فهیمه ناظران پور، کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ پیرامون بیماری دیابت و رژیم‌های غذایی مخصوص آن اظهار کرد: دیابت به دو نوع وابسته به انسولین و اکتسابی تقسیم می‌شود که در این بیماری انسولین خون که وظیفه انتقال گلوکز خون را به داخل سلول دارد به خوبی عمل نمی‌کند.

وی افزود: به دلیل آنکه گلوکز وارد سلول نمی‌شود فرد همواره احساس گرسنگی می‌کند لذا فرد دیابتی به یک اشتهای کاذب دچار می‌شود و فرد پرخور و درنتیجه به چاقی و اضافه‌وزن دچار می‌شود.

ناظران پور با تأکید بر اینکه چاقی و عدم تحرک بدنی از عوامل اصلی بروز دیابت هستند، گفت: تغذیه در دیابت بسیار مهم است و به افراد دیابتی توصیه می‌شود تا به‌جای مصرف 3 وعده غذایی با حجم بالا، 3 وعده غذایی به‌صورت کم‌حجم به همراه 3 میان وعده مصرف شود.

کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: میان وعده‌ها باید بیشتر از سبزی‌ها، میوه‌ها، لبنیات، مغزها و دانه‌ها تشکیل شود و می‌توان هویج، کاهو، کرفس و آب سبزی‌ها را بهترین میان وعده‌ها برای افراد دیابتی دانست.

وی با اشاره به اینکه سن ابتلا به بیماری دیابت نوع دو در جوامع ایرانی پایین آمده است، افزود: عادات بدغذایی،  استفاده بیش‌ازحد فست فود ها، چاقی و عدم تحرک بدنی از عوامل اصلی بروز دیابت هستند که می‌توان با اصلاح الگوی غذایی تا میزان بسزایی از ابتلا به دیابت جلوگیری شود.

ناظران پور خاطرنشان کرد: به بیماران دیابتی توصیه می‌شود تا از غلات سبوس‌دار و نان سبوس‌دار استفاده کنند و حداقل در یک وعده غذایی خود از حبوبات پخته‌شده استفاده کنند زیرا این مواد دارای فیبر بالایی است که باعث می‌شود غذا کمتر در معده و روده بماند و درنتیجه قند کمتر و به‌تدریج جذب بدن شود.

کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد بابیان اینکه افراد دیابتی نباید به‌طور کامل قند ساده را از رژیم غذایی‌شان حذف کنند، یادآور شد: قند ساده باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود، ازاین‌رو افراد دیابتی نباید قند ساده را کاملاً از غذاهای خود حذف کنند در غیر این صورت سرعت عکس‌العمل مغز پایین می‌آید.

وی با اشاره به اینکه 7 درصد مشهدی ها به دیابت مبتلا هستند، گفت: اضافه‌وزن و عدم تحرک بدنی را می‌توان مهم‌ترین عامل ایجاد دیابت نوع دو دانست که افراد نباید به‌راحتی از کنار آن بگذرند.

انتهای پیام/