به گزارش خبرنگار صبح توس؛ اینجا روستای محروم امیرآباد در بخش مرکزی شهرستان جغتای است، جایی که شاید خیلی از جوانترهای آن به فکر استخدام در ادارت و نهادهای دولتی و غیر دولتی برای گذران زندگی خود هستند و از موقعیتهای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در آن نظیر؛ زمین ارزان قیمت، فاصله کم تا مرکز شهرستان، نیروی کار بومی و متعهد، زمین و آب کشاورزی و محیطی آرام و بی سر و صدا، غافل مانده اند.

 

پرورش گسترده گاو در میان خانواده های این روستا در سال های اخیر به علت پایین بودن قیمت شیر و همچنین گرانی سرسام آور علوفه، از رونق افتاده و بسیاری از اهالی امیر آباد گاوهای خود را فروخته اند، گاوهایی که با وام خریداری شده بود و حالا در نبودشان، پرداخت قسط هایشان را برای دامداران خود به یادگار گذاشته اند.

 

پس از کم رنگ شدن نگهداری گاو، توجه جوانترهای روستا به کلانشهرها در راستای تصدی شغلی برای امرار معاش افزایش یافته است؛ اما بزرگترها و با تجربه های روستا پرورش گوسفند را مورد توجه خود قرار داده اند، گوسفندهایی که بیشتر وقتشان در دشتهای اطراف این روستا برای چرا می گذارد؛ اما عدم غنای پوشش گیاهی در فصول تابستان و پاییز، شکم دام ها را سیر نمیکند.

 

با وجود اینها، اهالی روستا مدیریت دام ها و وضعیت معیشتی خانواده بر اساس درآمد ناشی از آن را به خوبی یاد دارند؛ اما چنانچه کمی به فکر توسعه جدی دامداری های خود با تشکیل تعاونی ها، تجمیع دامهای با تعداد کم، تغذیه و نگهداری اصولی تر، بیفتند درآمدشان بیشتر از وضعیت فعلی خواهد بود.

 

این نظریه توسط اعضای یک خانواده در این روستا عملی شده است و فرزندان و پدر این خانواده را زیر پرچم یک شرکت تعاونی برای پرورش اصولی تر بز شیری جمع کرده است.

 

تجربه پدر و مادر و تلاش و پیگیری های فرزندان در کنار حمایتهای بسیج سازندگی و اداره کار و تعاون زمینه جمع آوری حدود ۱۰۰ راس بز از دو نژاد سانن و بومی را در یک دامداری در این روستا ممکن ساخته و فرایند تلفیق ژن نژاد برتر بز یعنی سانن با بز بومی منطقه در حال به ثمر نشستن در این دامداری است.

 

تلفیق ژن و توانمند شدن بزهای بومی اتفاقی است که در صورت تحقق می تواند این نژاد را از لحاظ چندقلو زایی و شیردهی تا سطح قابل توجهی ارتقا دهد و سود مطلوبی را عاید این شرکت تعاونی روستایی بکند.

 

انجام این پروژه اشتغالزایی در روستای محروم  امیرآباد، روز گذشته و همزمان با آغاز هفته بسیج، فرمانده سپاه، فرماندار، رئیس جهاد کشاورزی و چند تن از مسئولان شهرستان جغتای را به این روستا کشاند تا از نزدیک شاهد تلاش ها و حمایت های صورت گرفته در این زمینه باشند.

 

حجت الاسلام احمد آریانپور یکی از اعضای این شرکت تعاونی و از فعالان این واحد دامداری در حاشیه بازدید مسئولان شهرستان از پروژه پرورش بز شیری به خبرنگار ما گفت: با بهره گیری از تجربه های پدر و مادر در زمینه پرورش دام و تهیه بز نژاد سانن، فرایند تلفیق ژن بز بومی منطقه با بز سانن با موفقیت به پایان رسیده و منتظر تولد بزغاله های این گله حدود 100 راسی در ماههای آینده هستیم.

 

وی با اقتصادی ارزیابی کردن نگهداری بز، تشریح کرد: بز به لحاظ مصرف کم علوفه، آب و مقاومت به بیماری ها در کنار بازه شیردهی طولانی تر نسبت به گوسفند، از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و قیمت بالای خرید شیر آن می تواند انگیزه ها را برای ورود به این عرصه تقویت کند.

 

آریان پور افزود: با حمایتهای بسیج سازندگی و اداره کار و تعاون، به فکر توسعه این مرکز به وسیله افزایش دامها و بهسازی محیط نگهداری آنها هستیم تا از این طریق بتوانیم زمینه اشتغال افراد بیشتری را فراهم سازیم.

 

انتهای پیام/