به گزارش صبح توس؛ تشرف 4 میلیون زائر به مشهدالرضا(ع)، طفل 18 روزه سیستانی؛ کوچک ترین زائر پیاده امسال، افزایش قیمت نان در مشهد منتظرتصمیم کارگروه ماده «15»، ٣۵٠هزار بیمار سرطانی در کشور وجود دارد و 18 سالن جدید و مدرن سینما در مشهد به زودی افتتاح می‌شود، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز «صبح توس» نیم نگاهی به آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

در دهه پایانی ماه صفر ثبت شد؛ تشرف 4 میلیون زائر به مشهدالرضا(ع)

سخنگوی ستاد هماهنگی خدمات سفر خراسان رضوی گفت: همزمان با روزهای پایانی ماه صفر از 19 تا 28 آبان، چهار میلیون و 152 هزار و 761 زائر و مسافر وارد مشهدالرضا شده اند. «مهدی فروزان» در گفت و گو با ایرنا افزود: این تعداد نسبت به روزهای مشابه سال گذشته 10 درصد افزایش یافته است. وی ادامه داد: 648 هزار و 725 نفر نیز از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای سفر زیارتی خود را به مشهد انجام داده اند. سخنگوی ستاد هماهنگی خدمات سفر خراسان رضوی گفت: آمار زائرانی که از طریق راه آهن به مشهد وارد شده اند نیز 182 هزار و 286 زائر است. سهم فرودگاه شهید هاشمی نژاد از جمعیت زائران دهه آخر صفر مشهد نیز 190 هزار و 786 نفر بود.

ورود حدود 320 هزار زائر از طریق ناوگان حمل و نقل جاده‌ای

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، وی همچنین گفت: از این تعداد، دو میلیون و 148 هزار و 223 نفر با خودروهای شخصی به مشهد آمده‌ و 319 هزار و 196 زائر با ناوگان حمل و نقل جاده‌ای عمومی در همین مدت  وارد مشهد شده‌اند.

طفل 18 روزه سیستانی؛ کوچک ترین زائر پیاده امسال

بزرگ ترین ایستگاه پذیرایی متعلق به  کفش داران آستان قدس رضوی در مُلک آباد و کوچک ترین ایستگاه نیز در یک دستگاه وانت و توسط خانواده ای روستایی در مسیر جاده سرخس به مزداوند برپا شده بود. در این میان مسن ترین زائر پیاده پیرمرد 86 ساله ای از تربت جام و کوچک ترین زائر نیز طفل 18 روزه ای بود که به همراه والدین خود از سیستان و بلوچستان راهی مشهد شده بود.شایان ذکر است در 9 محور اصلی 275 ایستگاه برای پذیرایی از زائران 21 استان کشور فراهم شد، ضمن این که 11 استان نیز در برپایی ایستگاه های صلواتی مشارکت کردند.

8 کاروان اهل سنت، زائر پیاده امام رضا(ع) شدند

از دیگر نکات جالب توجه در پیاده روی زائران روزهای پایانی ماه صفر، می توان به حضور هشت کاروان زائران اهل سنت کشور و خدمت گزاری اهالی روستای اهل سنت «جمال ده» به زائران پیاده بارگاه رضوی اشاره کرد. ضمن این که خدمات فرهنگی جاده ها با قرارگاه فرهنگی آستان قدس، خدمات درمانی با جمعیت خدمت گزار زائران پیاده، دانشگاه علوم پزشکی، هلال احمر، بیمارستان های خیریه، خدمات درمانی سپاه و اورژانس مشهد بود و در 15 محل نیز مراکز خدمات رسانی درمانی ایجاد شده بود. در همین ایام همچنین کاروان افغانستانی های حاضر در مهمانشهر تربت جام پس از طی پنج روز پیاده روی، همزمان با ایام شهادت امام هشتم(ع) به مشهد رسیدند.

