۵تا ١٠برابر پولی که از شما گرفته می‌شود، به خاطر ارزش برند است در واقع ارزش آن جنس بدون احتساب برند بودنش از نظر تولید فقط یک پنجم تا یک دهم بوده است.براین اساس اگر جنسی ٢٠هزار تومان هزینه شده بود با این روش تا ٢٠٠هزار تومان به مردم فروخته می‌شد.

وی با بیان اینکه به منظور جلوگیری از گران فروشی و تقلب در بازار طرح سامان‌دهی برندها را به اجرا درآوردیم،اظهار می‌کند: در مرحله اول به افرادی که مدعی برند فروشی بودند اعلام کردیم که رابطه خود را با کارخانه‌ای که نمایندگی‌اش را دارند نشان بدهند و یا اینکه اگر وارداتی است،اسناد واردات و غیر قاچاق بودن اجناس را نشان بدهند.باخرد ادامه داد:در مشهد ۴٨ برند داشتیم که هر کدام بین ۵تا ١٠نمایندگی در نقاط مختلف شهر دایر کرده وبه عرضه اجناس برند مشغول بودند.

باخرد با بیان اینکه چرخش مالی این‌ها بسیار زیاد بوده‌است،می‌گوید: به طور میانگین این فروشگاه‌ها ماهانه ۵/٣ میلیارد تومان گردش مالی داشتند.این گردش مالی در شرایطی صورت می‌گرفت که بازار پوشاک رونق چندانی نداشت.

 

فارس خراسان رضوی؛

افزایش 3.5 برابری تسهیلات اشتغالزایی بهزیستی در خراسان رضوی

حمیدرضا پوریوسف در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سبزوار با بیان اینکه در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مشکلات جدی معلولان کمبود مهارت‌های ارتباطی با اقشار مختلف جامعه است، اظهار کرد: هنر نقش مهمی در زمینه توان‌بخشی و توانمندسازی اجتماعی معلولان دارد و با انجام هنرهای مختلف همانند تئاتر، سرودن اشعار و غیره می‌تواند به بیان احساسات و ایجاد ارتباط با دیگر اقشار مختلف جامعه بپردازد.

وی با بیان اینکه شهرستان سبزوار طی چند سال اخیر با برگزاری جشنواره‌های ملی متعدد همانند تئاتر ویژه معلولان به دنبال شناسایی استعدادهای این افراد به جامعه بوده است، افزود: برگزاری جشنواره ملی شعر به توان آسمان سبب بهره‌مندی معلولان از آموزش‌های لازم، تعاملات و کنش‌های اجتماعی می‌شود و یکی از مهم‌ترین راهکارهای توانمندسازی معلولان فعالیت مستمر در عرصه‌های هنری است.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه هم اکنون بیش از 100 هزار نفر معلول در استان زیر پوشش خدمات بهزیستی قرار دارند، تصریح کرد: مهم‌ترین هدف این نهاد توانمندسازی و ایجاد اشتغالزایی براساس استعدادهای معلولان است.

پوریوسف از افزایش 3.5 برابری تسهیلات اشغالزایی بهزیستی خراسان رضوی در سال جاری خبر داد و گفت: امسال تسهیلات اشتغالزایی  استان از 23 میلیارد تومان به حدود 70 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه بهزیستی خراسان رضوی تا پایان سال جاری تعهد اشتغالزایی برای حدود سه هزار و 777 نفر داده شده است، افزود: از ابتدای امسال تاکنون 75 درصد تعهد ایجاد اشتغالزایی در بهزیستی استان محقق شده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی بیان کرد: برای توسعه فعالیت‌های اشتغالزایی مددجویان، در بهمن‌ماه امسال همایش مشارکت اجتماعی باهدف اجتماعی شدن اشتغالزایی معلولان بهزیستی برگزار می‌شود.

پوریوسف با اشاره به لزوم توجه مدیران به مناسب‌سازی محیط شهری برای افراد دارای معلولیت، تصریح کرد: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مطالبه‌های جدی معلولان مناسب‌سازی محیط شهری است تا به راحتی بتوانند در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی نقش‌آفرینی کنند.

وی با بیان اینکه حدود 30 درصد ساختمان‌های دولتی در خراسان رضوی برای حضور معلولان مناسب‌سازی شده است، ادامه داد: همچنین با توجه به بی توجهی مسئولان حدود 90 درصد معابر شهری مشهد مقدس برای حضور افراد دارای معلولیت مناسب نیست بلکه فقط برای 10 درصد معابر شهری مناسب‌سازی شده است.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

هشدار هواشناسی خراسان رضوی/ بارش، آبگرفتگی و سیلاب

بر اساس گزارش؛ مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی از امروز یکم آذر این استان تحت تاثیر امواج سامانه فعال جوی قرار می گیرد که برای امشب ضمن افزایش ابرناکی و رگبارهای باران در غرب استان، وزش باد به نسبت شدید تا شدید و همراه با گرد و خاک به ویژه در نوار شرقی را به دنبال دارد.

