به گزارش صبح توس؛ محمدرضا بدیع‌زادگان امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی کاشمر اظهار داشت: موضوع نامزد شدن کاشمر برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران نیاز به یک اجماع همه جانبه در بین نهادهای مختلف شهرستان دارد و از آنجا که تنها جلسه در حوزه کتاب در هر شهرستان جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی است شایسته است هماهنگی‌های مربوط به این موضوع در همین جلسه بحث و بررسی شود.

 

وی ادامه داد: شهرستان کاشمر با توجه به شاخص‌های خوبی که در حوزه کتاب، کتابخوانی و کتابخانه‌ها دارد ظرفیت کسب عنوان پایتخت کتاب ایران را دارا است ولی کسب این عنوان و یا حداقل قرار گرفتن در بین نامزدهای نهایی این عنوان نیاز به یک عزم عمومی و تصمیم‌هایی دارد که همه در آن شریک باشند.

 

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر افزود: تاکنون دو شهر اهواز و نیشابور موفق به کسب این عنوان شده‌اند و به عنوان مثال در نیشابور یک کار گروهی و جمعی با مشارکت نهادهای مختلف این شهرستان انجام شد و از جمله شهرداری و شورای نیشابور پای کار آمدند و بعد از یکی دو سال فعالیت توانستند این عنوان را به دست آورند.

 

بدیع‌زادگان گفت: کاشمر با توجه به شاخصه‌هایی که در حوزه کتاب دارد این شانس را خواهد داشت که جزء نامزدهای پایتخت کتاب ایران باشد اما نیاز به یک عزم جدی دارد.

 

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر در ادامه با اشاره به هفته کتاب اظهار داشت: این هفته فرصتی بود تا در بین جامعه و مسئولان تلنگری به وجود آید و نسبت به موضوع کتاب اهمیت بیشتری قائل شویم.

 

وی ادامه داد: با توجه به سابقه تمدنی ایران باید بگوییم که متأسفانه در حوزه کتاب و کتابخوانی وضعیت چندان قابل قبولی نداریم و کتاب در سبد خرید مردم هنوز جایگاه خودش را به دست نیاورده است.

 

بدیع‌زادگان گفت: البته کاشمر به نسبت بسیاری از شهرستان‌های دیگر با توجه به میزان مراجعه به کتابخانه‌ها، میزان امانت و نوع کتاب‌هایی که به امانت می‌رود وضعیت مناسبی دارد که امیدواریم بتوانیم به جایگاه قابل قبولی در این زمینه دست پیدا کنیم.

 

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر با اشاره به برنامه‌های اجرا شده در هفته کتاب این شهرستان اظهار داشت: بیش از 50 برنامه فرهنگی در کتابخانه‌ها و سایر مراکز علمی و فرهنگی شهرستان در این هفته برگزار شد که از آن جمله می‌توان به زنگ کتاب، رونمایی از کتاب، بازدید مدارس و مهدکودک‌ها از کتابخانه‌ها، حافظ خوانی، شاهنامه خوانی، بازدید از کودکان بستری در بیمارستان و اهدای کتاب به آن‌ها، جمع‌خوانی کتاب، نمایش عروسکی و غیره اشاره کرد که ‌این برنامه‌ها با مشارکت نهادهای مختلف و به ویژه آموزش و پرورش برگزار شد.

 

وی با اشاره به سهم نیم‌درصدی کتابخانه‌های عمومی از درآمدهای شهرداری‌ها ادامه داد: خوشبختانه در بحث پرداخت سهم کتابخانه‌های عمومی، هم شهرداری کاشمر و هم شهرداری ریوش همکاری بسیار خوبی داشته‌اند به عنوان مثال شهرداری ریوش مبلغی که امسال تا امروز پرداخت کرده‌اند بیش از کل مبلغی است که در سال گذشته پرداخت شده است.

 

بدیع‌زادگان گفت: اگر همین روند ادامه داشته باشد در چند سال آینده در حوزه تأمین نیازهای سخت افزاری کتابخانه‌ها با کمبودی مواجه نخواهیم بود که البته به دلیل فرسوده و قدیمی بودن ساختمان کتابخانه‌ها با مشکلاتی مواجه هستیم که امیدواریم برطرف شود.

انتهای پیام/