افزایش قیمت نان در مشهد منتظرتصمیم کارگروه ماده «15»

فرماندار مشهد درباره افزایش قیمت نان که اخیرا مصوبه آن از سوی ستاد تنظیم بازار کشور اعلام شده است، گفت: با توجه به این که در مرکز این اختیار به استان‌ها داده‌شده است که قیمت نان تا سقف 15 درصد و با توجه به شرایط استان‌ها افزایش یابد، تصمیم در این باره منوط به مصوبه کارگروه ماده«15» است که در استانداری تشکیل خواهد شد .

محمدرحیم نوروزیان در گفت وگو با خراسان رضوی افزود: ریاست این کارگروه بر عهده استاندار است و در آن با توجه به شرایط هر یک از شهرستان‌ها درباره این که آیا افزایش قیمتی انجام شود و میزان این افزایش چقدر باشد، تصمیم‌گیری می شود. فرماندار مشهد اظهار کرد: صدور مجوز افزایش قیمت نان در کشور نشان‌دهنده ضرورت‌هایی برای بازنگری در قیمت نان است؛ همچنان که برخی از نانوایی‌ها نیز مدعی هستند با شرایط کنونی و با توجه به افزایش هزینه ها طی سال های گذشته در کنار ثابت ماندن نرخ نان، آن‌ها متضرر می‌شوند. لذا تصمیم‌گیری در این باره بر عهده کارگروه ماده 15 و استانداری خواهد بود. از سوی دیگر سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری نیز در این باره گفت: هنوز هیچ تصمیم خاصی برای افزایش قیمت نان در استان گرفته نشده است. علی رسولیان افزود: تصمیم گیری درباره افزایش قیمت نان نیازمند انجام یک سری بررسی‌ها و مطالعات است و هنوز برای تشکیل جلسه کارگروه ماده 15 استانداری تصمیم گرفته نشده است.

این در حالی است که رئیس مجمع نمایندگان استان ضمن مخالفت با افزایش قیمت نان در استان به خراسان رضوی گفت: طبق لایحه بودجه سال 96، دولت اجازه هیچ‌گونه افزایش قیمتی برای کالاها را ندارد.

رضا شیران خراسانی بابیان این که استدلال ارائه‌شده درباره لزوم افزایش قیمت نان، گران شدن هزینه خدمات است، اظهار کرد: افزایش هزینه‌ها فقط مشمول حوزه نان و نانوایی‌ها نمی‌شود و دیگر حوزه‌ها نیز با افزایش هزینه‌ها مواجه شده‌اند لذا با این استدلال باید در دیگر حوزه‌ها هم افزایش قیمت داشته باشیم که درست نیست.

در خور ذکر است روز سه شنبه تسنیم به نقل از یکی از اعضای ستاد تنظیم بازار نوشت: میزان افزایش قیمت نان در کشور، حداکثر 15 درصد قیمت فعلی است و این رقم ممکن است در برخی از استان‌ها کمتر باشد.تعیین میزان افزایش قیمت نان در تهران به رئیس اتاق اصناف سپرده‌شده است اما در دیگر استان‌ها استاندار، میزان افزایش قیمت را تا سقف 15درصد تعیین می‌کند.

وعده سوم تاکسیرانی هم محقق نشد

در روزهای ابتدایی نیمه دوم سال گذشته در پی پیامک های زیادی که از طرف شهروندان به سامانه پیامکی و تلگرامی حرف مردم روزنامه خراسان رضوی ارسال شده بود، مطالبی درباره تخلف دریافت اضافه کرایه برخی تاکسیران ها منتشر شد که پس از آن رانندگان تاکسی نیز گلایه های خود را درباره نبود پول خرد برای برگرداندن باقی مانده مبلغ دریافتی و فراهم نشدن تمهیدات لازم از سوی سازمان تاکسیرانی مطرح کردند. ما همان  موقع این موضوع را از سید‌مهدی علوی‌مقدم، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد پیگیری و گزارش آن را در تاریخ 16 آذر ماه 95 با تیتر « وقتی راننده برای تامین پول خرد دست به دامان متکدیان می شود» منتشر کردیم.

وعده اول، پایان سال گذشته!