بر این اساس با نفوذ و گسترش تدریجی این سامانه به نواحی شرقی کشور از عصر فردا پنجشنبه بارشها به شکل رگبار و رعد و برق در خراسان رضوی آغاز شده و بطور متناوب تا روزهای میانی هفته آینده ادامه خواهد داشت. بیشترین حجم بارشها از اواخر وقت روز جمعه سوم آذر تا قبل از ظهر روز یکشنبه هفته آینده پیش بینی شده است.

از عصر روز جمعه با نفوذ جریانات شمالی کاهش قابل ملاحظه دما بین 8 تا 10 درجه سلسیوس در سطح استان خراسان رضوی رخ می دهد که ضمن ماندگاری هوای سرد طی هفته آتی دمای حداقل شبانه در نواحی سردسیر و کوهستانی به کمتر از پنج درجه زیر صفر خواهد رسید.

برپایه این پیش بینیها از روز شنبه چهارم آذر بارشها در نواحی سردسیر و کوهستانی خراسان رضوی تبدیل به برف خواهد شد و طی فعالیت این سامانه با توجه به رگباری بودن بارشها، احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیلها وجود دارد.

به گزارش مرکز پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی در این مدت اختلال در سامانه حمل و نقل به علت بارش برف و باران، وزش باد به نسبت شدید تا شدید، لغزندگی سطح جاده ها و کاهش دید به علت تشکیل مه، بارش و کولاک وجود دارد.

دستیابی 155 واحد صنعتی خراسان رضوی به مجوز تولید دانش بنیان

راضیه علیرضایی در حاشیه بازدید استاندار خراسان رضوی از چند واحد تولیدی در شهرک فناوریهای برتر مشهد در جمع خبرنگاران افزود: این صنایع با توجه به تجهیز واحدهای تحقیق و توسعه خود و کمکهایی که دانشگاهها در حوزه های صنعت داشتند مجوز دانش بنیان را دریافت کردند.

وی ادامه داد: امکان استفاده از دانش تولید شده در دانشگاهها و خدمات فناورانه در حوزه های تولید فرصتهایی است که مجوزهای دانش بنیان برای بخش تولید ایجاد می کند لذا باید برای صادرات محصولات واحدهای دانش بنیان رویه های جدیدی اتخاذ شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی همچنین به تسهیلات رونق تولید اشاره و بیان کرد: امسال پرداخت تسهیلات در کشور با تاخیر و ثبت نام واحدها برای دریافت این تسهیلات پس از تلاش فراوان از مرداد ماه آغاز شد. بر این اساس از بودجه استانی 240 میلیارد ریال به عنوان اعتبارات ارتقای شاخصهای اقتصادی به منظور یارانه سود تسهیلات اختصاص یافت که منجر به تحرک تولید شد.

وی گفت: تاکنون پرونده 902 واحد تولیدی خراسان رضوی برای دریافت تسهیلات رونق تولید از طریق ثبت نام در سایت بهین یاب یا تقاضا برای تسهیلات مربوط به نوسازی ماشین آلات و همچنین متقاضی برای اتمام طرحهای نیمه تمام به بانک ارجاع شده است.

علیرضایی افزود: مصوبه 902 واحد برای دریافت تسهیلات در مجموع چهار هزار و 340 میلیارد ریال بود که از این میزان تاکنون 350 میلیارد ریال پرداخت شده است.

وی ادامه داد: برای کمک به بخش تولید، امسال از محل کمکهای فنی و اعتباری استان 110 میلیارد ریال یارانه سود تسهیلات نیز برای سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی واریز شد.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

نیم تا یک درصد افراد جامعه به صرع مبتلا هستند

دبیر همایش صرع در کودکان گفت: به صورت کلی تصور می‌کنیم بین نیم تا یک درصد افراد جامعه دچار صرع باشند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جواد آخوندیان در همایش صرع در کودکان که در بیمارستان قائم برگزار شد، اظهار کرد: بیماری صرع 80 الی 85 درصد قابل علاج است و درمان می‌شود اما 15 الی  20 درصد هم ممکن است درمان طولانی مدت داشته باشد و با درمان معمولی جواب ندهد که به آن‌ها صرع مقاوم می‌گوییم.

