به گزارش صبح توس؛ بیست و ششم ماه مبارک رمضان بود که آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعى از دانشجویان به مسئله اردوهای جهادی اشاره کرده و فرمودند:«اردوهای جهادی را توسعه بدهید، تداوم بدهید. من خوشحال شدم که این جوان آمد اینجا و از اردوی جهادی صحبت کرد و شرح داد. بله، همین حرفهایی که ایشان گفت، همه مورد تأیید من است؛ این اردوهای جهادی، هم تمرین است، هم خدمت است، هم خودسازی است، هم آشنایی با فضای جامعه است؛ خیلی چیز با ارزشی است. روزبه‌روز اینها را بتوانید توسعه بدهید؛ جهاد هم هست، واقعاً جهاد است؛ کار است، جهاد است، تلاش است، خدمت به محرومین است.»

 

اردوهای جهادی؛ ابتکار بسیج برای محرومیت‌زدایی

 

اردوهای جهادی از ابتکارات بسیار اثرگذار بسیج در حوزه خدمت‌رسانی خالصانه و بی‌منت به محرومان و مستضعفان است که بر اساس پیام قطعنامه امام خمینی(ره) که فرموده‌اند: «تنها کسانی با ما تا آخر خط می مانند که درد فقر و محرومیت را چشیده باشند.»، نیز می‌توان گفت که اردوهای جهادی مقدمه‌ای برای درک مستضعفین و آماده شدن برای ظلم ستیزی است.

در همین راستا بسیج سازندگی هرساله با اولویت محرومیت زدایی در مناطق محروم اقدام به برگزاری اردوهای جهادی می‌کند.

 

یکی از مهم‌ترین اهدافی که در این اردوها پیگیری می‌شود؛ خدمت رسانی به مردم است. خدمتی از جنس عمرانی، فرهنگی،‌ مذهبی، ورزشی و غیره که برای دانشجویان و دانش‌آموزان بسیجی اهمیت بسیاری دارد و طلاب نیز حضور موثری در این اردوها دارند.

 

بیشترین گروه شرکت کننده در اردوهای جهادی، بسیجیان محلات، بسیجیان دانشجویی و دانش آموزی، جامعه پزشکی، مهندسان کشاورزی، مهندسان عمران و صنعت و همچنین بسیج روحانیت هستند.

 

خدمت به سیل‌زدگان و زلزله‌زدگان

 

بسیج سازندگی خراسان‌رضوی نیز در حوزه‌های مختلف سازندگی اقدامات ‌جهادی بسیاری انجام داده است که یکی از شاخص‌ترین اقدامات صورت گرفته آن خدمات‌رسانی به زلزله‌زدگان و سیل‌زدگان استان در قالب اردوهای جهادی بود‌ه است.

 

به گفته محمد روحانی، مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه امام رضا(ع) 27 میلیارد تومان در حاشیه شهر مشهد تا به حال با همکاری و مشارکت دستگاه‌های مختلف هزینه شده است که ساخت سالن های چند منظوره «صالحین» و «۹ دی» در حاشیه شهر مشهد و مرمت و نوسازی ۲۳۰ مسجد در سطح شهر مشهد از جمله فعالیت های عمرانی بسیج سازندگی خراسان رضوی است.

وی ساخت حوزه‌های علمیه، خانه برای ایتام، خانه عالم، جذب کمک های نقدی، تهیه جهیزیه و کمک به افراد بدسرپرست و بی سرپرست را از دیگر اقدامات در بحث محرومیت زدایی بسیج سازندگی در خراسان رضوی عنوان می‌کند.

 

آموزش خانه به خانه برای جلوگیری از اعتیاد

 

روحانی خدماتی ازجمله آموزش خانه به خانه برای جلوگیری از اعتیاد با کمک بسیج جامعه پزشکی، کمک و آموزش برای اشتغال خانگی را از دیگر اقدامات بسیج سازندگی در حاشیه شهر نام می‌برد.

 

مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی پیرامون فعالیت‌های سال 96 این سازمان نیز به خبرنگار صبح توس می‌گوید: از ابتدای امسال 500 پروژه محرومیت زدایی توسط جهادگران بدون اعتبارات دولتی و با همت جهادی و کمک های خیرین صورت گرفته است.

 

هزاران نفر ویزیت رایگان شدند

 

وی به مسئله بهداشت و درمان اشاره و عنوان می‌کند: در این زمینه بیش از 38 هزار ویزیت رایگان توسط پزشکان و متخصصان در روستا و محرومان انجام شده است.

 

رئیس بسیج سازندگی خراسان رضوی با اشاره به حضور بسیج دانشجویی، اظهار می‌کند: دانش آموزان بسیجی 121 مدرسه استان را مورد مرمت و بازسازی قرار دادند و در بخش حاشیه شهر مشهد درباره سبد پوشاک، تغذیه و جهیزیه و مرمت مساجد و منازل مستضعفین اقداماتی صورت گرفته است.

 

اعزام به کرمانشاه

 

روحانی از خدمت رسانی بسیجیان استان به مناطق زلزله زده کرمانشاه خبر می‌دهد و می‌گوید: شش روستا تحویل بسیج سازندگی خراسان رضوی شده است که برای مرمت خانه‌ها به هم‌وطنانمان کمک کنیم.

 

خبری از حمایت مسئولان نیست

 

طبق اصل سه بندهای 12 و 13 قانون اساسی دولت موظف به حمایت از فعالان اردوهای جهادی است؛ اما مسئول سازندگی و کارآمدسازی بسیج دانشجویی خراسان رضوی معتقد است نه تنها این حمایت صورت نمی‌گیرد؛ بلکه در برخی موارد شاهد موازی‌کاری و عدم مدیریت واحد هستیم.

 

روحانی با تاکید بر اینکه هدف از فعالیت این مجموعه تقابل با دولت نیست، عنوان می‌کند: برخی از ارگان‌ها نه تنها همکاری نداشته، بلکه از اجرای برنامه‌های بسیج دانشجویی جلوگیری می‌کنند.

 

انتهای پیام/