علوی‌مقدم در آن گفت و گو راه حل این مشکل را اجرای طرح پرداخت کرایه به روش الکترونیکی و با استفاده از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و من کارت اعلام کرد و در زمینه راه اندازی این سامانه نیز وعده داد: رایزنی های لازم با شرکت های مجری این طرح انجام شده و طرح در حال رسیدن به مراحل نهایی است، سعی می کنیم قبل از پایان امسال و با اجرای اولین مرحله این طرح، حدود سه هزار تاکسی در شهر مشهد را با  اولویت تاکسی های شبکه بیسیم و فعال در مبادی ورودی شهر به این سامانه مجهز کنیم. حتی تلاش می کنیم این سامانه را از طریق طرح های مشارکتی اجرا کنیم تا با توجه به منافعی که اجرای این سامانه برای سرمایه گذار طرح نیز دارد، دستگاه مورد نیاز بدون دریافت هیچ مبلغی از رانندگان برای نصب در تاکسی ها در اختیار آن ها قرار گیرد.

وعده دوم، یک ماه پس از عقد قرار داد

پس از گذشت یک ماه از سال و اجرایی نشدن وعده مدیرعامل تاکسیرانی، موضوع را مجدد از وی پیگیری کردیم که آن مطلب نیز در تاریخ 4 اردیبهشت با تیتر «تا پایان بهار» در همین صفحه منتشر شد. در آن گفت و گو علوی مقدم در خصوص روند اجرای این طرح در آن زمان به خبرنگار ما گفته بود: «سال گذشته با وجود انجام مذاکرات به صورت توافقی با چند شرکت برای اجرای این طرح ، پس از ارائه گزارش فعالیت مان به کمیسیون حمل و نقل شورای شهر، این شورا بر ما تکلیفی گذاشت و ما را ملزم کرد که این طرح پس از برگزاری یک مناقصه عمومی اجرایی شود، ما نیز این مناقصه را برگزار کردیم و در این بین بیش از 13 شرکت متقاضی اجرای طرح بودند. پس از آن کمیته فنی نیز تشکیل شد و تعدادی از متقاضیان که از نظر امکانات و دیگر مسائل، توانایی اجرای طرح را داشتند، انتخاب شدند.من فکر می کنم در این هفته و یا اوایل هفته آینده پیمانکار اجرای این طرح انتخاب شود.پس از انتخاب پیمانکار نیز شرکت مد نظر برنامه زمان بندی خود را ارائه می کند و اجرای اولین مرحله این طرح را پس از گذشت یک ماه از عقد قرارداد و به امید خدا تا قبل از پایان بهار شاهد خواهیم بود.»

 و اما وعده سوم!

با گذشت حدود پنج ماه از دومین وعده مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد برای راه اندازی سامانه پرداخت الکترونیک در تاکسی ها، بار دیگر موضوع را از سید‌مهدی علوی مقدم پیگیری می کنیم. وی دلیل این تاخیر را دغدغه تاکسیرانی برای ایجاد سیستمی جامع و کامل می داند و در توضیح این سامانه می گوید: ما در این پروژه پا را از سرویس های پرداخت الکترونیکی که نمونه آن در مترو و اتوبوس ها وجود دارد، فراتر گذاشتیم و به همین خاطر پیچیدگی های خاصی دارد.

علوی مقدم با پیچیده تر خواندن این سامانه نسبت به سامانه من کارت، می افزاید: در آن پروژه ها رقم پرداختی ثابت و نحوه پرداخت هم صرفا با من کارت بود، نه خبری از محاسبه نرخ بود و نه پرداخت از طریق سامانه شتاب، ما تمام سعی مان این بود که این سامانه صرفا برای پرداخت نباشد و بتوانیم به واسطه آن تاکسی های مان را هوشمند کنیم، به این معنا که علاوه بر پرداخت سرویس های دیگر مانند محاسبه نرخ در همین سیستم، سیستم مسیریابی شهری را هم در این سامانه جای گذاری کنیم. ما در این سامانه، مدیریت اعزام هم داریم که در خطوط پایانه ای به کار می آید و همچنین برای استفاده آسان تر ،اپلیکیشن موبایلی آن هم ایجاد شده است و امیدواریم بتوانیم سرویس های ارزش افزوده دیگری را هم در آینده به این سامانه اضافه کنیم.