وی با اشاره به اینکه «یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که بابت آن به متخصصان اعصاب مراجعه می‌شود، صرع و تشنج است»، ادامه داد: 10 تا 15 درصد افرادی که این بیماری دارند صرع آن‌ها، صرع مقاوم محسوب می‌شود.

دبیر همایش صرع در کودکان درخصوص وضعیت صرع در خراسان رضوی  عنوان کرد: آمار دقیقی از وضعیت صرع در خراسان رضوی نداریم. این موضوع نیاز به مطالعه عمومی دارد و مطالعات کاملی در این زمینه انجام نشده است.

آخوندیان در خصوص وضعیت درمان صرع در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: در رشته اعصاب کودکان در سطح مشهد چهار یا پنج نفر فعالیت می‌کنند. تعداد زیادی متخصصین اعصاب هم هستند که با ما همکاری می‌کنند و باتوجه به اینکه قادر نیستیم پاسخگوی تمام کودکان دارای بیماری صرع باشیم، درمان بسیاری از کودکان را آن‌ها پوشش می‌دهند.

وی عنوان کرد: اصولاً شیوع و بروز بیماری صرع بیشتر از کودکی است و ممکن است از دوران نوزادی، شیرخواری و طفولیت آغاز شود. بسیاری ازموارد صرع  در این سن بروز می‌کند و به بزرگسالی می‌رسد.

این فوق تخصص اعصاب کودکان با تاکید بر اینکه «صرع یک بیماری کشنده نیست و قابل درمان است»، گفت: ما باید با بیماران مدارا کنیم و روش مداراکردن با این بیماری را بلد باشیم که کیفیت زندگی بیماران را افزایش دهیم. اگر نمی‌توانیم بیماری صرع را درمان کنیم باید قدرت مداراکردن با این بیماری را آموزش دهیم.

وی در خصوص مادرزادی بودن یا اکتسابی‌بودن بیماری صرع، یادآور شد: در این زمینه آمار متفاوتی وجود دارد و تفاوتی نمی‌کند مادرزادی یا اکتسابی باشد. در هر دو مورد می‌توانیم بسیار کار کنیم. به طور مثال در صرع‌های اکتسابی با توجه به اینکه یکی از عوارض عفونت مغز، تشنج است اگر بتوانیم عفونت‌ها را کاهش دهیم عفونت‌های مغز هم کاهش می‌یابد در نتیجه تشنج هم کاهش پیدا می‌کند. در صرع‌های مادرزادی باید ازدواج‌های خانوادگی در خانواد‌ه‌هایی که مشکلات ژنتیکی دارند کمتر شود تا از ایجاد علائم ژنتیکِ صرع جلوگیری به عمل آید.

آخوندیان با بیان اینکه «در تشخیص بیماری صرع خیلی پیشرفت داشته‌ایم»، عنوان کرد: دستگاه‌های جدیدی آمده که در ایران موجود است. درمان صرع معمولا طبی است. درمان‌های جراحی برای افرادی که تشنج‌های مقاوم دارند درمان‌های هزینه‌بری است. بنابراین مشارکت دسته‌جمعی و چندجانبه را می‌طلبد. درمان‌های جراحی چون هزینه بالایی دارد در ایران خیلی جا نیفتاده است و بسیاری از بیمه‌ها آن را تقبل نمی‌کنند. در این جهت در ایران تلاش زیادی  نشده است.

بدهی 8 ماهه بیمه‌ها به مراکز پزشکی هسته‌ای

رئیس انجمن علمی پزشکی هسته ای ایران گفت: پرداخت نشدن بدهی سازمان‌های بیمه گر به مراکز پزشکی هسته‌ای یکی از چالش‌های دستیاران پزشکی هسته‌ای در کشور است و متاسفانه در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی حدود 8 ماه که بدهی خود را به این مراکز پرداخت نکرده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محسن ساغری در بیست و یکمین کنگره سالیانه و ششمین کنگره بین المللی پزشکی هسته ای و تصویر برداری مولکولی که در بیمارستان رضوی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه دستیاران پزشکی هسته‌ای در کشور با چالش‌های زیادی رو به رو هستند، اظهار کرد: یکی از این چالش‌ها مسئله تعرفه های این رشته بوده که متاسفانه طی سالیان اخیر رشدی نداشته است و مهم تر از آن عدم پرداخت بدهی سازمان‌های بیمه گر به مراکز پزشکی هسته‌ای است که متاسفانه در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی حدود 8 ماه که بدهی خود را به این مراکز پرداخت نکرده است؛ لذا انتظار می رود دولت تدبیر و امید در این زمینه اقدام لازم را به عمل آورد.

