به گزارش صبح توس؛ حسن مدرس مقدم امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی کاشمر که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: موضوع انتخاب پایتخت کتاب در ایران دارای یک پیشینه دو ساله است یعنی از سال 94 مطرح شده و البته یک طرح بین‌المللی است که روش‌ها و شاخص‌های آن بومی‌سازی شده و اولین شهری که موفق شد این عنوان را کسب کند شهر اهواز بود که این شهر به برکت چند طرح خلاقانه و از جمله موضوع «نذر کتاب» توانست این عنوان را کسب کند و این توفیق در حالی برای اهواز به دست آمد که همه قبول داریم زیرساخت کتابخوانی در شهرهایی مانند تهران و قم قوی‌تر از اهواز است.

 

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر گفت: امروز در این حوزه‌ها به مناطقی توجه می‌کنند که دارای طرح‌های خلاق باشند و رویکرد انتخاب پایتخت کتاب نیز همین است و برای این انتخاب، فعالیت‌های سال جاری را مورد بررسی قرار می‌دهند ضمن اینکه یک سری زیرساخت‌ها هم باید آماده باشد که خوشبختانه زیرساخت‌های کاشمر در حوزه کتاب بسیار قوی است به عنوان مثال بر اساس آمار، ما بیشترین اعضای کتابخانه‌های عمومی را در استان داریم و رتبه‌های خوب دیگری نیز در کاشمر وجود دارد.

 

وی ادامه داد: برای انتخاب یک شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران برنامه‌های سال آینده هم مهم است و لازم است طرح‌ها به ویژه در حوزه مدیریت شهری و شهرداری تدوین شده و ضمانت اجرایی هم داشته باشد که این پشتوانه را می‌تواند از حوزه‌های مختلف دولتی و غیردولتی مثل کارخانجات بگیرد.

 

مدرس مقدم خاطرنشان کرد: در این موضوع ما زمانی توفیق به دست خواهیم آورد که بتوانیم مجموعه‌های مردم نهاد را پای کار بیاوریم چرا که مجموعه‌های دولتی نمی توانند در این حوزه‌ها توفیق چندانی به دست آورند و اگر ما بخواهیم این اتفاق بیفتد حتماً باید حضور این مجموعه‌ها را داشته باشیم.

 

وی گفت: ما نباید صرفاً با هدف برنده شدن و انتخاب شدن به عنوان پایتخت کتاب ایران به این موضوع ورود کنیم چون این فرصتی است که در واقع یک هماهنگی بین بخشی ایجاد می‌کند چرا که آن‌چه ما امروز در شهرستان به آن نیاز داریم این است که بتوانیم از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنیم.

 

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر تصریح کرد: امروز اگر آموزش و پرورش پای کار بیاید این اتفاق سریع‌تر رخ خواهد داد چرا که ما همه زیرساخت‌های خود را باید در آموزش و پرورش پیدا کنیم ولی متأسفانه در کلیت آموزش و پرورش کشور یک اتفاق نامیمون افتاده است و آن اینکه همه توجه‌ها صرفاً به سمت آموزش رفته است و خانواده‌ها تأکید بر همین قضیه دارند ضمن اینکه خانواده‌ها هم نه معلم ما را قبول دارند نه مدرسه و حتی برای فرزندانشان کتاب آموزشی هم تهیه می‌کنند که داد وزیر هم درآمده است.

 

وی ادامه داد: در واقع آن اتفاق زیرساختی که باید رخ بدهد از آموزش و پرورش همین شهرستان امکان شروع دارد و لذا تقاضا داریم از آموزش و پرورش شهرستان که همین موضوع پایتخت کتاب را بهانه قرار دهند و رییس آموزش و پرورش که با کلیه ارکان خودش یک ارتباط حاکمیتی دارد می‌تواند این اتفاق را رقم بزند به ویژه آن‌که ما اکنون نیاز به نشست‌های کتابخوانی داریم چرا که ترویج فرهنگ کتاب فقط به این نیست که ما به شهروندان کتاب بدهیم بلکه ما به یک پیوست نیاز داریم که آن پیوست عبارت است از تفکر و تفکر در همین نشست‌های کتابخوانی اتفاق می‌افتد.

 

مدرس مقدم تأکید کرد: اگر آموزش و پرورش پای کار باشد می‌توانیم در زمانی اندک صدها نشست کتابخوانی را ثبت کنیم ضمن اینکه باید طرح‌های بدیعی در این زمینه تهیه و اجرا شود مانند یک «دقیقه مطالعه» و یا «برگی از کتاب» که می‌توان این طرح‌ها را در مساجد و اماکن عمومی اجرایی کرد.

 

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر گفت: هیچ گاه در طرح‌های ما نباید اهدای کتاب وجود داشته باشد مگر در مورد کسانی که توانایی مالی ندارند، بلکه یکی از الزامات یک جامعه پویا، وجود داشتن کتاب در سبد خرید جامعه است که اگر این اتفاق رخ داد نشان خواهد داد به صورت زیرساختی در حوزه کتاب کار شده است.

 

وی ادامه داد: ظرفیت بالای فرهنگی کاشمر، این شهرستان را در جایگاه بالاتری نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر قرار داده است و یک بخش از موفقیت در کسب عنوان پایتخت کتاب ایران متوجه ما به عنوان نهادهای دولتی است و یک بخش مهم آن بر عهده خیرین و دلسوزان است که با یک مسئولیت اجتماعی وارد این حوزه شوند که این مسئولیت اجتماعی را با استفاده از فضای مجازی می‌توان به وجود آورد.

 

مدرس مقدم اظهار داشت: امسال داوطلبان انتخاب به عنوان پایتخت کتاب ایران زیاد هستند و اگر ما توفیقی هم در انتخاب به این عنوان نداشته باشیم اما برکات اجرای این طرح‌ها می‌تواند در جامعه و در ترویج فرهنگ مطالعه مؤثر باشد.

انتهای پیام/