وی با بیان این که شهرداری در این موضوع با توجه به نوع انعقاد پروژه توانست بیش از 15 میلیارد تومان صرفه جویی کند، افزود: قرارداد تاکسیرانی برای ایجاد این سامانه به صورت مشارکتی است و نه هیچ هزینه ای از رانندگان گرفته می شود و نه شهرداری پرداختی دارد،بلکه شرکت متصدی کار فقط امتیاز استفاده از پروژه را برای خود نگه می دارد و هزینه پروژه را از پرداخت ها و تراکنش های شتابی بر اساس مفاد تعیین شده توسط بانک مرکزی دریافت می کند.

بهره برداری از این سامانه، طی یک ماه آینده

مدیرعامل تاکسیرانی در خصوص زمان بهره برداری از این سامانه وعده دیگری می دهد و می افزاید: نصب تجهیزات پروژه از هفته گذشته روی تعداد محدودی از تاکسی ها در پایانه راه آهن شروع شده است، سخت افزارهای لازم برای این طرح به این افراد داده شده ولی چون می خواهیم سرویس را در یک زمان مشخص راه اندازی کنیم، به آنان اطلاع داده شده که فعلا از این سامانه استفاده نکنند، با این حال  امیدواریم طی یک ماه آینده این طرح به صورت عملی به بهره برداری برسد.

وی تجهیز تاکسی های فرودگاه و پایانه امام رضا (ع) به این سامانه را در اولویت بعدی تاکسی های راه آهن بیان می کند و می افزاید: امیدواریم بتوانیم به صورت همزمان در دیگر قسمت ها هم کار را شروع کنیم. ما تلاشمان این است که تا پایان سال بیش از دو سوم تاکسی های فعال در مشهد را به این سامانه مجهز کنیم و تمام پروژه هم طی شش ماه انجام شود. این سیستم باید روی تک تک خودروها نصب و تست و برای هر راننده حساب بانکی افتتاح شود.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود وعده اردیبهشت ماه برای امضای قرارداد، چرا چنین اتفاقی رخ نداد، می گوید: بالاخره جزئیاتی وجود دارد که من خیلی نمی توانم آن ها را بیان کنم، ولی بحث های فنی و مسائل دیگری باعث این تاخیر شدند.

 

روزنامه شهرآرا؛

٣۵٠هزار بیمار سرطانی در کشور وجود دارد

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ‌اکنون ٣۵٠هزار بیمار سرطانی در کشور وجود دارد و هرساله ١٠٠هزار بیمار سرطانی به جمعیت این بیماران در کشور اضافه می‌شود.

دکتر سیدمحمد‌هادی ایازی در نشست خبری سومین دوره سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن با بیان اینکه این رویداد علمی از هشتم تا دهم آذرماه به میزبانی مشهد برگزار می‌شود، اظهار کرد: این سمپوزیوم با حضور ١۴٠٠ شرکت‌کننده، ۶٠ سخنران مدعو، ١۵٠ عضو کمیته علمی در دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد و سخنرانانی از کشورهای آمریکا، سوئد، استرالیا، فرانسه و چین برگزار خواهدشد.

وی هدف از سومین سمپوزیوم سرطان نسترن را شناسایی و یافتن راهبردهای پیشگیرانه با چشم‌انداز جامعه عاری از سرطان دانست و اضافه کرد: پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان، مدیریت و درمان هدفمند سرطان، تغذیه و مکمل‌های دارویی و نقش آن‌ها در پیشگیری از سرطان، مطالعات پایه و میان‌رشته‌ای سرطان، از‌محورهای این همایش محسوب

می‌شوند.

ایازی با بیان اینکه ٣۵٠هزار بیمار سرطانی در کشور وجود دارد، اظهار کرد: هرساله ١٠٠هزار نفر به جمعیت بیماران سرطانی کشور اضافه می‌شوند.