وی افزود: امیدوارم که دستیاران پزشکی هسته‌ای رسالت خود را در سه بخش ارائه خدمت به بیماران، آموزش و پژوهش در بخش پزشکی هسته‌ای به نحو احسن انجام دهند. 

رئیس موسسه تحقیقات پزشکی هسته ای با اشاره به برگزاری بیست و یکمین کنگره سالیانه و ششمین کنگره بین المللی پزشکی هسته ای و تصویر برداری مولکولی، یادآور شد: هدف از برگزاری این همایش آشنایی پزشکان و علاقه مندان به رشته پزشکی هسته ای با روش تشخیصی و درمانی توسط این رشته، ارائه پژوهش های جدید در رشته پزشکی هسته‌ای و معرفی اطلاعات متخصصین پزشکی هسته‌ای و در نهایت کمک به ارتقای سلامت در جامعه است.

ساغری گفت: علی رغم مشکلات و فراز و نشیب‌های فراوان طی گذشت چهار دهه از انقلاب، پزشکی هسته‌ای از رشد چشمگیری برخوردار بوده که نتایج آن تربیت 200 متخصص، تاسیس 180 مرکز پزشکی هسته‌ای و تربیت صدها دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و پزشکی است و همچنین آموزش دستیاران سایر رشته‌های پزشکی و آشنایی پزشکان با کاربردهای تشخیصی و درمانی این رشته در کشور و به موازات آن ارائه خدمت به مردم است.

 

تسنیم خراسان رضوی؛

برخورد با ۲۵۰ خودروی سنگین دیزلی دودزا در مشهد

محمد پذیرا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: بیشترین میزان آلودگی هوا در کلان‌ شهرها به دلیل تردد خودروهای دودزا است.

وی با بیان اینکه استفاده از خودروهای شخصی و عدم دریافت معاینه فنی از عوامل آلودگی هوا در شهرها است، تصریح کرد: نقش خودروهای سنگین دیزلی را نباید در افزایش آلودگی هوا نادیده گرفت.

مدیر محیط زیست شهری شهرداری مشهد با بیان این که راهکارهایی برای کاهش آلودگی هوا به‌ویژه برای خودروهای سنگین دیزلی باید اتخاذ شود، گفت: در حال حاضر 5 گشت برای کنترل آلاینده‌های زیست محیطی در مشهد فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: گشت‌های کنترل آلاینده‌های زیست محیطی با خودروهای دودزا و خودروهای سنگین دیزلی برخورد می‌کنند که در این راستا در هفته گذشته با 250 خودروی سنگین دیزلی که دودزا بودند برخورد شد.

 

قدس آنلاین؛

وجود شیء نورانی این بار در مشهد خبرساز شد

حسین رجبی، مدرس و مربی ملی پدافند غیرعامل کشور در مورد آنچه که روز های گذشته تحت عنوان امواج هارپ در مشهد در فضای مجازی منتشر شد به خبرنگار ما گفت: هر زمان که اتفاق یا حادثه‌ای هر جای کشور واقع می‌شود بحث امواج هارپ داغ‌تر می‌شود و همه چیز را به آن ربط می‌دهند، اکنون هم که چند روزی از وقوع زلزله در کرمانشاه می‌گذرد همین بحث دوباره داغ شده است.

وی افزود:مرکز امواج هارپ مربوط به پروژه تحقیقاتی ناسا در آلاسکاست و هیچ ارتباطی به هیچ پدیده‌ای ندارد. نه زلزله بم که همین مورد به آن زلزله ربط داده شد نه برف و سرمای سال ۸۶ و تغییرات آب و هوایی و نه حتی همین زلزله اخیر کرمانشاه که خیلی حرف و حدیث در مورد آن مطرح شده است. پس این مورد به خودی خود تکذیب می‌شود.

وی در ادامه افزود: به جز پروژه ناسا که در آن از بحث امواج هارپ استفاده می‌شود تنها جایی که هارپ کاربرد دارد در مسائل زمین شناسی است که بیشتر برای مسائل اکتشافات از هارپ استفاده می‌شود آن هم با امواج خیلی ضعیف که هیچ گونه خطری ندارد پس اینکه عنوان شده و می‌شود امواج هارپ مسبب حوادث می‌شود به کلی تکذیب می‌شود و قابل اتکا نیست چون تاکنون در هیچ جای دنیا این موضوع از سوی هیچ نهاد یا مرکز علمی و آموزشی تأیید نشده است.

وی تصریح کرد: متأسفانه این موج‌هایی که بعضی مواقع در شبکه‌های اجتماعی در موارد اینچنینی برخی‌ها راه می‌اندازند به هیچ عنوان پایه و اساس درستی ندارد و نباید به آن‌ها توجه شود.

 

انتهای پیام/