اکنون سرطان در برخی از استان‌های کشور دومین یا سومین عامل مرگ‌ومیر محسوب می‌شود، درواقع سرطان یکی از بیماری‌هایی است که هزینه‌های زیادی را به سلامت کشور تحمیل می‌کند؛ به‌طوری‌که با ٢٠٠هزار تومان می‌توان برای پیشگیری این بیماری قدم برداشت، اما در صورت تأخیر در تشخیص از ۵ تا ٢٠٠میلیون تومان برای درمان باید هزینه شود که شاید بیماری فرد نیز درمان نشود.

ایازی درخصوص سازمان‌های خیریه و مردم‌نهاد درزمینه پیشگیری و درمان سرطان بیان کرد: ٧٢ سازمان مردم‌نهاد و خیریه در حوزه سرطان در کشور فعالیت دارند که کمک‌های بسیاری درزمینه درمان، فرهنگ‌سازی و پیشگیری سرطان داشته‌اند که یکی از آن‌ها انجمن پیشگیری از سرطان نسترن است.

دکتر محمدرضا دارابی، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد نیز در این نشست با بیان اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است، تصریح کرد: ٩٠درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری و درمان هستند؛ اما چیزی که مهم بوده، ناآگاهی افراد نسبت به بدن خود است. بسیاری از بیماری‌ها همچون سرطان اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، فرد می‌تواند در اکثر موارد طول عمر طبیعی داشته باشد؛ به‌همین‌دلیل مشارکت‌های مردمی و انجمن‌ها می‌توانند برای فرهنگ‌سازی و شناخت بیماری و خودارزیابی نقش مهمی داشته باشند.

محمدتقی میراحمدی، مدیرعامل انجمن پیشگیری از سرطان نسترن، نیز در ادامه درباره اهداف انجمن پیشگیری از سرطان نسترن گفت: هدف اول ما پیشگیری است؛ درهمین‌خصوص یکی از فعالیت‌های ما پایه‌ریزی ساخت مدرسه سلامت است و تاکنون در ١٠٠ دبیرستان دخترانه درزمینه زندگی سالم آموزش هایی ارائه شده است. هدف دیگر، تشخیص زودهنگام است که دانشگاه استرالیا، دانش فنی درزمینه شناسایی سلول‌های سرطانی در گردش خون را به انجمن ارائه داده و درحال راه‌اندازی آزمایشگاه مدنظر برای تکمیل پروژه در مشهد هستیم. درمان هدفمند نیز هدف سوم ماست که با کمک دانش‌های نوین به یاری آنکولوژیست‌ها برویم.

 

فارس خراسان رضوی؛

18 سالن جدید و مدرن سینما در مشهد به زودی افتتاح می‌شود/ اکران همزمان فیلم‌های جشنواره فیلم فجر امسال در مشهد

عباس خوش‌آهنگ در حاشیه بازدید از سینمای بردسکن در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بردسکن، اظهار کرد: سینمای بردسکن با چند شهر دیگر خراسان رضوی در دهه فجر افتتاح و در ردیف سینماهای سراسر کشور قرار می‌گیرد همچنین نمایش فیلم در این سینما همزمان با تهران اکران می‌شود.

وی با اعلام اینکه گشایش سینما در شهرستان‌ها موجب کاهش بزهکاری‌های اجتماعی و برای نسل جوان و نوجوان تفریح سالم فرهنگی محسوب می‌شود، افزود: به‌زودی 18 سالن جدید و مدرن سینما در شهر مشهد افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

خوش‌آهنگ گفت: سیاست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ایجاد سالن‌های سینما در همه‌ی شهرستان‌ها و حتی مراکز بخش‌ها است.

رئیس اداره  سینمایی و سمعی و بصری اداره کل  فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی، افزود: در دهه فجر انقلاب اسلامی دو پردیس سینمایی در شهر مشهد هریک با تعداد 11 سالن و دیگری با 5 سالن به بهره‌برداری می‌رسد تا مخاطب متناسب با فیلم مورد علاقه‌ی خود و خانواده سالن سینما را انتخاب کند.

وی به تجهیز سالن‌های سینمایی که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام شود و در کمیسیون ماده 5 این اداره کل مورد تاکید قرار گیرد اشاره کرد و گفت: چنانچه بخش خصوصی اقدام به ساخت سالن سینما کرد، در مراحل نهایی توسط موسسه سینما شهر با مدرن‌ترین تجهیزات روز سینمایی تجهیز می‌گردد.

وی از اکران فیلم در سینماهای خراسان رضوی همزمان با تهران خبر داد و اظهار داشت: در نظر است امسال در جشنواره فیلم فجر، اکران فیلم‌های این جشنواره بزرگ ملی، همزمان با تهران در مشهد هم صورت گیرد.

خوش‌آهنگ به اجرای طرح‌های سالن‌های سینما اشاره کرد و گفت: سینماهای امروز دیگر مثل سینماهای قدیم نیست و سالن‌های سینمای جدید با تعداد 100 صندلی و یا کمتر ایجاد می‌شود، به‌عنوان مثال در سینما هویزه مشهد که 418 صندلی ظرفیت دارد، به شکل خوشبینانه 150 نفر در هر سانس متقاضی دارد، بنابراین ضروری نیست که حتما سالن‌های بزرگ با تعداد صندلی زیاد ساخته شود.

رئیس اداره سینمایی و سمعی و بصری اداره کل  فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در همین راستا اظهار داشت: در حال حاضر در سطح استان سینماهایی با ظرفیت 100 نفر و یا کمتر احداث و آماده‌ی بهره‌برداری می‌شود.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

پذیرایی خراسانیها از 400 هزار زائر پیاده رضوی

حسین رضایی عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا 197 هزار و 596 نفر از این زائر را بانوان اعلام و بیان کرد: مسنترین زائر پیاده پیرمردی 76 ساله از تربت جام و کوچکترین زائر نوزاد دختر 15 روزه سیستانی است که این سفر معنوی را به انجام رساندند.

وی افزود: زائران پیاده رضوی امسال از 21 استان راهی مشهد شدند. از کل این جمعیت 82 هزار و 555 نفر که فاقد محل اقامت در مشهد بودند در فضاهای تدارک شده اسکان یافتند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی ادامه داد: در طول جاده های منتهی به مشهد شامل 9 محور 275 ایستگاه صلواتی با مشارکت خیران، نهادها، تشکلها و مردم فعال بود. در این میان بزرگترین ایستگاه مربوط به کفشداران آستان قدس رضوی با ظرفیت 10 هزار نفر شب خواب است.

وی کوچکترین ایستگاه صلواتی را نیز در جاده سرخس - مزداوند مربوط به یک خانواده روستایی دانست که در این ایام با یک دستگاه خودرو وانت خود به زائران خدمت رسانی کرده اند.

رضایی گفت: علاوه بر خراسانیها، از 11 استان دیگر نیز خیران ومردم ایستگاههای صلواتی را در طول راهپیمایی زائران رضوی در مسیرهای منتهی به مشهد دایر کرده و خدمت کردند.

وی افزود: در میان این کاروانها در مجموع هشت کاروان زائران پیاده اهل سنت حضور دارند و در مجموع هزار و 200 نفر از هموطنان اهل سنت از سراسر کشور در این ایام به مشهد آمده اند. همچنین اهالی اهل سنت روستای جمالده در جاده نیشابور - مشهد طی چهار روز انتهایی ماه صفر از زائران پیاده رضوی در منازل خود پذیرایی کردند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی همچنین گفت: در این مدت خدمات فرهنگی به زائران پیاده در جاده ها و نیز محلهای اسکان مشهد توسط قرارگاه فرهنگی آستان قدس رضوی ارائه شد. خدمات درمانی نیز با مدیریت جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، جمعیت هلال احمر، سازمان نظام پزشکی و پرستاری، بهداری سپاه پاسداران، سازمانهای خیریه و اورژانس 115 انجام شد. در مشهد نیز 15 مرکز خدمات درمانی در این مدت فعال بود.

وی افزود: در حوزه اسکان هم ظرفیت 110 هزار نفری برای کاروانهای پیاده ای که پیش بینی مکان نکرده بودند با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی، هیاتهای مذهبی، هیات جواد الاِئمه(ع)، آموزش و پرورش و مدیریت حج و زیارت خراسان رضوی فراهم شد.

انتهای پیام/